Największy skandal w historii polskiej wspinaczki. Odebrana nagroda, aresztowana książka

Anna Legierska
23.09.2011 , aktualizacja: 23.09.2011 20:27
A A A
Kadr ze zwiastunu filmu ''Co się wydarzyło na wyspie Pam''

Kadr ze zwiastunu filmu ''Co się wydarzyło na wyspie Pam''

Nie było wielokilometrowej samotnej odysei kajakowej na wyspę Pam, ani pionowej, mrożącej krew w żyłach ściany. Jest za to literackie oszustwo, internetowe śledztwo, książka w areszcie i największy skandal w historii polskiej wspinaczki. Znani podróżnicy i eksplorerzy - David Kaszlikowski i Eliza Kubarska - w ciągu kilku miesięcy z Mount Everestu alpinistycznej popularności spadli na dno. Stracili wiarygodność i uznanie a na koniec odebrano im "Jedynkę" - najbardziej prestiżową nagrodę dla polskich wspinaczy
Ta wyprawa miała być wyjątkowa. Cel - fiordy południowej Grenlandii z najwyższym klifem morskim świata. Zdaniem polskich alpinistów, do prawie dwukilometrowej ściany wyrastającej pionowo prosto z wody można było dostać się jedynie kajakiem. To ryzykowne. Pękające góry i obrywający się lód tworzył duże fale, a wywrotka do wody w tym rejonie oznaczała hipotermię i śmierć w ciągu kilku minut. Pokusa wytyczenia polskiej drogi na Grenlandii okazała się jednak silniejsza i 14 sierpnia 2007 David Kaszlikowski i Eliza Kubarska stanęli na szczycie góry, o której zamieszkujący Grenlandię Innuici mówią Maujit Qaqarssuasia.

Za wyznaczenie nowej drogi wspinaczkowej nazwanej przez nich "Golden Lunacy" dostali "Jedynkę" - najwyższą nagrodę przyznawaną przez wybitnych polskich alpinistów.

Historia miała swój ciąg dalszy dwa lata później, kiedy słynny duet podróżników powrócił na grenlandzką wyspę Pam w towarzystwie ekipy filmowej i pary zaprzyjaźnionych alpinistów - Joanny Onoszko i Zbigniewa Krośkiewicza, by nakręcić film dokumentalny o sukcesie sprzed lat. I znów sukces - posypały się kolejne nagrody - tym razem filmowe.

Zwiastun filmu "Co się wydarzyło na wyspie Pam":

Miał powstać też album dokumentujący obie ekspedycje. Zamiast tego, Joanna Onoszko, skonfliktowana z ekipą, a potem usunięta z wyprawy, postanowiła napisać powieść "Sekretne życie motyli", która dwa miesiące temu ukazała się nakładem wydawnictwa ZNAK. Środowisko alpinistów mówiło o tej książce długo przed premierą . To historia Lizy i jej partnera Stefana, podróżników i zdobywców niedostępnych szczytów, którzy chcą nakręcić film o swojej wyprawie i zabierają na nią parę przyjaciół - Norę i Alka.

Choć bohaterowie mają zmienione imiona, to Joanna Onoszko z zadziwiającą precyzją opisuje fryzury, kolory kurtek, nawet kształt nosa książkowej Lizy. Prawdziwych bohaterów - Davida Kaszlikowskiego i Elizę Kubarską - rozpoznać więc łatwo. W środowisku alpinistycznym identyfikowalni są już po pierwszej stronie.

Pisarka w zawoalowany sposób oskarża wspinaczy o kłamliwą relację z wyprawy na Grenlandię - jej zdaniem zdjęcia były komputerowo retuszowane, film to manipulacja rzeczywistością, a droga na szczyt nie była taka trudna, jak przedstawili ją alpiniści. "Kiedyś wspinanie było czymś naprawdę niezwykłym. Elitarnym. Te zasady, uczciwość. Dążenie do wolności. Teraz to były puste frazesy" - pisze. Dodatkowo emocje podsyca wulgarny język, jakim posługują się bohaterowie powieści, wrogie relacje między uczestnikami wyprawy i zazdrość. Między dwiema parami, które wybrały się by nakręcić film o wyprawie, iskrzy. Jedna z nich wcześniej wraca do Polski. Nawiązania do rzeczywistości są oczywiste.

Po publikacji książki nie było szybkiej reakcji, nikt nie zażądał wyjaśnień, chociaż David i Eliza zapewniali, że są gotowi odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości związane z wyprawą. Od kapituły "Jedynki" wpinacze usłyszeli tylko, że nie zajmuje się ona plotkami.

Tymczasem, dzięki książce i medialnemu rozgłosowi, "wątpliwości wokół wyprawy na Grenlandię" , szybko stały się w części środowiska po prostu "kłamstwami", duet Kaszlikowski-Kubarska - parą wspinaczkowych celebrytów, a ich sukcesy "ścierwozaszczytami i kurwasławą" (cytat z książki).

Literackie oszustwo czy krytyka poza prawem?

- To nie jest to lektura, która mogłaby mnie zainteresować, zarówno ze względu na treść, formę, jak i osobę autorki - mówi o książce Joanna Onoszko Marek Wierzbowski z Polskiego Związku Alpinizmu. - To zwykły paszkwil. Jedynym obiektywnym sposobem na sprawdzenie trudności "Golden Lunacy" jest ponowna ekspedycja na Grenlandię z udziałem dwóch, może trzech niezależnych alpinistów.

Z kolei Wojciech Kurtyka, guru polskiego alpinizmu, ma nadzieję, że książka Onoszko pobudzi środowisko alpinistów do refleksji. - Nie wypada z ludzi gór robić tandetnego "Tańca z gwiazdami ". W górach nie ma miejsca na lans, Onoszko demaskuje nieuczciwy spektakl medialny urządzony z wyprawy na Grenlandię.

David Kaszlikowski czyli pierwowzór książkowego bohatera Stefana, po przeczytaniu pierwszych kilkunastu stron odpiera zarzuty. - Powieść wkracza jako oszustwo w nasze życie intymne, a także jest zafałszowaniem działań eksploracyjnych wspinaczy, alpinistów i podróżników w ogóle. Słowem - jest oszustwem popełnianym na świadomości czytelnika. Książka osadzona w realnych okolicznościach, porusza kilka rzeczywistych problemów, tyle, że zamiast fikcyjnych bohaterów jesteśmy my. Z postacią książkową można zrobić wszystko, a potem tylko obserwować, jak fikcja splata się z rzeczywistością - napisał tuż po wysłuchaniu na antenie Radia TOK FM rozmowy z autorką "Sekretnego życia motyli".Zdaniem Kaszlikowskiego książka w rażący i czytelny sposób narusza jego dobra osobiste. Podróżnicy z prośbą o ich ochronę zwrócili się do sądu, który zakazał rozpowszechniania "Sekretnego życia motyli" do momentu wydania prawomocnego wyroku.

Książka trafiła do tymczasowego aresztu, a na forach internetowych związanych ze środowiskiem alpinistycznym zawrzało. Głos w dyskusji na temat osiągnięć Davida i Elizy zabrali najwybitniejsi polscy alpiniści, a w internecie pojawiły się materiały weryfikujące stopień trudności wytyczonej przez zespół drogi wspinaczkowej. I coraz więcej pytań: o dokładny przebieg drogi, liczbę naniesionych pętli do zjazdów, liczbę haków, stopień nachylenia ściany, a nawet o buty używane przez Elizę Kubarską.

Swoje zastrzeżenia do opisywanego przez uczestników przebiegu wyprawy zgłosiła też Kapituła "Jedynki". Zaczęły się pytania, wielogodzinne rozmowy z podróżnikami, spotkania i wyjaśnienia. Niektórzy alpiniści twierdzą jednak, że zabrakło jednego - spokojnej, rzetelnej, chłodnej oceny.

Słowo honoru

Wczoraj Kapituła zdecydowała się odebrać Kaszlikowskiemu i Kubarskiej przyznaną cztery lata wcześniej nagrodę. W uzasadnieniu pisze m.in., że relacja budzi zbyt wiele wątpliwości, których alpiniści nie potrafili rozwiać. Zdaniem kapituły, nie było wielokilometrowej samotnej odysei kajakowej na wyspę Pam, ani pionowej, mrożącej krew w żyłach ściany.

Kapituła podkreśla, że bycie wspinaczem zobowiązuje. Dla ludzi gór liczy się przede wszystkim zaufanie. Dlatego "Jedynka" to nagroda honorowa przyznawana za zdobywanie niebezpiecznych i niedostępnych dróg. Wystarczy słowo honoru i rzetelna wspinaczkowa relacja.

W powszechnej w środowisku opinii, kłamstwo może oznaczać coś o wiele gorszego niż odebranie nagrody - wykluczenie poza wspinaczkową wspólnotę.

David i Eliza mówią, że "nie chcą targować się o prawdę". - "Jedynkę" oddaliśmy sami po nieeleganckiej propozycji (a raczej szantażu) ze strony Kapituły, która nie chciała dochodzić prawdy, a w trakcie spotkania cytowała nam fragmenty oczerniającej nas książki - piszą w swoim oświadczeniu.

Zobacz także
 • 5
 • 1
Komentarze (70)
Zaloguj się
 • avatar

  kkk_3

  Oceniono 1 raz 1

  przesłuchałam wywiad z autorką książki dla "tok fm" (jest dołączony do pow. artykułu) i powiem szczerze, że nie zrobiła na mnie kobieta dobrego wrażenia.
  zresztą tak jak i dwójka opisanych podróżników (po obejrzeniu filmików i przeczyt. artyk.) - upiększane zdjęcia, pozerka itp.
  może po prostu oni wszyscy są siebie warci ? nieszczerść, pogoń za sławą i kasą, forsowanie swojej wizji świata - to chyb ich cech wspólna.
  denerwowało mnie też, że autorka bierze czytelników za idiotów. opisuje realne osoby, realne miejsca, wyprwaę, która miała miejsce, ale zasłaia się literacką fikcjią, lawiruje i udaje, że nie rozumie pytań dziennikarki. (chyba, że nie może nic powiedzieć żeby nie zaszkodzić sobie w wytoczonym jej procesie ?)

 • avatar

  janczar42

  Oceniono 3 razy 3

  To żenujące dla świata wspinaczkowego.Ale "coś" w tym jest i to niepokoi społeczeństwo.Kapituła, niestety po czasie, zrozumiała swój błąd i za to chwała.Jako żeglarz starej daty będę z uwagą śledził zakończenie tej sprawy. A swoją drogą to ta książka była jednak potrzebna.!!!!!!!!!

 • avatar

  asmok6

  0

  Hmm, z tego tekstu wynika że ściana istnieje, oni faktycznie dopłynęli i faktycznie na nią weszli. Co do tych faktów zdaje się że nikt nie ma wątpliwości. A jedyny problem to to że ponoć źle określili poziom trudności trasy? Przy czym tego nikt nie zweryfikował bo nikomu poza nimi się nie udało tam wejść?

 • avatar

  qual0play

  Oceniono 2 razy 2

  Nadmiar honoru? Kapituła nie musiała się rozwiązywać. W każdym razie dobrze ze ta książka J. O. wyszła, bo rzeczywiście to świetna okazja do dyskusji nad moralną kondycją środowiska którego dotyczy :)

 • avatar

  domektomek

  Oceniono 3 razy 3

  Czytałem o tej sprawie w którymś z tygodników.
  Kaszlikowskiemu i Kubarskiej niezmiernie zależało na zachowaniu dobrego imienia. Jako jedni z nielicznych przemienili swój alpinizm w dochodowy marketing , z którego nieźle dotychczas żyli. Teraz sponsorzy odwrócili się od nich.

 • avatar

  mikumik

  Oceniono 2 razy 2

  @kocurxtr
  Sęk w tym, że jak się okazuje, wejść tam wcale nie jest trudno. A tak to przedstawiali. Nie wszystko da się odkręcić.

 • avatar

  ahab_1

  Oceniono 2 razy 2

  Nie mam pojęcia po czyjej stronie jest racja, ale sprawa ta nasuwa taką oto refleksję - psiejemy coraz bardziej. Podobnie dzieje się w żeglarstwie, niby to sport elitarny, ale wielu ludzi.........ech szkoda gadać.

 • avatar

  elmot

  Oceniono 2 razy 2

  nędza i żałość. Myślałem że środowisko wspinaczy jest wolne od taniego poklasku, kłamstwa i cwaniactwa.

 • avatar

  kocurxtr

  Oceniono 6 razy 0

  niech wejdą raz jeszcze i po bólu, a potem naszczają na książkę i kapitułe-srapitułę... i po sprawie;

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane