Sprawdź, kiedy pójdziesz na emeryturę [TABELA]

dżek, IAR, as
18.11.2011 , aktualizacja: 11.05.2012 22:49
A A A Drukuj
Tabela, z której dowiesz się, kiedy pójdziesz na emeryturę

Tabela, z której dowiesz się, kiedy pójdziesz na emeryturę (Fot. tokfm.pl)

Sejm przegłosował wydłużenie wieku emerytalnego oraz zrównanie czasu pracy kobiet i mężczyzn. Według planów będziemy pracować do 67. roku życia. Wydłużenie będzie następowało stopniowo, co kwartał. Rząd szykuje też możliwość pobierania cząstkowej emerytury. Sprawdź, kiedy idziesz na emeryturę.
Tabela pokazuje wiek przejścia na ''pełną emeryturę'' (by dostać pełne świadczenie)

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany i wydłużony do 67. roku życia. Obecnie wiek emerytalny kobiet wynosi 60 lat a mężczyzn 65 lat.

Zmiany mają się rozpocząć od 2013 roku i w przypadku mężczyzn mają zakończyć się w 2020 roku, w przypadku kobiet - w 2040 roku. Wiek emerytalny będzie zaś wydłużany co kwartał o jeden miesiąc.

Liderzy koalicji zdecydowali też, że pracownicy będą mogli pobierać emeryturę częściową. Takie świadczenie kobiety będą mogły pobierać kobiety, które ukończyły 62 lata i mają 35 lat stażu oraz 65-letni mężczyźni, którzy przepracowali 40 lat.

Pobieranie emerytury cząstkowej będzie można łączyć z pracą. Świadczenie będzie wypłacane z kapitału emerytalnego zgromadzonego przez pracownika.

Wysokość takiej emerytury będzie obliczana od 50 proc. kapitału zgromadzonego przez pracownika.

Program gospodarczy z exposé Tuska. Czy dotkną Cię reformy? Czytaj więcej>>

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 3
 • 11
Komentarze (176)
Zaloguj się
 • avatar

  kaliksta2

  Oceniono 148 razy 132

  A ja mogę pracować do 70tki. Poproszę tylko o: wynagrodzenie 15 tys bo muszę mieć na opiekunkę do dzieci , panią do sprzątania, gosposię do prowadzenia domu. Muszę mieć zapewnioną opiekę medyczna bez stania w kolejkach godzinami, badania kontrolne, leczenie bez mrugnięcia okiem i najkrótszym możliwym terminie,urlop i wczasy co najmniej miesiąc, a drugi miesiąc do sanatorium, wolne dni na relaks albo urlop zdrowotny roczny raz na kilka lat. A w pracy komfort psychiczny i gwarancja dożywotniego zatrudnienia. I luzik. Dam radę. A teraz przepraszam bo właśnie dorabiam do mojego etatu na trzecia zmianę i nie mam czasu pisać. Musze dorabiać bo mam marna pensję i w dodatku mogą mnie wylać w każdej chwili. Poszłabym na zwolnienia bo mam osiem chorób, ale nie mogę bo za zasiłek chorobowy nie wyżyję. Nie mogę się tez wyleczyć bo zapisali mnie na 2014sty na leczenie. Hahahahaha. ale RZĄD SIĘ WYŻYWI !!!!! SPoko.

 • avatar

  antyszwed

  Oceniono 88 razy 84

  a ja mam 23 lata i jestem niemal pewny że nie przejdę na emeryturę zgodnie z tym systemem, bo gdy będę miał wiek elementarny ten system nie będzie już istniał

 • avatar

  Oceniono 90 razy 78

  Pracować do 67 roku życia?Czy w każdym zawodzie jest to możliwe? Bo np jak może taki kierowca TIR-a mając nawet 65 lat i pokonywać trasy np z Lublina do Paryża i z powrotem , albo mając 67 lat i pracować jako kierowca w komunikacji miejskiej przewożąc w miejskim ruchu pasażery,pytam się czy to jest możliwe?

 • avatar

  Oceniono 98 razy 68

  Czepiacie się wyłącznie Tuska, i słusznie, ale nie zapominajcie o Pawlaczku Cwaniaczku, który zachowuje się jak "panna na wydaniu", z kim on już nie był w koalicji?. Ponadto zdaje się, że jest od gospodarki, a ta leży. Ogromne bezrobocie, brak perspektyw , płace minimalne, bezyna chwilowo po 6 zł itd. Ale, my tu sobie ujadamy (psy), a "karawana idzie dalej".

 • avatar

  thorngorn

  Oceniono 79 razy 65

  "Zza drzwi gabinetu Rady Ministrów dobiega gromkie: stooo lat, stoo lat....
  - Bartoszewski jeszcze obchodzi urodziny? - pyta zdziwiony dziennikarz przechodzący pod drzwiami
  - Nieee, oni tylko obradują o podwyższeniu wieku emerytalnego......"

 • avatar

  monolc10974

  Oceniono 70 razy 64

  Nie przeraża mnie praca do 67 lat ale przeraża mnie to, ze za reformą emerytalną nie idą żadne inne reformy, które kogokolwiek zachęcałyby do pracy w tym kraju. Mam pracowac do 67 lat mając teraz 38, ok. Tylko, : 1. na jakim stanowisku, co mam robić w tym wieku, kto mnie zechce zatrudnic i na jakich warunkach płacowych ? 2. czy RP zapewni mi pełny dostęp do służby zdrowia bez czekania tygodniami lub miesiacami na wiyte u lekarza albo odmówi leczenia bo się kasa z NFZetu skończyła ? 3. czy RP robi cokolwiek w polityce prorodzinnej - in vitro, żlobki, przedszkola żebysmy chcieli mieć więcej dzieci ? 4. czy skoro pracuje, jak to od 1999 roku miało być, na własną emeyturę, dlaczego RP zmusza mnie to pracy na innych ? 5. dlaczego nie mogę przejść na emeryturę po wypracowanych latach z uzbieranym kapitałem ? 6. dlaczego RP nie wprowadzi rozbicia ubezpieczeniowego np. tak jak jest w USA - płacisz to masz, nie płacisz to nie masz a jak nie masz pamnstwo ma obowiązek ci pomóc - z podatków !!!!! ? 7. Dlaczego płace chore pieniądze na składki, które nie lądują na moim indywidualnym koncie emerytalnym ? 8. Dlaczego prowadząc własną działalnosc gospodarczą mam płacić na FPiS ? 9. dlaczego RP nie wprowadziłą do tej pory prwa dla matek prowadzących swoją działalność gospodarczą - rodze dziecko, nie pracuję i nawet nie ma mi ise jak do stażu pracy wliczac okresu urlopu macierzyńskiego który jest prawem a nie przywilejem. I tak na sam koniec dwie sprawy - skoro de facto reforma w pełni będzie obowiązywać od 2020 i 2040 roku tak się rząd RP spieszył z jej wprowadzeniem zamiast najpierw wprowadzić inne bardziej potrzebne reformy jak np służba zdrowia i polityka pro rodzinna ? I ostatnie - dlaczego rząd RP przed wyborami nie szepnłą społeczeństwu jaki to ma genialny plan reform ? obawiam się, zęmogli by nie wygrac tych wyborów....

 • avatar

  Oceniono 66 razy 62

  Dlaczego taką wagę przykładamy do wieku emerytalnego i przyszłych lichych emerytur ,a nie do przyczyn tej sytuacji? Przecież nasze mizerne emerytury są skutkiem mafijnej,złodziejskiej nie liczącej się z naszymi oszczędnościami działalności ZUS-u !!!!! Mam pretensje do wszystkich rządów,że przez ponad 20 lat nie zrobiły nic, aby ukrócić samowolę zusowskich notabli w zarządzaniu naszymi pieniędzmi.Roczne koszty utrzymania tego pasożyta to miliardy złotych.

 • avatar

  stanislaw50

  Oceniono 51 razy 51

  Panie Premierze
  Rozumiem Pana dzialania, gdyz Pan obawia sie odpopwiedzialnosci za siebie i poprzedników. Myślę, że wierzy Pan wsłowa, że Polska jest państwem prawa i nie traktuje Pan tego określenia sloganowo. Jeżeli tak, to Proszę Pana, jeżeli ode mnie państwo uzywajac ustawowego środka przymusu przez 43 lata bierze składkę emerytalna, to w imię ciagłosci władzy ma Pan problem oparty nie na solidarności społecznej - bo to jest ucieczka od odpowiedzialnosci, a problem natury prawnej.
  I Pan i pana poprzednicy idąc w szranki wyborcze poslugiwaliscie sie na przyszłee sukcesy w skutecznym zarządzaniu państwem. Czas pokazać, co państwo potraficie, a nie emerytów kierowac na ląskę i nie łaskę młodego pokolenia. Może z wiekiem bedę stary, ale po 42 latach pracy, a jak bedę odchodził jak dozyję na emeryturę, po 46 latach pracy nie chcę byc przysłowiowym "dziadem", a państwo po ponad 20 latach demokratycznego państwa chcecie z nas takich zrobić.
  Jak się prywatyzowało i uwłasczało kogo się chciało w tym kosciół trzeba było myśleć, że to pokolenie, które kiedyś za znienawidzonej komuny budowało i było twórcami tego majatku, kiedyś stanie u progu wieku emerytalnego. Trzeba było pilnować ZUS które nie miało pieniędzy na wypłaty emerytura, a budowało pałace.
  Na koniec powiem tylko tyle, że Pan Pawlak jak by miał odrobinę honoru, powinien przeprosić moje pokolenie i powiedzić, że jest mądry jedynie w słowach, ze potrafi dbać o własne interesy i interesy grup wsparcia.
  Po za tym Panowie widze proste rozwiązanie, jeżeli nie potraficie rozwiazać problemu wypłaty świadczeń emerytalnych, proszę resztę tego co niewiele pozostało sprywatyzować i oddać wyliczony kapitał każdemu przyszłemu emerytowi.
  demos

 • avatar

  pendrakwielki

  Oceniono 60 razy 48

  A może i dług PSL-owi też anulowano? A co z KRUS-em? Czy nadal będą doić państwo? Może tak i dlatego
  zgodzili sie na ustępstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.