Nie tylko związkowcy i słuchacze Radia Maryja. Alternatywa też szykuje swoje protesty na Euro 2012

To mają być pokojowe protesty, happeningi, eventy - pod hasłem "Chleba zamiast igrzysk" swoje "nie" dla Euro chcą powiedzieć aktywiści. W czerwcu do Polski przyjadą m.in. aktywistki z ukraińskiego ruchu feministycznego Femen, które niejednokrotnie protestowały przeciwko Euro 2012 na Ukrainie i w Polsce, oskarżając UEFA o propagowanie turystyki seksualnej i rozpijanie społeczeństwa.
FEMEN a protesty "Chleba zamiast Igrzysk"

Za Inicjatywą "Chleba zamiast Igrzysk" stoi kilkanaście organizacji z całej Polski, kojarzonych z ruchami feministycznymi, anarchistycznymi czy studenckimi. Od kilku miesięcy przygotowują własne alternatywy na Euro 2012. Na razie część ich planów wciąż jest tajemnicą - wyjaśnia Piotr Nowak z Kolektywu Zaczyn: - Sama konwencja happeningu czy flashmoba jest czymś niespodziewanym, wprowadzeniem pewnego wirusa w tkankę społeczną, więc tym bardziej nie możemy i nie chcemy zdradzić wszystkich naszych pomysłów - zastrzega.

Budują stadiony zamiast żłobki

Jak zdradzają organizatorzy, w akcji nie chodzi o bojkot Euro, ale w tle tej imprezy raczej o zwrócenie uwagi na antyspołeczną politykę rządu i władz lokalnych. - W tej chwili w miastach, gdzie odbywa się Euro 2012, zamiast tanich mieszkań buduje się stadiony, zamiast powszechnie dostępnych żłobków i przedszkoli inwestuje się w strefy kibica - mówi Nowak.

To możliwe tylko w Polsce: mamy już dość Euro 2012 [SZCZUKA, LUBASZENKO]

Miał być postęp, a zostaną długi

Na stronie www.10czerwca.eu czytamy: Organizacja EURO 2012 w Polsce miała przyczynić się do rozwoju polskich miast. Władze utrzymywały, iż w związku z turniejem nastąpi rozwój drobnej przedsiębiorczości, infrastruktury, turystyki i sportu, jak również zwiększenie roli Polski na arenie międzynarodowej. Dobrodziejstwa płynące z organizacji mistrzostw porównywano do tych wynikających z realizacji powojennego Planu Marshalla. Taki medialny przekaz był potrzebny, żeby stworzyć społeczne poparcie dla igrzysk i ukryć ich rzeczywiste koszty. Dziś wiemy, że to mieszkańcy miast zapłacą za "igrzyska". Miasta, które inwestowały w turniej, stanęły bowiem na skraju bankructwa. Zadłużenie w związku z kosztami organizacji Euro 2012 sięga miliardów złotych. Na wydatki związane z Euro lekką ręką przeznaczono ok. 96 mld zł. Za sumę wydaną na poznański stadion, czyli 750 mln zł, można by w ciągu następnych 10 lat opłacać ponad 6 tys. miejsc w żłobkach publicznych".

Sondaż: Czy jesteś zadowolony z faktu organizacji EURO 2012 przez Polskę?

"Nie mamy wyboru"

- Stąd bunt i gniew, ale z alternatywną wizją - mówi anonimowo jeden z członków Inicjatywy. Euro 2012 nie da się już cofnąć, ale można zwrócić uwagę na ten problem w ciekawy i inny sposób. Politycy nie zostawiają nam wyboru.

W planach, tych potwierdzonych, będzie m.in. demonstracja w Poznaniu zaplanowana na 10 czerwca. "Wyjdziemy na ulice miasta solidarnie z pracownikami i pracownicami szkół, żłobków, przedszkoli, komunikacji, także z protestującymi rodzicami i opiekunkami. By wspólnie wyrazić głos sprzeciwu wobec przenoszenia kosztów kryzysu na nas jako mieszkańców" - czytamy w oświadczeniu.

Tusk apeluje, by nie organizować demonstracji w czasie Euro 2012

Obok tego pokojowego protestu odbędzie się m.in. koedukacyjny turniej piłki nożnej w Warszawie. Mecz zaplanowano na 3 czerwca. W planach są także alternatywne wycieczki po stolicy, imprezy muzyczne czy własne otwarcie Euro 2012.

- My nie protestujemy przeciwko piłkarskim emocjom, tylko przeciwko pewnej logice władzy, która prowadzi antyspołeczną politykę - podsumowuje Nowak.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (103)
Nie tylko związkowcy i słuchacze Radia Maryja. Alternatywa też szykuje swoje protesty na Euro 2012
Zaloguj się
 • aala43

  Oceniono 22 razy 16

  mieszkam i pracuje w samym oku cyklonu czyli centrum Warszawy, uznaje prawo wszystkich (poza faszystami) do demonstracji, ale LITOSCI!!! - pomyslcie o zywklych ludziach - mamy juz zatkane miasto bo: - remonty, bo - brak solidnej obwodnicy, bo- co rusz ktos demonstruje a niektorzy nawet dwa razy dziennie (jak w rocznice katastrofy tzw. palacowi demnostranci) - do tego dojdzie euro.....
  no, wiem,moge sie przemieszczac na rowerze albo pieszo, ale - jestem dosc chora i nie moge, musze autobusem podjechac, trwa to godzinami - rekord (dzieki Pisowi - 3,5 godziny zamiast 20 minut)

 • romp

  Oceniono 24 razy 12

  brawo wyjdźcie ,protestujcie ,spalcie polskę - a ja głupio się zapytam co dalej
  przez pierwsze lata zwalicie wszystko na tuska,wsadzicie ich do więzienia (ukraina)-i co dalej
  dla utrzymania słusznego kursu powołacie specjalne służby i zamkniecie jeszcze więcej "złodziei"-i co dalej

  jaki macie program po za tym że trzeba dać co zbudowaliście po za rowem nienawiści?
  gdzie był wasz "bohater" jarosław w czasie wojny jaruzelsko-polskiej

  kto cieszy się z waszej postawy czy nie putin? robicie dla niego więcej niż armia agentów

  demokracja to wybory- chcecie władzy?stwórzcie dobry program i wygrajcie wybory
  wyprowadzanie ludzi na ulice -to anarchia
  każda rewolucja kończy się rzadami autokraty ,który wymorduje swoich "wrogów" (francja,rosja,iii rzesza ...)

 • mercurossaurus

  Oceniono 18 razy 10

  W sumie to co robi Femen, Solidarność i inni to też igrzyska. Taki cyrk :)

 • wejsunek42

  Oceniono 27 razy 21

  a ja wolę żeby moje podatki szły na drogi i infrastrukturę miast od socjalu dla leni ,nierobów roszczeniowych i zadymiarzy dla których czas zatrzymał sie w PRLu.

 • jo_laska_nebeska

  Oceniono 27 razy 21

  Wkurza mnie to. Przez pięć lat nikt nie protestował przeciw organizacji EURO - a żłobków i przedszkoli było mniej. Nie było autostrad i też było znośnie. A teraz się wszyscy oburzają! "Pokojowe demonstracje, heppeningi.." Bzdura! Co ma "pokojowa" demonstracja w obronie tv Trwam do EURO? Chodzi tylko o to by ośmieszyć rząd i Polskę w oczach świata, bo wiadomo, że transmisje będą na cały świat. Dla tych wszystkich zadymiarzy to gratka, zaistnieją w tv! I to o nich będzie wszędzie mowa, a nie o udanych imprezach. Do tego dołożyć jeszcze kiboli polskich i ruskich no i będziemy mieli "migawki" jak w chińskiej reklamówce o EURO. PiS już ciągle narzeka, krytykuje.... będzie miał okazję wreszcie powiedzieć A NIE MÓWILIŚMY? Dążą do tego oni, solidarnościowcy, kibole i inne "stowarzyszenia". Chcą pokazać polskie "zadupie" - bo przecież gdyby był inny rząd...... I my POLACY POZWALAMY NA TO! Mniejszość rządzi większością!

 • ajpitoajpi12

  Oceniono 24 razy 20

  Nad prawdziwą głupotą prawdziwych Polaków tylko prawdziwie ubolewać należy.

 • tadek-1

  Oceniono 22 razy 16

  Co znaczy napis "Gdzie sa nasze pieniadze?" Wydano na wczesniejsze emerytury gornikow.

 • black_soap

  Oceniono 21 razy 15

  Ciekawe skąd im koszt euro wzrósł do 96 miliardów. No chyba że liczymy autostrady, lotniska etc. Tylko że infrastruktura i tak by powstała bo inaczej ten kraj nie miał by żadnych szans na rozwój. Ci ludzie sądzą że po ojro ktoś wyjedzie z pługiem i zaora drogi albo wysadzi lotniska?

 • hunter1111

  Oceniono 15 razy 15

  wiec zlobki a nie swiatynia opatrznosci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX