"Tak" dla depenalizacji posiadania niewielkich ilości miękkich narkotyków. Sondaż dla TOK FM

Nie powinno się karać za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków - tak odpowiedziała prawie połowa badanych w sondażu przeprowadzonym przez Instytut Nauk Społeczno-Ekonomicznych na zlecenie Radia TOK FM.
Zapytaliśmy Polaków o ich stosunek do obecnego prawa narkotykowego - do karania za posiadanie niewielkich ilości "miękkich narkotyków", jak w przypadku piosenkarki Kory. Zbadaliśmy też, czy Polacy uważają "miękkie narkotyki" za groźniejsze dla zdrowia niż alkohol i tytoń.

"Tak" dla depenalizacji

Zdecydowana większość zapytanych przez nas Polaków - 48 proc. - nie chce karania za posiadanie niewielkich ilości "miękkich narkotyków", a 32 proc. opowiada się zdecydowanie przeciwko takiemu rozwiązaniu. Jedynie 27 proc. pytanych sprzeciwia się depenalizacji.Jeszcze więcej osób nie zgadza na się na karanie więzieniem za posiadanie niewielkich ilości narkotyków - przeciwko temu jest ponad połowa pytanych - 51 proc. Przeciwnego zdania jest 35 proc. badanych.Zapytaliśmy też, co respondenci tak właściwie rozumieją pod pojęciem "niewielka ilość" narkotyku. Dla niemal 1/3 pytanych to ilości do 10 g, co piąty pytany odpowiadał, że pod tym pojęciem rozumie ilość do 3 g, jedynie 2 proc. badanych odpowiedziało, że przez "niewielką ilość" rozumieją powyżej 10 g narkotyku.

Marihuana groźniejsza niż...

Zapytani przez nas Polacy w większości uważają, że zarówno "miękkie", jak i "twarde" narkotyki są istotnym zagrożeniem dla zdrowia - uważa tak 59 proc. badanych. Jednocześnie 42 proc. zgadza się ze zdaniem, że marihuana jest groźniejsza od alkoholu (33 proc. jest przeciwnego zdania), a 51 proc. uważa, że ten narkotyk jest groźniejszy od tytoniu (inaczej uważa 22 proc. respondentów).Kora nie powinna iść do więzienia

Większość pytanych (59 proc.) słyszało o zatrzymaniu i postawieniu zarzutów Korze. Śledczy twierdzą, że piosenkarka 12 czerwca br. posiadała "wbrew przepisom ustawy" 2,83 grama marihuany. Za to przestępstwo grozi jej do trzech lat więzienia. Temu również sprzeciwiają się badani - aż 79 proc. z nich nie uważa, że Kora powinna zostać ukarana przez sąd karą więzienia.Mniej osób (35 proc.) słyszało jednak o incydencie, do którego doszło w TVN 24, kiedy to po pokazaniu na wizji niewielkiej ilości marihuany przez Andrzeja Dołeckiego poseł PiS Tomasz Kaczmarek wezwał policję. Nasi respondenci jednak ani nie uważają działania Dołeckiego za promowanie narkotyków, ani nie uważają, że tego rodzaju zachowanie powinno być prawnie karane.

Średnia wieku ankietowanych wynosiła 35 lat, 44 proc. stanowili mężczyźni, 56 proc. - kobiety. Najwięcej badanych miało wyższe wykształcenie (50 proc.) oraz średnie (40 proc.). 7 proc. pytanych miało wykształcenie podstawowe, 3 proc. - zawodowe.

Badanie zostało przeprowadzone w formie ankiety papierowej 8 września 2012 roku na ogólnopolskiej próbie 863 osób.


Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (288)
"Tak" dla depenalizacji posiadania niewielkich ilości miękkich narkotyków. Sondaż dla TOK FM
Zaloguj się
 • no4nwo

  Oceniono 56 razy 46

  Marihuana groźniejsza od alkoholu... Brak edukacji i poziom ciemnoty tego narodu jest przerażający.

  No ale:

  "... kto wódki nie pije, ten jest wywrotowcem, tak, świadomie uszczuplającym dochody państwa bezideowcem."

  A po wstrzyknięciu marihuany można przecież wpie...ć żonie, pobić dziecko, tudzież zgwałcić albo zabić.

 • tomesio

  Oceniono 56 razy 42

  42 proc. uważa, że marihuana jest groźniejsza od alkoholu a 51 proc. uważa, że groźniejsza od tytoniu.
  No gratuluję. Parę milionów nałogowych palaczy i alkoholików nie może się mylić.

 • ha-jo

  Oceniono 34 razy 30

  lubie sobie czasem zapalic skreta. Jest to niezdrowe? Alkohol czy papierosy tez sa. Wiec panstwo chce mnie chronic oraz zadbac o moje zdrowie, i dlatego posiadanie nawet niewielkiej ilosci maryski jest karalne. Chce mnie tak bardzo chronic, ze nawet jest gotowe wsadzic mnie do kicia dla ochrony mojego zdrowia, i dla mojego wlasnego dobra. Moim zdaniem, jedyne co panstwo powinno w tej mierze, to stawianie na edukacje. Zamiast zakazywac, postawmy na edukacje. Wyjasniajmy niebezpieczentwa palenia tytoniu, maryski, picia alkoholu, ale jesli ktos mimo wszystko ma ochote, to prosze bardzo, jest wolnym czlowiekiem. Jakos nikomu nie przeszkadza, ze coraz czesciej nasza zywnosc jest zmieniana genetycznie, coraz wiecej w niej technologii, co potem ma wplyw na zachorowania na raka, itp. Jakos nikomu nie przeszkadza, ze sa zawody, ktore niosa ze soba rowniez ryzyko choroby w pozniejszym wieku. A tu z maryska prosze, jak wszyscy nagle sie o moje zdrowie martwia. Tak bardzo, ze gotowi mnie nawet zamknac w wiezieniu, dla mojego wlasnego dobra!

 • umate

  Oceniono 26 razy 26

  Przy średniej światowej 6,13 litra, w Polsce wypija się 13,3 litra - wynika z opublikowanego w piątek raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). I wszystko na temat. Alkoholik Kwaśniewski zaczął wsadzać rekreacyjnych użytkowników marihuany. To tak, jakby uzależniony od heroiny zaczął wsadzać piwoszów...

 • balada

  Oceniono 32 razy 26

  Marihuana jest zabroniona, żeby ludzie kupowali wódkę.

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 29 razy 25

  Skąd ludzie, którzy nigdy marihuany nie palili mogą wiedzieć, że jest groźniejsza od alkoholu?

 • parazyd

  Oceniono 32 razy 20

  Polacy:
  - Marihuana groźniejsza niż alkohol,
  - nie było żadnej ewolucji tylko Pambuk stworzył wszystko jak leci,
  - jak sie baby nie bije to wątroba w niej gnije a Maryja jezd królowom Wolski!
  I żadne krzyki nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne.

 • chomone

  Oceniono 21 razy 19

  Obojętnie ile będzie takich sondaży i tak nie ma szans na żadną depenalizacje, mafia jest zbyt silna na to by dopuścić do zmiany prawa na której może stracić miliony.

 • anasz

  Oceniono 29 razy 17

  Ile osób zmarło ostatnio w Czechach od alkoholu, a ile od marihuany, porównano te liczby? I co?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX