"Dlatego obrywam, obrywam". Prezydent Poznania ukarał naganą Ewę Wójciak

ga, PAP, KK
05.04.2013 , aktualizacja: 06.04.2013 17:01
A A A
Papież Franciszek i Ewa Wójciak

Papież Franciszek i Ewa Wójciak (Fot. Enrique Marcarian / Reuters i Fot. Lukasz Ogrodowczyk / Agencja Gazeta)

Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny podjął decyzję o ukaraniu naganą dyrektor Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu Ewy Wójciak - poinformował rzecznik prasowy prezydenta Paweł Marciniak. Wójciak we wpisie na swojej stronie na FB nazwała papieża "ch...em". Poznańscy radni chcieli, by zapłaciła za to stanowiskiem. - To moja druga nagana w życiu. Pierwszą dostałam od sądu koleżeńskiego Związku Studentów Polskich za obrażenie i dotykanie rulonem portierki w akademiku w Gdańsku - wspomina Wójciak.
- Zawsze uparcie bronię swoich przekonań. Otwarcie je nazywam i myślę, że uczciwie je formułuję. I dlatego obrywam, obrywam. Tym razem została wykorzystana moja prywatna odpowiedź - powiedziała TOK FM Ewa Wójciak. Dadaje, że nie zamierza nikogo przepraszać: - Powiedziałam to prywatnie. I myślę, że prywatnie mogę również przeklinać. Inna rzeczą jest to, że moja prywatna wiedza o tym papieżu, Kościele argentyńskim i o historii tej junty, powoduje, że nie akceptuję tej kandydatury. I to też będę powtarzać niezależnie od okoliczności.Co można napisać na swoim Facebooku?

Ewa Wójciak po wyborze papieża Franciszka napisała na jednym z portali społecznościowych: "No i wybrali ch..., który donosił wojskowym na lewicujących księży". Rozpętała się burza. Radni związani z PiS zorganizowali pikietę i doprowadzili do rezolucji wzywającej prezydenta do odwołania Wójciak. Szefowa jednego z najsłynniejszych polskich teatrów musiała się tłumaczyć w mediach.

Jak podał rzecznik, przyczyną wymierzenia kary nagany jest publiczne użycie przez Ewę Wójciak na prowadzonej przez nią stronie portalu społecznościowego obraźliwego słowa, "w wulgarny sposób oceniającego i oskarżającego zwierzchnika Kościoła katolickiego i głowę państwa Watykan - papieża Franciszka; a także powtarzanie i podtrzymywanie tego stanowiska w innych publicznych wypowiedziach".

''Nie będę przepraszać''

Sama Wójciak mówiła w rozmowie z TOK FM, że nie wycofuje się ze swoich słów o Franciszku. - Napisałam to prywatnie, jako Ewa Wójciak, na swoim prywatnym profilu, skierowanym do kilkunastu znajomych i przyjaciół. Nie miało to charakteru publicznego. Nie było ani formą odezwy, ani komunikatu do szerszego grona. Ani w imieniu dyrektora teatru, ani tym bardziej w imieniu teatru. Napisała to Ewa Wójciak do przyjaciół. Dla mnie to była całkowicie prywatna rozmowa - podkreślała.

Teraz mówi, że będzie chciała się odwołać od decyzji o naganie: - Ta nagana specjalnie mnie nie dotyka, byłam przygotowana na każdy możliwy scenariusz. Wiem, że władze miasta działały pod presją radnych, którzy chcieli mojego odwołania, a nawet likwidacji Teatru - mówiła. - Ci radni często wygłaszają fałszywe, obraźliwie opinie o Teatrze i nikt wtedy nie interweniuje. Może powinniśmy ich za to pozywać do sądu? Ale jestem anarchohedonistką i nie zamierzam spędzać czasu razem z nimi na salach sądowych. Chcę teraz trochę odetchnąć od tej sprawy, wrócić do normalnej pracy, bo szykujemy właśnie dwie premiery na maj i czerwiec - dodała.

Nagana za dotkniecie rulonem

Szefowa Teatru Ósmego Dnia wspomina: - To moja druga nagana w życiu. Pierwszą dostałam od sądu koleżeńskiego Związku Studentów Polskich za obrażenie i dotykanie rulonem portierki w akademiku w Gdańsku. To było w '76 r., przyjechaliśmy tam zagrać spektakl, był straszny mróz, a ona nas nie chciała wpuścić.Zobacz więcej na temat:

Komentarze (62)
Zaloguj się
 • avatar

  marbat1969

  Oceniono 1 raz 1

  Cytat " Zawsze uparcie bronię swoich przekonań. Otwarcie je nazywam i myślę, że uczciwie je formułuję." Przekonania to jedno, a wiedza to drugie. Ta Pani nie była bezpośrednim uczestnikiem wydarzeń, których ocena posłużyła jej do sformułowania swojej obelżywej w formie, opinii o innym człowieku. Dziś, dzięki pracy dziennikarzy śledczych i relacjom świadków wiemy więcej o tym jak obecny Papież zachowywał się w czasie rządów junty. Są dwa wyjścia - albo współpracował i "zasłużył sobie" na taką opinię, albo nie. Nie ma dowodu, że zachował się niegodnie. Dlaczego więc ta pani "uparcie broni swoich przekonań" ? Człowiek kultury powinien chyba okazywać odrobinę szacunku dla drugiej istoty ludzkiej ? Wstyd. Choćby jakość artystyczna przedstawień tej Pani była niesamowita, nie zasługuje ona na szacunek. To tak jak, toutes proportions gardees, Klaus Kinsky - co z tego, że wielki aktor, skoro brutalnie krzywdził własne dziecko ?

 • avatar

  chrisraf

  0

  No i chooj!!!

 • avatar

  jrb11

  Oceniono 2 razy 0

  Co to za ohydne, bezmyslne wstretne babsko,

  Jak mozna cos takiego trzymac na jakims stanowisku czy nawwet w pracy.

 • avatar

  zszacunkiemdlainnych

  Oceniono 2 razy 0

  reżyserka i dyrektorka teatru a tak nieinteligentna jej odpowiedź - na sprawiedliwą słuszną ale bardzo łagodną karę od prezydenta Poznania. Tłumaczenie się , że to była prywatna wypowiedź - jest pozbawione sensu. Ta pani prywatnie może się wypowiadać do koleżanki przy herbacie a nie w internecie. Nadal uważam , że nie powinna być na tym stanowisku, bo brak jej osobistej kultury.

 • avatar

  rbik53

  Oceniono 11 razy 7

  Ludzie, tak z ręką na sercu, to nikomu tak właściwie nie chodzi o tego "chu*ja", którym obywatele od lat obrzucają się nawzajem. Każdy ma owe "chu*je" serdecznie gdzieś. Ale tu "chu*j" wylądował na papieżu, a papież, to wiara, a wiarę trzeba bronić gdy się do nieba chce iść lub św. obrazek w kurii za zasługi dostać..

 • avatar

  j_p_salomonczyk

  Oceniono 8 razy 6

  Kim jest Prezydent Poznania. To indywiduum, któremu prawomocnym wyrokiem sąd zarzucił łamanie praw obywatelskich (wolność zgromadzeń). To zdarzenie miało podtekst przypodobania się Kaczyńskim i prawicy a także grupie społecznej, w której obywatel Grobelny (Prezydent tak się nazywa) zawsze szukał sojusznika i potencjalnych wyborców. Ta grupa to tzw "bydło stadionowe" z osławionym Litarem na czele. Sam Litar a właściwie jego "geszewt" był zresztą wspomagany zleceniami z Urzędu Miasta. Wybudowanie stadionu na ul. Bułgarskiej to także ukłon (a może podziękowanie?!) w stronę środowiska kiboli. Normalny mieszkaniec na stadion nie pójdzie. Wystarczy, że zobaczy te dzikie hordy zdążające na mecz lub z niego wychodzące. Innych imprez właściwie na stadionie nie ma i pewnie nie będzie. Stadion miał na siebie zarabiać. Miasto z podatków mieszkańców musi do niego dopłacać. Wychodzi na to, że stadion to prezent dla stadionowej dziczy za pieniądze wszystkich podatników z Poznania. Drogi prezent!
  Ponadto wartość tzw. nagany za wypowiedź prywatną jest po prostu idiotyzmem i powieleniem praktyk z "głębokiego komunizmu", w czasie którego "Wadza" karała za prywatne wypowiedzi!
  Indywiduum noszące nazwisko Grobelny nagany udzieliło nie jako osoba prywatna a jako Prezydent Poznania.
  Wobec tego, że nie była to wypowiedź prywatna, jako mieszkaniec Poznania, udzielam Prezydentowi Grobelnemu nagany za głupotę i przekraczanie swoich kompetencji!! Proszę mu ją wpisać do akt.
  Poznań jest kołtuńskim miastem. Taki prezydent taki obraz Miasta wzmacnia!

 • avatar

  krikret

  Oceniono 4 razy 0

  katoliki powinni byc wycinani w pien... -tak samo jak kiedys oni wycinali. Te szamanskie obrza,dki powinny byc prawnie zakazane !!!

 • avatar

  krikret

  Oceniono 4 razy 2

  Pani Ewo...niech sie Pani nie przejmuje .- Przyszlo Pani zyc w skretynialym , katolskim kraju, gdzie 98% kretynkow (tzw. spoleczenstwa) ma zjechana, psychike, genetycznie.

 • avatar

  krikret

  Oceniono 3 razy 3

  Grobelny...- zlamasie...i ta reszta przydupasow z rady miejskiej...przeciez wy sko-rwysyny nie wierzycie w boga. Wy macie za zbyt spie-rdolone mozdzki zeby wiedziec , co to jest prawdziwa wiara. Poza tym...coz to jest ? - Polaczkowo stalo sie drugim sku-rwialym watykanem ? Wy polaczkowe kundle, du-powlazy. Jednak to prawda, ze polok to kur-wa... i to bez powodu. Wy katolickie szmaty !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane