Wysłaliśmy (ponownie) pytania do diecezji o pedofilię. Odpowiedź? "TO NIE WASZA SPRAWA!", "jestem na chorobowym"

Radio TOK FM
21.05.2013 , aktualizacja: 22.05.2013 12:49
A A A
Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Po odpowiedzi ks. dr. Józefa Klocha na nasze pytania dot. pedofilii w Kościele w Polsce ponownie rozesłaliśmy do wszystkich diecezji zagadnienia, o które zapytaliśmy je ponad miesiąc temu drogą listowną. Tym razem wysłaliśmy e-maile. I tym razem dostaliśmy odpowiedź. Nie na pytania o pedofilię, lecz na sam fakt wysłania przez nas tych pytań.
Po serii naszych tekstów o pedofilii w Kościele katolickim wysłaliśmy listami poleconymi do Konferencji Episkopatu Polski i wszystkich diecezji w Polsce pytania o skalę problemu. Ostatnio odpowiedział rzecznik KEP - ks. dr Józef Kloch. Dowiedzieliśmy się od niego m.in., że polski Kościół nie zbiera informacji od biskupów na temat nadużyć księży. Czyli, de facto, nie zna skali problemu pedofilii.

Zachęceni odpowiedzią rzecznika ponowiliśmy nasze pytania do diecezji. Tym razem drogą elektroniczną - e-mailami.

"Jestem na zwolnieniu", "nie jesteśmy zainteresowani ankietą"

E-maile okazały się skuteczniejsze od listów poleconych - tylko wczoraj dostaliśmy odpowiedź na nasze wiadomości (nie na pytania dotyczące pedofilii) od kilku diecezji. Wiadomość od naszej redakcji brzmiała następująco:A odpowiedzi? Przyszły szybciej, niż się spodziewaliśmy.

Rzecznik prasowy diecezji legnickiej:Rzecznik diecezji pelplińskiej:Rzecznik biskupa tarnowskiego:Rzecznik diecezji Koszalińsko-kołobrzeskiej:Kanclerz archidiecezji warmińskiejDialog z ks. Wojciechem Lipką. Czyli: "Nie jesteście Stolicą Apostolską. TO NIE WASZA SPRAWA!"

Dłuższą wymianę korespondencji nawiązaliśmy z kanclerzem kurii warszawsko-praskiej, ks. Wojciechem Lipką. Poniżej przedstawiamy całą wymianę maili:

Kanclerz kurii warszawsko-praskiej:Radio TOK FM:Kanclerz kurii warszawsko-praskiej:Radio TOK FM:Kanclerz kurii warszawsko-praskiej:Co dalej?

Wciąż czekamy na kolejne odpowiedzi od diecezji, wciąż też ponawiamy pytania dotyczące meritum sprawy - skali problemu pedofilii w polskim Kościele.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 17
 • 94
Komentarze (641)
Zaloguj się
 • avatar

  agatasabina

  Oceniono 2 razy 0

  To, ze stworzyli sobie państwo w państwie to chyba już wie każdy i nikomu tego pokazywać i uświadamiać nie trzeba. Tylko dlaczego podając się za ludzi z ludu pochodzących nie traktuje się ich jednakowo ze zwykłym szarym świeckim? Ile odsiadki dostaje taki pedofil czy gwałciciel bez sukienki? Dlaczego oni maja kary w zawiasach, skoro są 'zwykłymi ludźmi'? Cala tajemnica tego zjawiska tkwi w tym, iż taki ksiądz zwykłym ludziem staje się wtedy, jak coś nabroi i robi się szum wokół jego osoby. Wtedy się tłumaczy, ze jest taki jak my, grzeszny i niegodny. Że tak skomentuję ten fakt: ha ha ha

 • avatar

  agatasabina

  Oceniono 2 razy -2

  Jestem zwykłym szarym człowiekiem i mówiąc szczerze mam wrażenie, iż media z całego kościoła zaczęły robić państwo pedofilskie. 10 kropli deszczu nie czyni a księży jest naprawdę sporo. Gdyby każdy był taki sam, byłoby nudno. W sprawie ks. Grzegorza dostrzegam multum niejasności, przede wszystkim dlaczego ten były ministrant sam nie założył sprawy księdzu, tylko zrobił to za niego psycholog.? Zeznania tez składał psycholog? Robi się ciekawie, bo owa sprawa jest wykorzystana do 'zwalenia' ze stołka ks. Wojciecha. To wszystko jest dla mnie grubymi nićmi szyte. A to gdzie który ksiądz molestuje dzieci można ustalić inaczej, tylko w to dziennikarzom już się nie chce bawić

 • avatar

  zirhan-zirhan

  Oceniono 3 razy 3

  Kościół w Polsce zachowuje jak najeźdźca w podbitym państwie.
  Obywatele nie mają żadnych praw, ponadto oni i ich rodziny wciąż są narażeni na rozstrzelanie z ambony.
  Strach żyć, ale jeszcze trudniejj umierać...
  Hitler i Stalin choć po śmierci zostawiali człowieka w spokoju.
  Ale nie nasi xsięża!
  Oni nas straszą skierowaniem duszy na wieczne potępienie i wieczne męki piekielne np. taplanie w rogrzanym asfalcie, rozgrzanej smole!
  A może by ich wszystkich razem zebrać do kupy i posłać do remontowania naszych asfaltowych dróg, do budowy naszych autostrad? ;)

 • avatar

  mirekch60

  Oceniono 4 razy 4

  Wypowiedzieć konkordat natychmiast i pokazać klechom gdzie ich miejsce tylko że oni pokazują nam gdzie jest nasze miejsce.

 • avatar

  pawlan

  Oceniono 1 raz 1

  "...chyba że takie dochodzenie WYDAJE SIĘ ZBĘDNE"
  I nie mam więcej pytań...

 • avatar
 • avatar

  w.zboralski

  Oceniono 1 raz 1

  O kurde, ale Rydzyk ma sporo dyżurujących kapusiów watykańskich do śledzenia Gazety Wyborczej i TokFM. Dzieciaki ojca Rydzyka za miskę zupy na owczym łoju tak mocno bronią pedofili w sutannach, że nie zauważyli, że tylu ich to robi jednocześnie w tym samym tonie. Kochani kapusie watykańscy z Radia Maryja komentujący pod artykułami Gazety Wyborczej i TokFM: wasz styl jest tak jednostajny i oklepany, że nie trzeba być lingiwstą, polonistą i językoznawcą, aby stwierdzić, że piszecie "pod matrycę".
  Mam jedynie nadzieję, że mieliście dzisiaj na dyżurze "forumowym" na deser tam u was w redakcji Radia Maryja jakiś przysmak? Skoro pracujecie u Rydzyka za darmo, to chociaż chyba jeść wam za darmo daje? Tylko nie mówie, że Rydzyk każe wam też płacić za żarcie, mimo, że za darmo u niego robicie za "forumowiczów"?!

 • avatar

  w.zboralski

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli gwałty pedofislkie wykonywane przez mafiozów watykańskich w Polsce NIE SĄ SPRAWĄ POLAKÓW. No fajnie, k.u.r.w.a, fajnie!!!! Wreszcie te bandziory watykańskie w "sutannach", okupujący Polskę od 1000 lat, jasno powiedzieli, gdzie mają Polaków...
  Czas proszę Państwa przejść wreszcie do rozwiązań siłowych i koniec z pieprzeniem się z pisaniem listów!
  Tak, to jest nawoływanie do rewolucji przeciw okupantowi.
  No, chyba, że lubicie gdy wasze dzieci chodzą z odbytnicami rozkalibrowanymi na plebaniach?!
  A jeśli tak, to inna sprawa.
  Ale chociaż wysyłajcie tam swoje dzieci ze słoiczkiem wazeliny, żeby bahory mniej bolało w czasie księżowskiego pieprzenia...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane