"Belka to wybitny fachowiec. Na miarę światową. Jego zmiana byłaby szkodliwa dla polskiej gospodarki"

Piotr Markiewicz
18.06.2014 , aktualizacja: 18.06.2014 10:08
A A A
Prof. Elżbieta Mączyńska

Prof. Elżbieta Mączyńska (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Prezes Belka to wybitny fachowiec, jeżeli chodzi o bankowość. I to wybitny nie tylko na miarę krajową, ale i światową. Jego zmiana byłaby szkodliwa dla polskiej gospodarki - mówiła w EKG w TOK FM prof. Elżbieta Mączyńska z SGH.
Czy Marek Belka powinien ustąpić z funkcji prezesa Narodowego Banku Polskiego? To pytanie pojawia się w kontekście nagrań ujawnionych przez tygodnik "Wprost". W rozmowie z Bartłomiejem Sienkiewiczem z lipca 2013 r. Belka bardzo negatywnie wypowiada się o ówczesnym ministrze finansów (Jacku Rostowskim) oraz Radzie Polityki Pieniężnej. RPP już wydała oświadczenie, w której zapewniła o dotychczasowej dobrej współpracy z prezesem NBP.

- Rada wyraziła ubolewanie z powodu formy i treści tej rozmowy. Ale prezes Belka to wybitny fachowiec, jeżeli chodzi o bankowość - mówiła w EKG w TOK FM prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wykładowczyni SGH. - I to wybitny nie tylko na miarę krajową, ale i światową. Zmiana prezesa byłaby szkodliwa dla polskiej gospodarki. Jak się przyglądam tym materiałom i analizom, to mam wrażenie, że komuś bardzo zależy na tym, żeby wysokiej klasy fachowiec został zastąpiony przez kogoś innego. A nie sądzę, żeby znaleziono kogoś, kto dorówna panu profesorowi Belce - dodała.

Co Rada miała powiedzieć? "Nie wyobrażamy sobie współpracy?"

- Po tym, jak zostały opublikowane taśmy, to wszyscy weszli w swoje role i trudno, żeby pojawiło się inne oświadczenie Rady Polityki Pieniężnej - stwierdził z kolei dr Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej. - Bo jak miałoby ono brzmieć: "Nie wyobrażamy sobie współpracy"? - zastanawiał się.

- To oświadczenie to kompromis, do którego trzeba było dobrnąć - komentował prowadzący audycję Maciej Głogowski. Zgłosił jednak wątpliwość: czy taką formę rozmowy i pozostanie po jej publikacji na stanowisku może usprawiedliwiać poziom fachowości rozmówcy? - Jeżeli popatrzymy na kariery wielkich ludzi, to nie było tam nikogo bez wad - odpowiedziała prof. Mączyńska.

- Poza tym, kto kiedyś w życiu nie przeklął, niech pierwszy rzuci kamień - kontynuowała. - To była rozmowa prywatna. Moim zdaniem najistotniejsze jest to, żeby dociec do tego, kto zlecił takie nagranie i kto nim zarządzał. Mija rok od tamtej rozmowy i dopiero teraz jest ujawniona, więc to nie jest "takie sobie" nagranie. Z tym jest związana głęboko przemyślana strategia. Nie jest istotne, jak się to komentuje - istotne jest to, kto stoi za nagraniem - podsumowała.

Komentarze (97)
Zaloguj się
 • queserasera

  Oceniono 249 razy 139

  "Belka to wybitny fachowiec. Na miarę światową. Jego zmiana byłaby szkodliwa dla polskiej gospodarki"

  Jak Polska funkcjonowała przed Belką i jak będzie funkcjonować po Belce, tego już mądra pani nie napisała. I słusznie. Takich Belek jest jak śmiecia. A był raz nawet na tym stanowisku jeden Skrzypek, w tych sprawach zupełny amator. I co? I nic!

  Brawa dla autorki. LOL!

 • kjj64

  Oceniono 157 razy 115

  Z wypowiedzi Pani profesor wynika ,że Pan Belka jest jedynym fachowcem w Polsce , a następnym prezesem NBP byłby pewnie szewc z Brzeskiej. Jeśli tak to ja też jestem przeciw. Co do RPP to zachowanie jej członków potwierdza ,że nasze elity zawsze gdy im się pluje w twarz twierdzą , że to deszcz. Czego się nie robi dla pieniędzy.

 • aghrra

  Oceniono 138 razy 104

  Chuy z konstytucją bo to wybitny fachowiec jest czyli uczciwy oszust ?

 • przyganiacz

  Oceniono 123 razy 83

  "Belka to wybitny fachowiec. Na miarę światową. Jego zmiana byłaby szkodliwa dla polskiej gospodarki"

  Wyjęcie belki z jakiejś konstrukcji może spowodować jej zawalenie się. Ale może też okazać się, że ta belka w ogóle nie była potrzebna. Do tego belka ma bardzo prostą konstrukcję, prostszą od konstrukcji ...cepa.

 • mozart0179

  Oceniono 100 razy 78

  ten wybitny fachowiec bedac wykladowca na Uniwersytecie Lodzkim mial wsrod studentow opinie kompletnego idioty I moralnej miernoty.jak widac nic sie nie zmienilo.tylko debil (pardon-wybitny fachowiec)moze utrzymywac glowna stope procentowa na poziomie 2,5% przy inflacji 0,3%.rekord swiata!!!a miernoty z RPP przetarly spluniecie w twarz I pecunia non olet

 • Michal Xinski

  Oceniono 82 razy 66

  Uhahahahahaa - jak zabraknie Belki to będzie wielka szkoda dla gospodarki:
  1. Piekarze nie wypieką chleba
  2. Rolnicy nie zbiorą zboża
  3. Krowy mleka nie dadzą
  4. Kury nie zniosą jajek
  5. Sklepikarze przestaną sprzedawać
  6. W fabrykach (tych nie licznych) stanie produkcja
  7. Braknie prądu i gazu
  8. Ryby wyzdychają w rzekach, jeziorach i morzu
  itd.
  Słowem Belka bo nasz powszechny, jak Go zabraknie wielka smuta nastanie.

 • uzdek98

  Oceniono 102 razy 66

  no jaki to fachowiec to ostatnio komuch belka pokazal ... i to mowi profesor ... ale jaki kraj takie profesury ... jednak II wojna byla tragedia dla tego narodu ... zatluczono cala elite ... zostaly tylko jej niedobitki i tzw. nowa elyta ... ktora wlasnie widzimy ...

 • belzebub1001

  Oceniono 74 razy 62

  I KTO to mowi? Kolejny "geniusz" nauki polskiej, oblepiona "po uszy" tytulami, oczywiscie z "polskiej ekonomii" (sic!!!)! A poprzedniczka na tym "stolku" w NBP, to tez byla najlepsza na swiecie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane