Kościoły dostaną "podwyżkę". W 2015 r. państwo przeznaczy na Fundusz Kościelny ponad 118 mln zł

Na Fundusz Kościelny rząd przeznaczy w tym roku ok. 95 mln zł. W przyszłym o ponad 23 mln zł więcej. Dwa lata temu Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji zapowiadało, że od 2015 r. Fundusz zostanie zastąpiony odpisem podatkowym na dowolny kościół - podaje Money.pl. Na razie do tego nie dojdzie.
Projekt zamiany Funduszu Kościelnego na inny system, który umożliwi dokonanie odpisu podatkowego na wybrany kościół lub organizacje religijne, przedstawił Michał Boni, ówczesny minister administracji i cyfryzacji. W 2013 r. doszło do porozumienia. Państwo miało przez trzy lata wyrównywać różnicę między tym, co Fundusz dostanie od podatników, a dotychczasową kwotą przekazywaną z budżetu państwa.

Andrzej Halicki, nowy minister administracji i cyfryzacji, przyznał, że zmian jednak jeszcze nie będzie. Fundusz Kościelny zostaje, a rząd w 2015 r. przeznaczy na niego o 25 proc. więcej niż w tym roku - 118 mln 230 tys. zł - informuje Money.pl .Przepisy mają jednak wejść w życie w 2016 r. - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Konferencja Episkopatu Polski (KEP) ustaliły zasadnicze kwestie co do przekształcenia Funduszu Kościelnego w dobrowolny odpis podatkowy na poziomie 0,5 proc. Do omówienia zostały drobne zagadnienia - wyjaśnia Money.pl ks. Józef Kloch, rzecznik Komisji.

Co roku coraz więcej

Fundusz Kościelny co roku dostawał coraz więcej pieniędzy, ale nigdy tak dużo. Polscy duchowni twierdzą, że wydatki na Kościół powinny sięgnąć 130 mln zł. Andrzej Halicki ujawnił jednak, że od teraz remonty zabytkowych świątyń będą finansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A to oznacza, że oprócz zaplanowanych 118 mln zł wpłyną dodatkowe fundusze na ten cel. Ministerstwo Kultury prostuje jednak, że dotowane są wszystkie zabytki, których stan wymaga remontu. Dotacje są udzielane w trybie konkursowym (na końcu przedstawiamy pełną treść oświadczenia).

Jak podaje Money.pl, lista drobnych zagadnień, o których mówił ks. Kloch, jest dosyć długa. Projekt rządowej ustawy przewiduje, że składki zdrowotne studentów seminariów duchownych powinien opłacać Kościół. Ten jednak się na to nie zgadza. Ponadto związki kościelne chcą, żeby wydłużyć powyżej trzech lat okres przejściowy, w którym Kościoły i inne związki wyznaniowe będą uprawnione do otrzymania dotacji przeznaczonych na zaliczki z odpisów podatkowych. Kościół ewangelicko-augsburski zgłosił także postulat, żeby była możliwość przekazywania środków z odpisu na dwie różne wspólnoty (w przypadku małżeństw wielowyznaniowych).

- Wznowienie rozmów jest uwarunkowane wypracowaniem stanowiska administracji rządowej w kwestii wymienionych wyżej postulatów Kościołów i innych związków wyznaniowych - powiedział Artur Koziołek, rzecznik prasowy MAiC.

W 2013 r. Polacy zapłacili 53,2 mld podatku dochodowego, w tym 13,3 mln zł od duchownych.

Oświadczenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie prowadzi żadnego programu dedykowanego świątyniom, ani nie uprzywilejowuje kościołów i związków wyznaniowych.

MKiDN udziela dotacji na prowadzenie prac konserwatorskich prowadzonych wyłącznie przy obiektach zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków. Dotacje udzielane są w trybie konkursowym, w ramach Priorytetu 1 Ochrona zabytków. Podstawą prawną dla udzielania dotacji są przepisy rozdz. 7 ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Aby uzyskać dotację podmiot lub osoba będąca właścicielem obiektu zabytkowego wpisanego do rejestru musi złożyć stosowny wniosek, który jest rozpatrywany m.in. przez komisję ekspertów.

Podstawą do udzielenia dotacji jest przede wszystkich wartość zabytku oraz jego stan techniczny (a nie status własnościowy) - czyli konieczność i zakres niezbędnych prac konserwatorskich i remontowych.

W grupie wnioskodawców mieszczą się wszystkie kościoły i związki wyznaniowe, jeśli tylko władają zabytkowymi obiektami sakralnymi. Ale są one j jedną z grup wnioskodawców - oprócz nich o dotację mogą się ubiegać np. osoby fizyczne, przedsiębiorcy czy jednostki samorządu terytorialnego.

MKiDN udziela dotacji wyłącznie w ramach swojego budżetu (rocznie ok. 100 mln złotych), który absolutnie nie może być wsparty lub uzupełniony przez środki pochodzące z budżetu innego resortu - w tym Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji."

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (99)
Kościoły dostaną "podwyżkę". W 2015 r. państwo przeznaczy na Fundusz Kościelny ponad 118 mln zł
Zaloguj się
 • transformator2014

  Oceniono 138 razy 134

  Jakim prawem moje ciężko zarobione pieniądze (z moich podatków) mają być przeznaczone na tych pasibrzuchów i pasożytów watykańskiej sekty!!!
  Niech ich utrzymują ci którzy chcą, choćby tak jak jest to w Niemczech!

 • bidzejkej

  Oceniono 120 razy 110

  a można było dać kasę na badania albo na klinikę tym lekarzom, co paralityka na nogi stawiają

 • andrzej.ablaze

  Oceniono 115 razy 109

  Państwo Polskie jako dojna krowa Watykanu :(

 • tani_dran

  Oceniono 110 razy 106

  Od początku mówiłem że tym się skończy, wezmą odpis funduszu nie oddadzą.
  Oni nigdy niczego nie oddają

 • kap_jeden

  Oceniono 101 razy 99

  wspaniale zainwestowane pieniadze Panie Halicki, tylko czemu za nasze podatki kupuje sobie Pan swoja przyszłą kariere?

 • naskalny

  Oceniono 97 razy 93

  Niepojęte, kobiety szargane i poniżane przez kościół i księży zapełniają kościoły, w miarę normalni ludzie zgadzają się na nieograniczone opłacanie księży, wtrącających się do ich życia, narzucających niechciane decyzje, na wsiach ludzie bronią gwałcicieli ich dzieci.

 • provotariusz

  Oceniono 93 razy 87

  ach, nie ma to jak być dyskryminowanym przez państwo polskie...

 • dirk.gently

  Oceniono 86 razy 82

  Halicki (niegodny aby nazywać go ministrem) wczoraj, całkowicie ignorując prawomocny wyrok WSA, ponownie odmówił rejestracji Kościoła Latającego Potwora Spaghetti, powołując się w uzasadnieniu na te same co wczesniej, a już zakwestionowane przez Sąd argumenty.

  Dzień później ogłosił że z moich, niekatolika, podatków będzie pobierane 25% więcej pieniędzy na funkcjonowanie KK.

  Wczoraj również ponownie poległa w komisji konwencja antyprzemocowa. Przypadek?

  Halicki, może się wreszcie wprost zadeklarujesz, któremu państwu służysz - Polsce czy watykanowi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX