Sikorski: To moje prywatne zdanie: ofierze agresji trzeba pomóc. Powinniśmy dostarczyć broń Ukrainie [U LISA]

- Ofierze agresji trzeba pomóc się bronić - mówił w programie "Tomasz Lis na żywo" w TVP2 Radosław Sikorski. - Czyli dostarczyć broń? - dopytywał prowadzący. - Tak - przyznał marszałek Sejmu. Jak podkreślił, to jego prywatna opinia, a nie stanowisko polskiego rządu czy Sejmu.
POLUB NAS
- Rosja testuje Europę i NATO. Jaki będzie następny test? - pytał Radosława Sikorskiego Tomasz Lis. - Tego oczywiście nie wiemy. To wie tylko jeden człowiek, który skupił całą władzę nad potężnym krajem dysponującym bronią atomową. To jest bardzo niekomfortowa sytuacja dla całego świata, a zwłaszcza dla sąsiadów Rosji - mówił marszałek Sejmu.

- Tak jak Polska wykorzystała swoje szanse w ostatnim ćwierćwieczu i przystąpiła do zachodnich instytucji - do Unii Europejskiej, do NATO - tak Ukraina kilka tych szans przegapiła i nie jest dzisiaj formalnie sojusznikiem. Płaci za to bardzo wysoką cenę - podkreślił Sikorski.

Lis chciał też wiedzieć, czy "NATO okaże się sojuszem czy atrapą" w sytuacji, w której "zielone ludziki" pojawiłyby się na Łotwie czy w Estonii. - Przywódcy Stanów Zjednoczonych wypowiedzieli się w tej kwestii bardzo kategorycznie. Podczas mojej ostatniej wizyty wiceprezydent Joe Biden mówił, że bardzo jasno powiedział prezydentowi Putinowi, że tą czerwoną linią jest granica Sojuszu Północnoatlantyckiego, a państwa bałtyckie będą bronione. W tej chwili jest to kwestia wiarygodności USA - tłumaczył były szef MSZ.

"Putin przegrał Ukrainę, bo dokonał anschlussu Krymu. Ale..."

- W pewnym sensie Putin przegrał Ukrainę, bo dokonał anschlussu Krymu, ale skierował przeciwko sobie i przeciwko Rosji ukraiński młody nacjonalizm. To oznacza, że jeżeli chciałby posunąć się głębiej na terytorium kraju, to w moim odczuciu spotka się to z coraz większym oporem - mówił gość programu. Sikorski zaznaczył też, że jego zdaniem np. wzięcie Mariupola oznaczałoby śmierć obecnego rozejmu.

Zdaniem marszałka Sejmu Putin nie osiągnął jeszcze wszystkich swoich celów - według Sikorskiego plan maksimum zakładał utrzymanie w strefie wpływów całej Ukrainy i z czasem przeciągnięcie jej do unii celnej, a potem Unii Euroazjatyckiej. - Plan B to było stworzenie Noworosji z terytorium mniej więcej połowy Ukrainy, a dzisiaj, dzięki rosyjskiej broni i separatystom, Rosja kontroluje po jednej trzeciej dwóch prowincji. To znacznie mniej, niż pierwotnie zakładano - zaznaczył.

"Sankcje nakładane na Rosję byłyby skuteczne, gdyby nakładano je wcześniej"

- Jeśli już kolejne ostateczne granice konfliktu zostaną przekroczone, to wtedy co? - chciał wiedzieć prowadzący. - Uważam - i to jest moje osobiste zdanie, a nie stanowisko ani polskiego rządu, ani nawet Sejmu; ale uważam, że wtedy ofierze agresji trzeba pomóc się bronić. - Czyli dostarczyć broń? - dopytywał Lis. - Tak - przyznał Sikorski. Jak dodał, Europa potrzebuje argumentów w negocjacjach z Rosją i dostarczanie broni mogłoby "przekonać stronę rosyjską, że to zaczyna być na poważnie".

Zdaniem marszałka Sejmu sankcje nakładane na Rosję przez Europę byłyby skuteczne, gdyby nakładano je pół roku wcześniej. - Europa jest w niedoczasie - zaznaczył.

- Będzie atak na Estonię i Łotwę? - pytał na zakończenie programu Lis. - Nie sądzę. Ale na pewno Ukraińcy walczą dziś na przedpolu Europy. Dlatego jesteśmy im winni solidarność duchową, jak i materialną - podsumował Sikorski.

O wojnie na Ukrainie i jej tragicznych konsekwencjach przeczytaj też w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (33)
Sikorski: To moje prywatne zdanie: ofierze agresji trzeba pomóc. Powinniśmy dostarczyć broń Ukrainie [U LISA]
Zaloguj się
 • Tadeusz Zambrzycki

  Oceniono 28 razy 14

  Amerykańskie Lobby Zbrojeniowe zarabiało na każdej wojnie i ma zarobić na wojnie w Ukrainie po to to wszystko. Skończyły sie działanie w iraku oraz w Afganistanie zaczynało się zbyt pokojowo, należało wstrzymywać produkcję przemysłu zbrojeniowego więc nadarzyła się Ukraina. Ot i wszystko, jest strach na świecie trzeba się zbroić. Interes się kręci.

 • passtorian

  Oceniono 29 razy 13

  Agentura dziala. Ale ,ze rzecz dzieje sie w Polsce, nie maja obowiazku podawac od kogo biora pieniadze za bezczelna propagande. Malwersant samochodowy, restauracyjny i interpretator snow znowu ma widzenia? Teraz zastepuje Schetyne - publiczne forum dla prywatnych widzen dostarcza mu drugi agent bioracy wyplate od pracodawcy ulokowanego w Waszyngtonie.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 26 razy 12

  Ten pan co ma żonę Appfe.... powinien pójść śladami pana Boniego i zaordynować se głodówkę, bo by mu może od niej trochę olej w głowie zaczął krążyć..... Ukraina jest 7 eksporterem broni na świecie ! ! ! ! . A fabryki oligarchów idą pełną parą......
  CUD się stał bo pan Sikorski wreszcie zauważył na Ukrainie faszystowskich banderowców: .....przeciwko sobie i przeciwko Rosji ukraiński młody nacjonalizm.... bo do tej pory cały czas bredzili z panem Bronkiem że nacjonalizmu niet w Kijowie. Kijów jest demokratyczny słyszałęm. Czyżby CUD się stał w ciągu 1 sekundy i demokracja zamieniła się w nacjonalizm? Czy ci panowie najzwyczajniej w świecie .... mijali sie z prawdą.

 • plautilla

  Oceniono 20 razy 10

  Ojciec A. Applebaum pracuje dla BURISMA HOLDINGS (Kwaśniewski, Kołomojski, Biden). Również J.Kulczyk ma potężne interesy na Ukrainie. Więc raz za razem, wciąż, nie ustają, wciąż lobbują za wojną, sterują na konflikt z Rosją kosztem Polski w niepolskim interesie , w interesie przemysłu i banksterstwa usraelskiego i banderowców. Te antypolskie, tubylcze rządy i lobbyści ukraińscy nie spoczną, póki nas nie wykorzystają na naszą zgubę.
  Dobrze, że polityką zagraniczną Europy kieruje A.Merkel i nie dopuszcza tutejszych szaleńców do swej dyplomacji.
  Wypad z Polski zdegenerowany"marszałku" razem z agentką wpływu usraela.

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 25 razy 9

  Sikorbaum ma swoje..."prywatne zdanie". To bezgraniczna odwaga. Wyrwać się oficerowi prowadzącemu. Radku...jesteś wielkim...wiesz czym...

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 21 razy 7

  Lis?...ten Lis?...U tego Lisa?...to już końcówka Lisa. Ogon. Kita.

 • franc.maurer

  Oceniono 20 razy 6

  Uważam że pan Sikorski, mówiąc to zdradził nie tylko naród polski ale wszystkich zamordowanych przez banderowców w rzezi Wołyńskiej i Małopolskiej. Proszę pamiętać że mordowano przede wszystkim Polaków- chrześcijan, ale także żydów i prawosławnych. Mam powody sądzić że broń otrzymana przez banderowców posłuży do zajęcia Przemyśla i mordowania niewinnych ludzi, ludzi którzy uważają się za Polaków, ale (co ważniejsze) tych, którzy będą za Polaków uważani przez naszych przyszłych morderców.
  Twierdzę że powinien tę sprawę rozstrzygnąć Trybunał Stanu, ale w nowoczesnym wydaniu, z możliwością osadzenia p. Sikorskiego na długie lata na Madagaskarze bez możliwości powrotu do kraju z którym wiąże go jedynie budynek w którym mieszka.

 • jur73

  Oceniono 7 razy 5

  A po co i tak w końcu trafi w ręce separatystów - " "Robią wszystko odwrotnie". Czarny obraz ukraińskiej armii " www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/europol-zna-tozsamosc-ok-3000-dzihadystow-z-europy,518138.html

 • rastablaster

  Oceniono 27 razy 5

  dwóch szpionów sobie pogadało? ciekawe czy mają tego samego oficera prowadzącego :).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX