Polscy księża "obmyślają kazania przy goleniu"? Prof. Miodek wymienia błędy: Czytanie z kartki, tani moralizm, dominacja ideologii gender

Monotonny styl kazań, korzystanie z tzw. gotowców i tani moralizm - to tylko kilka błędów, które wytknął polskim księżom prof. Jan Miodek. Skrytykował też dominację w polskich kazaniach tematyki gender, zapłodnienia in vitro czy antykoncepcji. Językoznawca był jednym z uczestników ogólnopolskiego sympozjum "Kościół - Komunikacja - Wizerunek".
Abp Józef Kupny przywołał nauczanie papieża Franciszka, podkreślając, że niedopuszczalne jest zatrzymanie wiary tylko dla siebie. - Logika jest prosta: przyjmuję, by przekazać dalej - mówił metropolita wrocławski. Cytując dzieło św. Augustyna "De doctrina christiana", hierarcha zaznaczył, że nie można dopuścić do sytuacji, w której głosiciele kłamstwa potrafiliby przedstawić je w formie atrakcyjnej i pociągającej dla słuchaczy, podczas gdy głosiciele prawdy prezentowaliby ją w sposób usypiający i nudny.

Prelegenci zastanawiali się nad kłopotami Kościoła z wizerunkiem, tabloidyzacją życia Kościoła w mediach oraz analizowali, w jaki sposób Kościół był i jest ukazywany w telewizyjnych serwisach informacyjnych. - Prawdziwy wizerunek Kościoła jest z natury rzeczy pociągający - mówił ks. prof. Andrzej Draguła z Zielonej Góry. Jego zdaniem Kościół ma być uobecnieniem Chrystusa w świecie i problemem w tym kontekście jest niewiara dzieci Kościoła. - Wiara rodzi się z tego, co się słyszy, wiarygodność mówiącego z tego, co się widzi - stwierdził prelegent. Podkreślił konieczność spójności pomiędzy głoszoną nauką a działaniami członków Kościoła.

Gender, in vitro, antykoncepcja...

W wykładzie "Nie obmyślać kazań przy goleniu. O języku współczesnego kaznodziejstwa" prof. Jan Miodek mówił o błędach polskiego duchowieństwa, wśród których wymienił: nieodmienianie nazwisk, hiperpoprawność, monotonny styl głoszonych kazań oraz korzystanie z tzw. gotowców. - Nawet gdyby człowiek się kłuł szpilką, to po dwóch minutach jego myśli są nad Odrą, Bugiem i Wisłą, ale nie w kościele - mówił, krytykując księży czytających z kartki "na jednym tonie" swoje kazania.

Tym, co najbardziej jednak razi dziś w odbiorze kazań w polskim Kościele, zdaniem prelegenta, jest dominacja taniego moralizmu. Prof. Miodek skrytykował pojawiające się jako główne tematy kazań ideologię gender, zapłodnienie in vitro czy antykoncepcję.

- Zostawcie coś sumieniu katolika i katoliczki - apelował do duchownych, dopowiadając, że tego rodzaju eksponowanie jednej tematyki może prowadzić do kompletnego ośmieszenia nauczania Kościoła. - Chrześcijanie są odpowiedzialni za poziom nadziei w świecie - mówił profesor.

- Chrześcijaństwo to zaufanie drugiemu człowiekowi - wskazywał znany językoznawca. Stawiał przy tym pytania: co zrobić i jak zakopać te dzielące Polaków rowy nienawiści, przy których to, co było przed 1989 r., wydaje się niewiele znaczące, i co zrobić, żeby ludzie zaczęli sobie nawzajem ufać.

- Chciałbym, by w sferze treści wygłaszający kazanie dawał mi wiarę w drugiego człowieka, ufność wobec drugiego człowieka i chrześcijańską nadzieję - spuentował prof. Miodek.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (209)
Polscy księża "obmyślają kazania przy goleniu"? Prof. Miodek wymienia błędy: Czytanie z kartki, tani moralizm, dominacja ideologii gender
Zaloguj się
 • aprox99

  Oceniono 260 razy 192

  Panie Profesorze,strzelił Pan sobie w nogę.Oni Pana zeżrą i koniec spokojnego życia.Jak można krytykować Panów i Władców życia.Pozdr.

 • belzebub1001

  Oceniono 175 razy 147

  To nie kazania, to zwykle sku..nie tej elity! Wygonili komune i szybko zajeli stanowiska w Biurze Politycznym i Komitetach Wojewodzkich! Wymusili bezkarny rabunek miliardow w Komisji Majatkowej, potajemnie "podwiesili" katechetow i psorkow z KUL pod budzet na kolejne miliardy! Za duzo "nabroili" aby narod mial im przebaczyc, ich trzeba mocno "pogonic"! To mafijna organizacja z rydzolem na czele!

 • dezyd

  Oceniono 142 razy 120

  W znakomitej większości kazania są istotnie tak nudne i głoszone tak ezopowym językiem, że nawet próby skoncentrowania się na treści wytrzymują tylko kilka minut. To jest w istocie strata czasu, nikt z wiernych nic z tego nie wynosi i w 5 minut po zakończeniu kazania nie potrafi go streścić. Nie tak dawno zrobiłem sobie taki test na kilku osobach w niedzielę, po wyjściu z kościoła, wynik był jednoznaczny...

 • a-theist

  Oceniono 157 razy 101

  a czego mozna sie spodziewac po ludziach
  ktorzy wolny czas spedzaja na gadaniu z sufitem
  I wypychaniu spodni w kolanach?

  STOP RELIGIOM

 • c.t.k

  Oceniono 100 razy 86

  Podstawą kleszych wypowiedzi jest mówienie mętne,pokrętne i niejednoznaczne.Pozwala to stanąć zawsze po wygrywającej stronie.
  Zresztą dla nich i tak najważniejsze są pieniądze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX