"Pozycja prezydenta Komorowskiego słabnie z dnia na dzień. Wyborcy Kukiza i Korwina mogą przesądzić o wynikach"

"Wybory prezydenckie, które - przynajmniej dla obozu rządzącego - miały być formalnością, okazują się prawdziwymi wyborami" - ocenił Daniel Passent. Według publicysty "Polityki" "nie jest jasne, kto wygra" niedzielne głosowanie. A dodatkowo skutki wyborów prezydenckich zaważą na parlamentarnych. Musimy się więc liczyć z poważnymi zmianami, np. zniknięciem z Sejmu lewicy i pojawieniem się koalicji PiS-Kukiz-Korwin.
Zdaniem Daniela Passenta wynik wyborów prezydenckich "jest otwarty, niepewny". Jeszcze kilka miesięcy temu zwycięstwo Bronisława Komorowskiego wydawało się pewne. Dziś - jak ocenił na blogu publicysta "Polityki" - nie wiadomo, kto wygra głosowanie.

"Pozycja prezydenta Komorowskiego słabnie z dnia na dzień. Dotychczas pewną pociechą dla Platformy była przewaga prezydenta nad Andrzejem Dudą. Reszta nie bardzo się liczyła. Teraz ta "reszta" okazuje się ważna" - napisał Passent.

Bo choć kandydat PiS nie jest w stanie przyciągnąć wyborców spoza obozu PiS, to znacznie wzrosła waga kandydatów, którzy walczą za plecami Komorowskiego i Dudy.

Za plecami liderów

Wyborcze losy panów Pawła Kukiza, Janusza Korwin-Mikkego czy Magdaleny Ogórek mogą mieć znaczenie nie tylko na ostateczny wynik wyborów prezydenckich. Mogą też wpłynąć na poważne przemeblowania na polskiej scenie politycznej po jesiennych wyborach parlamentarnych.

"W sumie w I turze głosy mniej więcej 1/3 wyborców są niepewne, nie jest więc pewny także wynik II tury. Wyborcy (a przynajmniej ich część) Kukiza i Korwina, wśród których jest wielu "oburzonych", mogą głosować za mniejszym złem, czyli odstawieniem Platformy od władzy za cenę koalicji z PiS" - uważa Passent.

Wystawienie przez SLD Magdaleny Ogórek "może oznaczać koniec lewicy w Sejmie". Trzęsieniem ziemi w PSL może się skończyć start w wyborach prezydenckich Adama Jarubasa.

No i w PO może dojść do poważnych wstrząsów. "Gorszy, niż przewidywano, wynik Komorowskiego, nawet jeśli wygra wybory, to zła wiadomość dla Platformy i dla Ewy Kopacz osobiście. Jej przywództwo w partii, i tak już osłabione przez pistolet Cezarego Grabarczyka (nie wiadomo, jak ta sprawa się zakończy, ale szkodzi Platformie), ulegnie pewnej erozji. Ewentualne zwycięstwo prawicy w wyborach i przejście Platformy do opozycji doprowadzi do zmiany kierownictwa w tej partii" - spekuluje Daniel Passent.

I typuje, że jeśli taki scenariusz się spełni - najmocniejszym kandydatem na nowego szefa Platformy jest... Grzegorz Schetyna.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (34)
"Pozycja prezydenta Komorowskiego słabnie z dnia na dzień. Wyborcy Kukiza i Korwina mogą przesądzić o wynikach"
Zaloguj się
 • pimpao

  Oceniono 46 razy 24

  Ludzie chcą zmian, reform i konkretów. Tego im PO nie daje, więc szukają gdzie indziej. Recydywa rządów PiS, wzrost sympatii dla Korwina, Kukiza i ONR to zasługa tylko i wyłacznie PO, PSL i medialnej swołoczy, która popiera ich bez względu na wszystko. Zniszczyliście w miarę rozsądnego Palikota jako bat i alternatywę dla obozu władzy, to macie oszalała prawicę. W sumie dobrze wam tak.

 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 13 razy 11

  czegoś tu nie kumam Wielowiejska mówi że Kukiz głosi postulaty PO z 2000r., po czym pierwsza komentatorka p. Agata porównuje go do Tymińskiego Leppera i innych "radykałów"...

  ???

 • xvq111

  Oceniono 17 razy 9

  Ciekawe kiedy politycy i publicyści zrozumieją , że propaganda w stylu Edwarda Gierka nie sprawdza się w XXI wieku . Działania całej polskiej klasy politycznej powodują , że rosną i będą rosły w siłę ruchy populistyczne . To , że ludzie przechylają się w tamtym kierunku jest spowodowane sytuacją społeczno-gospodarczą i nie zmienią tego informacje o zielonej wyspie oraz niesamowitym rozwoju naszego kraju. Ludzie widzą co dzieje się wokół nich i poszukują zmian nie tylko na papierze .Dalsze zaklinanie rzeczywistości może tylko doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu niezadowolenia społeczeństwa .
  Każdy kto twierdzi , że jesteśmy w niesamowitym stadium rozwoju niech pomyśli lub policzy sobie ile wynosiłoby w Polsce bezrobocie jakby wrócili wszyscy emigranci .
  www.tokfm.pl/blogi/z-kopa/2015/05/wybory_/1

 • matabule

  Oceniono 1 raz 1

  No jak to to tak ? Gdzie to KOSMICZNE POparcie ?

 • ciemnyluddd

  Oceniono 14 razy -2

  Już nie będzie żadnych wyborów, bo są już dzisiaj przez Komorowskiego wygrane walkowerem...Ponieważ opozycja wystawiła trzeciorzędnych kandydatów nie tyle przydatnych do prezydentury ile do podgryzania PO w przyszłych wyborach parlamentarnych, na zasadzie dobrze ulokowanej "inwestycji. Żaden z tych pyskaczy o poziomie demagogii dla piwnego ogródka nigdy nie zostanie prezydentem, pomimo że Komorowskiemu naprawdę można sporo zarzucić... Bo Polska to jeszcze nie tylko ogródki piwne, internetowe "ścieki", czy uliczne pyskówki przed budynkami, publicznymi zwiezionych do stolicy "demonstrantów", za pieniądze tej całej ciężko pracującej reszty

 • gossam.2

  Oceniono 20 razy -2

  Media same przyczyniają się do pompowania Kukiza i Korwina. Ich "mądrości" podobne do tych wygłaszanych spod budki z piwem, gdzie sporo takich oburzonych, urastają do rangi prawd najważniejszych, z którymi identyfikują się Polacy. To tak jakby Polacy oddychali tylko polityką, politykami. Nie jest mi pan Kukiz potrzebny do szczęścia i nie wmawiajcie, że jest on lekiem na całe zło bo to co gada to czysty populizm.

 • tom_58

  Oceniono 9 razy -3

  Druga runda już pewna. W zasadzie trzeba teraz walczyć o głosy tzw. antysystemowców. Wśród swoich wyborców jak i wyborców rywala nie ma co się starać. Oni i tak są albo ich albo nie do ugrania. Tak rozumiem wczorajszy występ Mastalerka w TVPInfo i głos Dudy o obowiązkowym referendum.
  Anty-establishment Dudy, może w wersji light, ale zawsze, na tym trzeba teraz grać.
  Breżniew w ciężkiej sytuacji. Trzeba go dalej wpychać w siermiężność, która zresztą jest autentyczna. To doskonale psuje morale jego zwolenników.

 • wkaspr

  Oceniono 14 razy -4

  Notowania Kukiza są mocno przeszacowane. Ankietowanym łatwo odpowiedzieć na pytanie ankietera, niż wziąć tyłek w troki i pójść na wybory. Część ankietowanych odpowiada także z przekory widząc jakie jasełka wystawiają kandydaci. Nie daję Kukizowi więcej jak 2-3 % i gotowy jestem przystąpić do zakładu.

 • plautilla

  Oceniono 11 razy -9

  Z badania przeprowadzonego dla serwisu interia.pl przez IBRiS, wynika, że z pewnością dojdzie do II tury wyborów, ale znajdą się w nich kandydat PiS Andrzej Duda oraz niezależny kandydat na prezydenta Paweł Kukiz!

  Dzięki opracowaniu Edmunda Zdanowskiego są wyniki głosowania internautów z poszczególnych województw.

  SONDAŻ IBRiS 1 maja godz 9.25 zam. " INTERIA " (wyniki procentowe)

  1. woj. Zachodniopomorskie

  A. Duda 41,3

  P. Kukiz 21,8

  B. Komorowski 15,8

  2. woj. Pomorskie

  A. Duda 39,9

  P. Kukiz 24,7

  B.Komorowski 17,3

  3. woj. Warminsko-mazurskie

  A. Duda 41,2

  P. Kukiz 24,9

  B.Komorowski 15,1

  4. woj. Podlaskie

  A. Duda 47,4

  P. Kukiz 18,4

  B.Komorowski 13,7

  5. woj. Mazowieckie

  A. Duda 45,0

  P. Kukiz 23,5

  B.Komorowski 11,3

  6. woj. Kujawsko-pomorskie

  A. Duda 39,0

  P. Kukiz 29,2

  B.Komorowski 13,0

  7. woj. Wielkopolskie

  A. Duda 36,1

  P. Kukiz 26,3

  B.Komorowski 18,3

  8. woj. Lubuskie

  A. Duda 39,0

  P. Kukiz 23,3

  B.Komorowski 11,9

  9. woj. Dolnośląskie

  A. Duda 41,5

  P. Kukiz 25,0

  B.Komorowski 12,8

  10. woj. Opolskie

  A. Duda 36,5

  P. Kukiz 29,8

  B.Komorowski 16,3

  11. woj. Łódzkie

  A. Duda 40,6

  P. Kukiz 24,0

  B.Komorowski 12,9

  12. woj. Śląskie

  A. Duda 38,5

  P. Kukiz 25,9

  B.Komorowski 15,2

  13. woj. świętokrzyskie

  A. Duda 38,1

  P. Kukiz 22,0

  B.Komorowski 12,7

  14. woj. Lubelskie

  A. Duda 42,6

  P. Kukiz 26,0

  J. K-M 11,7

  .....................

  B.Komorowski 8,8

  15. woj. Małopolskie

  A. Duda 44,0

  P. Kukiz 21,8

  B.Komorowski 14,7

  16. woj. Podkarpackie

  A. Duda 41,0

  P. Kukiz 27,0

  J. K-M 12,8

  ....................

  B.Komorowski 9,2

  Najlepszy wynik: A. Duda 47,4 woj. Podlaskie

  Najgorszy wynik: B. Komorowski 8,8 woj. Lubelskie

  Przeciętna w kraju (trzy pierwsze miejsca)

  1. Andrzej Duda 40,73

  2. Paweł Kukiz 24,60

  3. B.Komorowski 13,91.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX