"Tożsamość Polak-katolik była zastępczą, na czas rozbiorów i zniewolenia. Wtedy pomagała, dziś nie może się sprawdzić"

Dominika Kozłowska, naczelna miesięcznika "Znak", krytykowała w Radiu TOK FM wizytę Andrzeja Dudy na Jasnej Górze i zaangażowanie Kościoła w kampanię prezydencką. - Tożsamość Polak-katolik była tożsamością zastępczą na czas rozbiorów, zniewolenia. Wtedy pomagała, ale to nie może funkcjonować dziś - wskazywała.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dzień po wyborach prezydenckich Andrzej Duda odwiedził Jasną Górę. Dziennikarzom powiedział, że zawsze w ważnych dla siebie chwilach odwiedzał sanktuarium.

"To jest zgubne dla religii katolickiej"

Dominika Kozłowska, redaktor naczelna miesięcznika "Znak", wskazywała w Radiu TOK FM, że wizytę prezydenta elekta w Częstochowie trzeba odczytywać także jako gest polityczny.

- Takie wplątywanie się w polityczne sojusze jest zgubne dla religii katolickiej. Zwłaszcza że tożsamość Polak-katolik była tożsamością zastępczą na czas rozbiorów, zniewolenia, wojny, PRL. Wtedy pomagała, przez to, że nośnikiem tego co narodowe był Kościół, a to co religijne było niesione przez tradycję narodową. Pozwalało to przetrwać jednemu i drugiemu. Ale to nie może funkcjonować dziś, to się dziś nie może sprawdzać - mówiła publicystka.

"Polityka osłabia autorytet Kościoła"

Kozłowska zwróciła uwagę na rolę Kościoła w wyborach prezydenckich. - Józefa Hennelowa, którą cenię jako katoliczkę i publicystkę, na stronie klubów "Tygodnika Powszechnego" napisała, że wszyscy komentatorzy powinni zauważyć, jak ogromną rolę w poparciu elekta odegrał Kościół polski. Kościelne media, a z wyjątkiem "Tygodnika Powszechnego", opowiadały się jednoznacznie po jednej stronie - wskazywała.

Naczelna "Znaku" zwróciła uwagę na komentarz ks. Tomasza Jaklewicza na stronie internetowej "Gościa Niedzielnego", który stwierdził, że "ci, którzy są katolikami, wiedzą na którego kandydata powinni głosować. I wiedzą, że to nie obecny prezydent". Zdaniem publicystki takie zaangażowanie tylko osłabia autorytet Kościoła.

Kozłowska stwierdziła, że prezydent, w poszanowaniu polskiej tradycji współistnienia religii, powinien raczej starać się występować podczas nabożeństw ekumenicznych.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (81)
"Tożsamość Polak-katolik była zastępczą, na czas rozbiorów i zniewolenia. Wtedy pomagała, dziś nie może się sprawdzić"
Zaloguj się
 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 129 razy 69

  polak-katolik to obecnie największy warchoł i hipokryta w naszym kraju.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 83 razy 51

  Nidy nie uwierzę w "WIERZĄCEGO POLITYKA"...zwłaszcza jeżeli się tym publicznie afiszuje... Co gorsza, nie uwierzę w WIERZĄCEGO BISKUPA... Jeżeli próbuje sejm, prokuraturę i sądy angażować aby społeczeństwo przestrzegało tego co głosi Kościół...(niekoniecznie Ewangelia)....

 • centurion72

  Oceniono 87 razy 47

  Polak, obywatel, mąż, ojciec a na końcu dopiero katolik. U prezydenta elekta wartości są raczej odwrotne niż u mnie. Dlatego on chyba nie będzie moim prezydentem.

 • Piotr Kolec

  Oceniono 66 razy 46

  Oto wielka tajemnica wiary
  Dziwki, euro i dolary

  Mercedesy i Lexusy
  Sex, intrygi i pokusy

  Miłość do swego bliźniego
  Często niepełnoletniego

  Gusła, bujdy i ciemnota
  Parafianin to idiota

  Kłamstwa ponad wszelką miarę
  Taką tu wyznają wiarę…

 • 1theguru1

  Oceniono 58 razy 42

  to tak na szybko :

  - Konfederacja Barska kościół nawoływał do walki z Rosją ale żądając po wygranej unieważnienia równouprawnienia innowierców. Skutek I rozbiór
  - po I rozbiorze PAPIEŻ ogłosił bullę "w imieniu nieba i ziemi, że inwazja i rozbiór były nie tylko właściwe politycznie, ale i w interesie religii"
  - po każdym rozbiorze kler układał się z zaborcami i w zamian za nadania ziemskie nawoływał lud do posłuszeństwa NOWYM PANOM
  - kościół ręka w rękę z zaborcami doprowadził do obalenia Kodeksu Zamojskiego, który był KOLEJNĄ próba naprawy I RP.
  - poparcie kościoła dla targowicy !
  - Papież poparł II rozbiór Polski mając nadzieją na pomoc wojska rosyjskiego w pokonaniu rewolucyjnej Francji
  - Papież wyklął powstańców styczniowych za to że podnieśli rękę na cara bo car obiecał walczyć z Turcją i przywrócić mu majątki na Bałkanach !

  - Andrzej D**a modli się o wsparcie, SKAZANEGO ZA ZDRADĘ, biskupa Stanisława !!

 • krukpl

  Oceniono 85 razy 41

  Moi rodzice Polacy katolicy jakoś normalnie żyją ,głosowali na Komorowskiego ,pisem się brzydzą ,wkurza ich, że ciągle się ich szufladkuje z nimi oraz próba przejęcia kościoła katolickiego przez ta właśnie partię
  A gdybym miał napisać co myślą o wielu biskupach ten komentarz by nie został wyświetlony przez zbyt osty język

 • he219uhu

  Oceniono 58 razy 34

  Religia Czyni Czuba i wszystko zatruwa.
  Potrzebny nam wreszcie - jak pisze Sam Harris - Koniec Wiary.

 • Piotr Kolec

  Oceniono 36 razy 30

  Im więcej narkomanów
  Tym większy szmal dla mafii
  Przestępca - dealer prochów
  Sprzedawać je potrafi

  Im większa jest ciemnota
  Tym lepiej dla Kościoła
  Ksiądz – dealer ignorancji
  O szerszy rynek woła…

 • transformator2014

  Oceniono 52 razy 30

  Teraz jest: polak-zniewolony-katolik! Sekta watykańska pasożytuje na Narodzie polskim w najlepsze. Ale i to z czasem się skończy - nie takich pasożytów Polacy usuwali!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX