Szostkiewicz ma gęsią skórkę. "Media narodowe? To się kojarzy z Koreą Płn., Rosją Putina czy Chinami, a nie z demokracją"

- Prawica planuje przejęcie mediów pod pretekstem ich reformy w duchu "narodowym" - pisze na swoim blogu AdamSzostkiewicz, publicysta "Polityki". I ostrzega: media narodowe okażą się mediami partyjnymi, pisowskimi, czyli wykluczającymi z debaty środowiska, które będą się temu sprzeciwiać.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prawo i Sprawiedliwość chce odmienić media publiczne w Polsce. Począwszy od nazwy (z "publicznych" na "narodowe") przez np. system finansowania (koniec z abonamentem, opłata ma być z podatku lub opłatach za prąd). Jest również jasne, że po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość dojdzie do zmian kadrowych. - Prawica planuje przejęcie mediów pod pretekstem ich reformy w duchu "narodowym". Uzurpuje sobie tym samym prawo do definiowania i występowania w imieniu całego narodu. Jakim prawem? Prawem wygranych wyborów, w których uzyskała poparcie jednej szóstej uprawnionych do głosowania Polaków. Na mocy tej logiki media narodowe okażą się mediami partyjnymi, pisowskimi, czyli wykluczającymi z debaty środowiska, które będą się temu sprzeciwiać - pisze na swoim blogu Adam Szostkiewicz.

Zdaniem publicysty "Polityki" dominacja jednego partyjnego przekazu jest dla samoświadomości społecznej niszcząca. - Moje pokolenie obserwowało tę dewastację w czasach PRL. Obraz polityki i historii był zakłamany, informacja bieżąca cenzurowana i manipulowana - pisze Szostkiewicz. - Jedynym wyjściem jest zachowanie elementarnej równowagi w mediach publicznych. Żadna opcja ani siła polityczna nie powinny przemożnie dominować. Podobnie w programach o historii czy kulturze. Rzeczą normalną i zdrową jest dopuszczenie w mediach publicznych różnych naświetleń i diagnoz w tych dziedzinach. W całym świecie zachodnim jest w tej sprawie konsens - pisze.

Szostkiewicz uważa, że samo hasło mediów "narodowych" kojarzy się z Koreą Północną, Rosją Putina czy Chinami, a nie z demokracją. - Stawiajmy na media profesjonalne, odpartyjnione i pluralistyczne, poddane kontroli obywateli użytkowników, a nie rządu. W demokracji tylko takie media są potrzebne narodowi - pisze.

Cały wpis można przeczytać TUTAJ>>

Jan Ordyński mówił w lipcu: Wiem, że wylecę z TVP. Ale nie można trząść się jak galareta z tego powodu, że PiS dojdzie do władzy

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (163)
Szostkiewicz ma gęsią skórkę. "Media narodowe? To się kojarzy z Koreą Płn., Rosją Putina czy Chinami, a nie z demokracją"
Zaloguj się
 • arvelli_net

  Oceniono 32 razy 26

  ... hmmm, a wszystkim ty będzie sterował kaczyński bawiąc się żołnierzykami na kanapie :)

 • gossam.2

  Oceniono 36 razy 22

  Podziękujmy naszej kochanej roszczeniowej młodzieży (której głosy zaważyły na zwycięstwie PIS) ze postawiła na faceta, który mentalnie tkwi jeszcze w czasach głębokiego PRL u nie mówiąc o tym, ze jest o lata świetlne za postępem technologicznym a najlepiej wychodzi mu podstawianie nogi przeciwnikom, napuszczanie ich na siebie i przygotowywaniu planów różnych wojen w swoim domku na Żoliborzu. Co będzie jak wam wasz guru nic nie da z tych gruszek? Jak mówi się, że PIS da to tylko mówi.

 • karwasz-twarz

  Oceniono 16 razy 14

  na początek proponuję zmianę nazwy z TVP na TVN, w końcu Telewizja Narodowa :)

 • lica79

  Oceniono 17 razy 5

  Zastanawia mnie o co musiałeś sie tak walnąc w łeb zeby bredzić o "rzetelnej " informacji w pisowskim świecie.

 • mariuszet

  Oceniono 7 razy 3

  Pamiętam Trójkę za PiS i Skowrońskiego. Najlepszy czas antenowy oddano politrukom takim jak Lichocka, Wolski, Ziemkiewicz, którzy próbowali prać nam mózgi. Ponieważ są to jednak marni dziennikarze wychodziło to marnie i wk....ająco. Jakoś przeżyję kilka lat bez mediów "narodowych". Na szczęście PRL się skończył i są media komercyjne. Za nie też weźmie się PZPR(PiS) ale łatwo im nie będzie bo np TVN należy do fimy amerykańskiej i trudno będzie wytłumaczyć administracji USA cenzurę i naciski. Robi się coraz ciekawiej- skończyły się kłamstawa i obiecanki cacanki a trzeba rządzić z tym co jest. Czekam szczególnie niecierpliwie na pomoc dla kopalń i na reakcję UE. Wasze kłopoty pisuarki zaczynają się.

 • 20portal

  Oceniono 13 razy 3

  Ad rem: polskie dziennikarstwo przechodzi b. poważny kryzys. Dziennikarzy jak na lekarstwo (są głównie "mediaworkerzy"), a do tego jeszcze większość z nich to funkcjonariusze określonych (głównie dwóch) partii politycznych. Czwarta władza posypała się w drobny mak, co dla państwa i społeczeństwa ma katastrofalne skutki: brakuje rzetelnych informacji, niezależnych opinii i uczciwego patrzenia władzy na ręce. No, ale Polacy tak chcą, tak wybierają, a pieniądz robi swoje.
  Żal doopę ściska.
  Z Panem Bogiem

 • mr.pen

  Oceniono 1 raz 1

  Tak BBC to tez Korea Pln.

 • weredyk_pl

  Oceniono 13 razy 1

  Tu pisałeś Szostkiewicz obrzydliwy donosik, żeby jak najszybciej pozwalniać nieplatformianych ludzi z mediów:
  szostkiewicz.blog.polityka.pl/2007/12/09/depisyzacja-szybko/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX