KRRiT też ma pomysł na opłatę audiowizualną: każdy da 8 zł miesięcznie, trzy razy mniej reklam

Każdy zarabiający obywatel zapłaci 100 zł rocznie na funkcjonowanie mediów publicznych. Firmy za taki sam okres uiszczą 2000 zł. KRRiT przedstawiła nowy plan funkcjonowania mediów publicznych

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła plan reformy finansowania mediów publicznych. O konferencji na ten temat napisały "Wirtualne Media".

Według wyliczeń KRRiT, na funkcjonowanie mediów potrzeba 2,68 mld zł rocznie. Suma ta w całości ma pokryć ubytki związane z ograniczeniem przychodów z reklam. Celem projektu ma być bowiem odkomercjalizowanie mediów publicznych. Reklam będzie trzy razy mniej - cztery minuty bloku reklamowego na godzinę zamiast 12, jak w tej chwili.

Kwotę tę KRRiT planuje uzyskać wprowadzając składkę audiowizualną, którą płaciliby wszyscy uzyskujący dochody członkowie gospodarstw domowych. Obowiązek zostanie zatem nałożony także na osoby fizyczne, które nie posiadają telewizora czy radioodbiornika.

"Istotna rola mediów publicznych"

- Składka powinna być pobierana ze względu na fakt, że media publiczne mają istotną rolę w systemach społecznych i edukacji, a nie z tytułu korzystania z usługi, czyli deklaracji odbiorcy o oglądaniu programów telewizji publicznej lub słuchaniu audycji radiofonii publicznej - wyjaśniła Agnieszka Ogrodowczyk, dyrektor departamentu koncesyjnego Biura KRRiT.

Składka ma wynosić 8,33 zł od osoby fizycznej (płatnika PIT czy ubezpieczonego w KRUS), czyli prawie 100 zł rocznie, 33,33 zł od organizacji (np. stowarzyszenia, fundacji), czyli prawie 400 zł rocznie oraz 166,66 zł od firmy (płatnika CIT), czyli prawie 2000 zł rocznie.

Składki nie mają trafiać do budżetu państwa, tylko być deponowane na odrębnym rachunku KRRiT. Ma to zapewnić niezależność finansowania mediów.

Tymczasem PiS zapowiedziało swój projekt zmiany ustawy medialnej, ale wciąż nie przedstawiło jego zarysu.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
KRRiT też ma pomysł na opłatę audiowizualną: każdy da 8 zł miesięcznie, trzy razy mniej reklam
Zaloguj się
 • cynnik2

  Oceniono 9 razy 7

  czym różni się telewizja publiczna od komercyjnego gówna? Niczym.
  No więc niech się bawią za swoje pieniądze.

 • cynnik2

  Oceniono 6 razy 6

  będziemy płacić kolejny podatek, żeby wszystkie warszawskie cwaniaki mogli sobie dalej nabijać kasę.
  Przy produkcji filmów, seriali, akceptuje się bardzo wysokie (dużo za wysokie) kosztorysy, tak aby wszyscy mogli się pożywić.

 • checho-fil

  Oceniono 4 razy 4

  100 dla niepokornych - w końcu muszę się odkuć za te 8 lat w kajdanach;) Boże mój Boże czy ja dożyje normalności w tym pojebanym kraju! i

 • panchuck

  Oceniono 4 razy 4

  niech te złodziejskie 8 zł wkleją ewentualnie w abonamenty u dostawców

 • siwywaldi

  Oceniono 4 razy 2

  Każdy zarabiający obywatel zapłaci 100 zł rocznie na funkcjonowanie mediów publicznych
  ==============================
  A ci co NIE ZARABIAJĄ, bo cały dzień leżą do góry xujem i gapią się z nudów w telewizor, to będą zwolnieni? A chłopki-kmiotki, co OFICJALNIE też nie mają żadnych dochodów ze swoich 5 hektarów?

  Co jeden "pomysłodawca", to lepszy....

 • kamilakarabasz

  Oceniono 17 razy 1

  A więcej Pospieszalskiego, Ziemkiewicza, Cejrowskiego i brunatnej ferajny? Więcej mgły, Antoniego, Prezesa, strachów, lęków i kompleksów polskich? Więcej głupoty, chamstwa i cynizmu? Dziękuję, istnienie publicznej telewizji w obecnej i planowanej formie uważam za zbędne i szkodliwe.

 • taktojahhh

  0

  Reklamy są szkodliwe i powinny być całkowicie usunięte z telewizji publicznej, bo istotnej roli w systemach społecznych i edukacji nie powinny mieć reklamy.

 • Kazimierz Dziopa

  0

  pytanie - co z tymi ktorzy abonamentu nie placa bo nie musza poniewaz przysluguje im zwolnieie od placenIa zdzierskiego abonamenta???

 • arvelli_net

  Oceniono 14 razy 0

  ... taaa, dzisiaj oplata audiwizualna, jutro opłata kościolowa, pojutrze zrzutka na dzieci i wnuki pisowców a za rok? A za dwa latka? Łatwo było brechać , trudniej cokolwiek zrobić, a zabrac jednym a dać drugim nie jest tak trudno!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX