"Wstyd być Szwajcarem". Protesty po referendum [ZDJĘCIA]

Przyjęcie w referendum zakazu budowy minaretów w Szwajcarii wywołało protesty uliczne. W stolicy kraju Bernie i w Zurychu późnym wieczorem doszło do pokojowych demonstracji.
W Bernie przed parlamentem demonstrowało około pięciuset osób, w Zurychu około dwustu. Zapalano świece, a na choince bożononarodzeniowej na głównym placu Berna powieszono kartki z napisami "Wstyd teraz być Szwajcarem" i "Wolność dla religii". Postawiono też papierowy minaret wysoki na półtora metra.

Również na placu w centrum Zurychu pojawiły się papierowe minarety. Protestujący wywiesili plakaty z napisami "Integracja zamiast budowania granic" i "Nieba nad Szwajcaria wystarczy dla wszystkich".

Za przyjęciem zakazu opowiedziało się aż 57,5 proc. głosujących. Tylko w 4 kantonach mieszkańcy byli przeciwko zakazowi: w Genewie, Bazylei, kantonie Vad i Neuchatel. W pozostałych większość obywateli, ponad 60 procent, nie chce budowy minaretów. Było to dużym zaskoczeniem, gdyż sondaże przeprowadzane przed referendum wskazywały, że ponda połowa Szwajcarów była przeciwna wprowadzeniu zakazu.

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny