11 chętnych na stanowisko Prokuratora Generalnego

Kolejni prawnicy zgłosili swoje kandydatury na stanowisko Prokuratora Generalnego. W tej chwili o tę posadę ubiega się 11 prawników. Termin zgłaszania kandydatów upływa dziś o północy.
Do dotychczasowych ośmiu kandydatów dołączyli - śledcza z prokuratury krajowej Anna Adamiak, prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Tadeusz Julian Haczkiewicz, sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu Dariusz Sielicki oraz prezes Sądu Apelacyjnego w Łodzi Krystyna Mielczarek.

Prezydent wybierze Prokuratora Generalnego z dwóch kandydatur jakie zarekomenduje Krajowa Rada Sądownictwa.

Jak poinformowała w komunikacie Krajowa Rada Sądownictwa - oficjalnie o to stanowisko ubiegają się na razie: prokurator krajowy i zastępca prokuratora generalnego Edward Zalewski, były prokurator krajowy Kazimierz Olejnik, śledczy z prokuratury krajowej Marek Staszak, sędzia Andrzej Seremet z Sądu Apelacyjnego w Krakowie, były szef ABW, obecnie w Prokuraturze Krajowej Bogdan Święczkowski, zastępca naczelnego prokuratora wojskowego generał Zbigniew Woźniak, prokurator Marek Pasionek z Naczelnej Prokuratury Wojskowej i prokurator Andrzej Biernaczyk z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Zgłoszenie swej kandydatury na stanowisko prokuratora generalnego zapowiada też <a class=c1n href=" http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,7311859,Jerzy_Engelking_kandyduje_na_Prokuratora_Generalnego.html "> śledczy Jerzy Engelking - zastępca Zbigniewa Ziobry, </a></b>, ministra sprawiedliwości za rządów PiS.

Formalnie rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego od ministra sprawiedliwości nastąpi 30 marca.

Prezydent ma czas na wybranie nowego prokuratora generalnego do końca roku.

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny