"Rz": Parlament i rząd tworzą coraz więcej złego prawa

PRZEGLĄD PRASY. Parlament i rząd tworzą coraz więcej złego prawa - twierdzi "Rzeczpospolita". Gazeta podkreśla, że nasz kraj zalewa masa niejasnych i skomplikowanych przepisów.
Według "Rzeczpospolitej", ich ogromna liczba, czyli inflacja prawa, to wciąż główna bolączka polskiej legislacji. Drugą - zdaniem gazety - jest jakość przepisów. Według doktora Grzegorza Wierczyńskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, przyczyny inflacji prawa to nie tylko potrzeby społeczne czy gospodarcze ani konieczność dopasowywania krajowych przepisów do unijnych, ale również słabości procesu prawodawczego.

Wskazuje na wielość i rozproszenie instytucji zajmujących się oceną jakości projektowanych regulacji, działających niezależnie od siebie i nietworzących spójnego systemu. Według konstytucjonalisty Tomasza Zalasińskiego, do przyczyn kiepskiej legislacji należy dodać jeszcze brak rozeznania twórców prawa w kwestii zmiany przepisów oraz pośpiech i żywiołowość prac legislacyjnych.

Bez usunięcia tych mankamentów i zmiany organizacji procesu legislacyjnego trudno będzie o poprawę jakości naszego prawa - przestrzegają eksperci.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM