Polskie ofiary księży pedofilów w światowej sieci

Największa organizacja zrzeszająca ofiary księży pedofilów chce pomóc osobom molestowanym przez polskich duchownych. I przekonać ich, że trzeba doprowadzić do ukarania przestępców - pisze dzisiejsza ?Gazeta Wyborcza?.
- Zorganizujemy we wrześniu w Warszawie spotkanie dla ofiar i ich bliskich. I drugie otwarte dla wszystkich, na którym będziemy dyskutować o problemie molestowania i o tym, jak uczynić Kościół i społeczeństwo bezpiecznymi i wolnymi od takich nadużyć - zapowiada Barbara Blaine, założycielka i przewodnicząca SNAP (Survivors Network of those Abused by Priests). Blaine o swoich planach mówiła wczoraj przed siedzibą Episkopatu Polski. Na chodniku rozłożyła kilkanaście zdjęć dzieci molestowanych przez księży. Wśród nich własne - gdy zgwałcił ją ksiądz, miała 13 lat.

SNAP pomaga od 23 lat w USA

SNAP działa od 23 lat w USA i kilku krajach Ameryki Południowej. Właśnie rozpoczyna działalność w Europie. Do organizacji należy ponad 10 tys. osób pokrzywdzonych przez duchowieństwo. Barbara Blaine ma kontakt z mniej więcej dziesięcioma Polakami, którzy jako dzieci byli molestowali przez księży (wszyscy duchowni nadal żyją). - Byłoby naiwnością sądzić, że w Polsce nie dochodzi do molestowania seksualnego, że dotyczy to tylko Irlandii i USA. Wiemy, że są takie przypadki. Ci ludzie wstydzą się i cierpią. Staramy się im pomóc.

Cel to ochrona dzieci przed księżmi pedofilami

SNAP chce nawiązać kontakt z polskim rządem i skłonić go do rozpoczęcia formalnego dochodzenia w sprawie przestępstw seksualnych kleru, podobnego do tego przeprowadzonego w Irlandii. - Dochodzenia wewnątrzkościelne na ogół nie prowadzą do ukarania winnych - tak Blaine tłumaczyła, dlaczego nie poprosi o współpracę polskiego Kościoła. - Naszym najważniejszym celem jest chronić dzieci przed księżmi pedofilami. Przedstawiciele Kościoła tego nie robią, zamiast tego chronią pedofilów w koloratkach. Większość z nas nigdy nie przeżyłaby tego wszystkiego, gdyby biskupi zrobili to, co powinni, czyli zawiadomili policję - mówiła.

Cały tekst w serwisie internetowym "Gazety Wyborczej".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (18)
Polskie ofiary księży pedofilów w światowej sieci
Zaloguj się
 • ostatni_kosmita

  Oceniono 4 razy 4

  @tomitoms, może dlatego że Kościół chce prowadzić swoich wiernych wytyczoną przez siebie drogą moralną. A sam się do niej nie stosuje. A może przez Crimen Sollicitationis. A może dlatego, że poza USA KK nie poniósł żadnej finansowej kary za to co zrobił. Przypomnę, że za nadużycia duchownych w Irlandii zapłacił tamtejszy rząd

  @kwak123 w toku było sporo gości, którym nie podobało się podejście do Polańskiego i którzy byli za tym, żeby poniósł konsekwencje swoich czynów. Zastanawia mnie zarzucanie GW, czy ogólnie Agorze stronniczości, podczas gdy jest to w zasadzie jedyne medium, które zaprasza osoby - np występy Terlikowskiego w toku pomimo rzeki pomyj, jakie na redaktorów wypisuje jego gazetka. No ale to jest najprostsze - nie zgadzam się z kimś, to go trzeba nienawidzić. Po co się męczysz na tym portalu - poczytaj Nasz Dziennik, posłuchaj Radia Maryja. Tam masz jedyną słuszną ideologię bez jakichkolwiek odstępstw

  @jack869 to co proponujesz? Zapomnieć o sprawie? Nie ma problemu, winni nie zostaną ukarani, a tych którzy ośmielą się głośno o sprawie mówić należy koniecznie oskarżyć o antypatriotyzm, antyklerykalizm i już. Gratuluję podejścia. IMO pedofile niezależnie od tego, czy to ksiądz, polityk, policjant, czy kto tam powinien zostać ukarany

 • zawszeprawdomowny

  Oceniono 6 razy 4

  Oj i tylko czekac, jak zaraz klechy zaczna ujadac,

 • chri-s48

  Oceniono 3 razy 3

  @jack869
  - nikt nie chce dokopywać kościołowi tylko zamiatanie tematu pod dywan przez kolejnych papieży to bardzo niechlubna karta historii kościoła. Trzeba zmusić kler do odpowiedzialności finansowej ,bo wciąż widzimy coraz więcej ciężkich złotych łańcuchów na piersiach oficjeli kościelnych - a zadośćuczynienie za swoje występki w postaci znaku krzyża ręką uczynionego to wydaje mnie się że satyrą trąci,nie mówiąc już o śmieszności.

 • markus5814

  Oceniono 3 razy 3

  w każdej korporacji trafiają się kanalie,to około 5%.nie mogę pojąć gdzie tu frajda -sex z dzieckiem.jak trzeba będzie płacić odszkodowania ,to klechy są bankrutami,oglądajcie serial Rodzina Borges.

 • boleknoket

  Oceniono 2 razy 2

  do jack869: jeżeli występuje zło, i to takiego kalibru jak pedofilia, to nie należy go pochwalać ale potępiać. Dodawanie do tego wyjątkowo żenujących wątków żydowskich w celu obrony straconych pozycji tylko potęguje ów problem i rzuca merytorycznie i moralnie nie najlepsze światło na wypowiadające takie słowa.
  Bronienie się statystyką porównawczą również nie należy do dobrego tonu, bo nikt tak głośno jak Kościół katolicki nie udziela się już od wieków w komentowaniu etyki seksualnej. Dodatkowym czynnikiem jest tutaj celibat księży i śluby zakonne osób zakonnych, które - jak każdy dobrze wie - są wyjątkową fikcją. Cały problem pedofilii osób duchownych w Kościele katolickim tylko obrazuje ów poziom hipokryzji, który - niestety - był dość skutecznie zamiatany przez kościelnych hierarchów (z papieżem włącznie) pod eklezjalny dywan.

 • jednoosobowawataha

  Oceniono 2 razy 2

  Przestępstwa seksualne kleru.Przestępstwa skarbowe i nadużycia finansowe czyli dojenie państwa na każdym kroku przez tzw Kościół.Sianie agresji i popieranie postaw agresywnych(np niejaki Rydzyk) sprzecznych całkowicie z kanonami wiary.Wystawne życie w biskupich pałacach.Mercedesy ,metresy , pedofilia.

 • duokwak

  Oceniono 1 raz 1

  Głos popedofilonych woła do mnie z Ziemi!
  Zmieszany z biciem w dzwony, z psalmy fałszywemi!
  Niezliczone miliony na wieków przestrzeni
  Waszych chuci ofiary!! - a wy? - wy-świę-ce-ni!
  W czasie gdyście się wzajem kanonizowali
  Ministranci swych księży onanizowali!
  Chłopcy oraz dzieweczki, jako te jagnięta
  szły "pod nóż" - o milionach któż, prócz Mnie, pamięta?!
  Za to, coście czynili - twarz odwracam z wstrętem
  od Kościoła, co sobie "sterem, żeglarzem, okrętem"!
  Policjantem był, sędzią - lecz przenigdy katem
  Down'ów o głowach złotym sypanych brokatem!!
  Nawet islamskich starców z dziewczętami w tyle
  zostawiacie... zboczeni rzymskopedofile!!
  Jako przepowiedziałem - tako wam się stanie!
  "Dom modlitw waszych drętwych pusty wam zostanie"!
  Wam, coście "piętnowani na swoim sumieniu"
  Nogi z dup rwać, a "kamień... nawet na kamieniu..."!!!

 • bezspokoju

  0

  W kraju zakłamanych katolików seksualni zboczeńcy w habitach mogą nadal czuć się bezkarni, co najwyżej zostaną zesłani do klasztoru za karę, a za pokutę odmawiać będą zdrowaśki. Miłosierdzie duchownych nie zna granic, w końcu każdego z nich może to spotkać.

 • atleista

  0

  Znowu wysypało "sympatyków" GW, którzy na każdym kroku muszą ujawniać swoją chorobliwą frustrację. To, że dowalacie znienawidzonej gazecie spływa po mnie jak po kaczce (nie byłem i nie jestem miłośnikiem GW), ale że czynicie to broniąc - na swój chory sposób - pedofilów noszących sutanny, napawa mnie takim samym obrzydzeniem, jak ci zwyrodniali hipokryci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX