Awantura o krzyż. Czy musi wisieć w szpitalnej sali?

Niewierzący pacjent zdjął krucyfiks w szpitalnej sali. Salowa z pielęgniarką krzyż ponownie powiesiły, a pacjenta zrugały. - Czy w szpitalu nie powinien być najważniejszy komfort pacjenta, także duchowy? - pyta kobieta, która była świadkiem nerwowej wymiany zdań. Sprawę opisała "Gazeta Wyborcza".
Do kłótni o krzyż doszło w warszawskim szpitalu im. Orłowskiego przy ul. Czerniakowskiej. Kobieta opisuje w liście, że sama zdjęła krzyż na prośbę swojego znajomego - ateisty. Krzyż położyła na stole. "Po paru minutach do pokoju wmaszerowała salowa i zabrała się do szorowania podłogi. Gdy zobaczyła krzyżyk leżący na stole, zawołała » A kto krzyż zdjął?!" i zabrała się do wieszania go z powrotem. Mój kolega prosił, by krzyż został na stole. Nie wzruszyły jej argumenty, że skoro jest niewierzący i leży sam, to nikomu nie powinno przeszkadzać, że z szacunkiem odłożymy krzyż na bok" - pisze w liście "Gazety" kobieta.

Andrzej Jacyna, zastępca dyrektora szpitala przy Czerniakowskiej, tłumaczy, że pielęgniarka i salowa nie powinny w tej sprawie wszczynać dyskusji z chorym. Z drugiej strony uważa, że jeśli chory nie chciał krzyża w sali, a był w niej sam, nie powinien go ściągać, tylko porozmawiać o tym z lekarzem np. na obchodzie. - U mnie w gabinecie nie ma krzyża. Nawet nie wiem, w ilu salach są. Nie chcemy nikogo na siłę ewangelizować, ale zdjęcie krzyża też mogło urazić czyjeś uczucia religijne - mówi Jacyna.

Dalszy ciąg historii w szpitalu Orłowskiego był następujący: pielęgniarka z salową zawiesiły krzyż. Pacjent znów go zdjął i dwa dni trzymał na swojej szafce. Gdy po weekendzie pojawili się inni pacjenci, wszyscy głosowali w sprawie krzyża. Większość chciała, by krzyż wrócił na ścianę, i tak się stało.

Więcej opinii na ten temat w "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (25)
Awantura o krzyż. Czy musi wisieć w szpitalnej sali?
Zaloguj się
 • jugo29

  Oceniono 16 razy 16

  referendum w sprawie krzyza!!Dobre.Jego miejsce jest w kosciele a nie w panstwowym szpitalu.Jakie uczucia religijne,toz to chore.Podobnie nie uwazam ,aby przepisem karnym, z urzedu scigac za ich naruszenie.Panstwo musi byc neutralne swiatopoglodowo, ja przynajmniej w takim chce zyc.

 • romp66

  Oceniono 13 razy 11

  @wildenergy
  Wszystkie Polskie placówki zdrowia, jak szpitale i kliniki , maja odosobnione miejsca kultu religijnego jak kapliczki.
  Uważam ze w tych ze miejscach winny znajdować się krzyże itp.
  Sala chorych w szpitalu ,nie jest miejscem na wieszanie krzyży, jest to miejsce publiczne.

 • kretkris

  Oceniono 11 razy 11

  Co za cimnogrod... Wy sie, wezcie brudasy za poza,dna, sterylizacje, narze,dzi chirurgicznych, a nie jakies szamanskie znaki wam we lbach.
  Co za ciemnota...

 • mothra.to.ja

  Oceniono 12 razy 10

  W szpitalu, w ktorym leżałam 3 tygodnie oprócz krzyża nad każdym łóżkiem zatknięty był świety obrazek, nad moim z patronem chorych i cierpiących Adamem Chmielowskim. Obrazki rozdawał bardzo aktywny ksiądz kapelan, który nawiedzał nas codziennie i zachęcał do spowiedzi, modłów w kaplicy (nie żadnej tam kapliczce) szpitalnej i niedzielnej mszy. Z dawnych lat pamiętam, że ksiądz zjawiał się w szpitalu na prośbę rodziny osoby umierającej (najczęściej) i udzielał ostatnich sakramentów. To nieustanne łażenie kapelana po oddziałach kojarzyło mi się z polowaniem na konających, by przypadkiem coś księdzu nie umknęło. Było to dla mnie bardzo przygnębiające.

 • bogdan_hamburg

  Oceniono 12 razy 10

  Ciemnota ciemnota i ciemnota

  pozdrawiam

 • passtorian

  Oceniono 12 razy 10

  W panstwie prawa - nie powinien. W polskim Iranie pod egida Taliba z MSZ - koniecznie.

 • romp66

  Oceniono 11 razy 9

  Polska to kraj wielkiego strachu i zaściankowości, kler jest wszędzie.
  Premier z Prezydentem na wszelkich uroczystościach , zapraszają panów w purpurach, habitach , którzy czują się ważniejsi od premiów i prezydentów z prawicy.
  Donald Tusk, jak chciał wygrać wybory w 2005 roku szybko wziął ślub kościelny pomimo ze żył w związku z panią Małgorzatą już ponad dwadzieścia lat.
  Partie takie jak PiS i PO dawniej AWS i UW, stworzył pełno kapelanów w służbach mundurowych, szpitalach etc.
  SLD złożyło projekt ma dostosować do standardów Rady Europy "działalność takich nadawców społecznych jak Radio Maryja "POSŁOM PLATFORMY ZAKAZANO PODPISYWNIA SIĘ POD USTAWĄ!!!
  Dlatego mamy to co mamy.

 • anesta

  Oceniono 10 razy 8

  W wolnej chwili sprawdźcie sobie państwo, jak wygląda usankcjonowanie bytności kapelana w szpitalu. Co smieszne, są oni zatrudniani :) A ich pensje bynajmniej nie są niskie. Wystarczy maly researching w sieci i juz znajdziecie piękną kwotę, za którą kasjerka w PKP poszłaby dobrowolnie na kurs angielskiego, niemieckiego i jeszcze francuski by sobie dołozyła, byle tyle zarabiać....

 • limanowa2009

  Oceniono 9 razy 7

  Nie powinien wisieć, skoro to sala dla wszystkich.
  Chory jeżeli tylko ma taką potrzebę, powinien mieć na swoim stoliku.
  Ale to życzenie nie do spełnienia, nie ten rząd, ani żaden inny przez najbliższe 10-15 lat.
  Strasznie ciężko jest wstać z kolan skoro kleczy się już tyle lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX