"Tragiczny dzień. Nie ma wspólnoty. Pogubiliśmy się w tym, kto się z kim bije"

- 11.11.11 to dzień tragiczny w swojej wymowie - mówił w Radiu TOK FM prof. Wojciech Łukowski, socjolog. Krytykuje obie strony konfliktu. - Jestem wrogiem Romana Dmowskiego. Jednak wspólnota powinna mieć to do siebie, że mieści ludzi o bardzo różnych poglądach, także o poglądach narodowych - komentuje.
W związku z dzisiejszymi demonstracjami na ulicach Warszawy policja zatrzymała dotąd około 200 osób, a trwają kolejne zatrzymania.

- Nie widzę dzisiaj na ulicach Warszawy zadowolenia. Nie widzę tych, którzy chcieliby się tam pojawić właśnie z poczuciem radości i satysfakcji z tego, co się dzieje - komentuje prof. Łukowski. I podkreśla, że jego zdaniem Marsz i Kolorowa Niepodległa to działania zdefiniowane przeciw komuś. - Taka jest logika ulicy, ale myślę, że to poważnie zamazuje obraz i sposób identyfikowania się Polaków ze swoją ojczyzną - podkreśla socjolog.

"Tolerancyjna strona? Są zacietrzewieni!"

Łukowski zwrócił uwagę na sposób definiowania uczestników Marszu Niepodległości przez tę bardziej "tolerancyjną stronę", czyli Porozumienie 11. Listopada, które zorganizowało blokadę Marszu o nazwie Kolorowa Niepodległa. - Ich definicja jest uproszczona, wulgarna, nieprawdziwa. Mówią, że to spotkanie faszystów z antyfaszystami. A tymczasem jest to o wiele bardziej złożony problem i takie definicje jeszcze bardziej nakręcają spiralę przemocy. Przemocy, bo gdyby nie policja, to przemoc by się zrealizowała. Pogubilibyśmy się w tym, kto z kim się bije - zaznaczał profesor.

- Jestem zdumiony niskim poziomem refleksji w Porozumieniu 11. Listopada - przyznał socjolog. - Tam są jeszcze większe emocje, niż po drugiej stronie. Jeszcze większe zacietrzewienie, jeszcze większe przekonanie o swojej racji, o swojej nieomylności.

"Są granice. A wykluczanie..."

- Mam ciągle w głowie obraz blokady z warszawskiego Powiśla z zeszłego roku. Zdumiało mnie, że ci rzekomi "antyfaszyści" przebrali się w więzienne pasiaki z obozów koncentracyjnych i na tym polegała ta blokada. Usiedli sugerując, że blokują nadejście faszyzmu. Uważam, że są granice, której nie wolno przekraczać - podkreślił socjolog.

I tłumaczył: - Wspólnota powinna mieć to do siebie, że powinna pomieścić ludzi o bardzo różnych poglądach, także o poglądach narodowych. To może być dziwne, co mówię, ale to też są ludzie, którzy w ogromnym stopniu są do tego przekonani i myślę, że ogromna większość z nich nie ma nic wspólnego z myśleniem w kategoriach narodowo-socjalistycznych czy faszystowskich. Takie wykluczanie ich ze wspólnoty poprzez tworzenie blokad jest zaprzeczeniem tego, co jest sensem Porozumienia 11. Listopada - przekonywał prof. Łukowski.Obywatele też są odpowiedzialni, nie tylko policja

Zdaniem Łukowskiego odpowiedzialność za ład publiczny spoczywa także po stronie obywateli, nie tylko po stronie policji i władz. - Nie może być tak, że robimy co chcemy w tej przestrzeni miejskiej, a niech się władze martwią. Wystarczającym zadaniem dla policji byłoby to, żeby pilnowała tego, aby demonstracje mogły spokojnie i pokojowo przejść przed jakiś pomnik - podkreślał.

Szybko jednak dodał: - Jestem absolutnym wrogiem Romana Dmowskiego. Ale skoro ma swoje poczesne miejsce w symbolicznej przestrzeni Warszawy, jeżeli ma swoje kontrowersyjne miejsce w historii Polski, to próba omijania tego jest sprzeczna z ideą pewnej wspólnoty.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (195)
"Tragiczny dzień. Nie ma wspólnoty. Pogubiliśmy się w tym, kto się z kim bije"
Zaloguj się
 • duokwak

  Oceniono 11 razy 11

  -„Jednym z przekleństw naszego życia, jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków.” ----J.Piłsudski

 • starypryk79

  Oceniono 7 razy 7

  Bardzo mądry i prawdziwy komentarz.
  Oczywiście przepadnie w ogólnym jazgocie publicystów i dyżurnych "autorytetów".

 • polujacy_na_kaczki

  Oceniono 6 razy 6

  Prof. Wojciech Łukomski, zdaje się, trochę z faszystami sympatyzuje. W społeczeństwie, panie profesorze, jest miejsce na różnorodne postawy. Ale nie na faszyzm. Bo szkodzi on społeczeństwu. Dzieli on ludzi, powoduje, że pewne grupy żyją w strachu. W społeczeństwie nie może być miejsca na ludzi którzy swoje ideały próbują realizować przy pomocy agresji i przemocy. Z całym szacunkiem, ale to, co pan profesor powiedział, to jakieś brednie starego faszysty.

 • l_zaraza_l

  Oceniono 8 razy 6

  Nikt mnie nie przekona, że głoszenie nienawiści do Żydów, mniejszości seksualnych, ludzi innych wyznań itp. powinno móc zmieścić się we wspólnocie. Już był taki czas, że nie tylko się zmieściło ale nawet tę wspólnotę zdominowało. To właśnie o tamtym czasie przypominali ci młodzi ludzie siedzący w pasiakach. Jeśli dopuszcza się we wspólnocie demonstrowanie przekonań, o których doskonale wiemy, że nie są jedynie niewinnym prezentowaniem miłości do ojczyzny, to trzeba dopuści i to, że będą ludzie, którzy takich poglądów w przestrzeni publicznej nie chcą. I muszą mieć prawo to zademonstrować.
  Rozwiązaniem są:
  - edukacja (im więcej wiemy tym mniej rzeczy jest dla nas obcych i niezrozumiałych),
  - maksymalne "odreligijnienie" społeczeństwa / społeczeństw (wszak historia i czas obecny pokazują, że to właśnie religie są przyczyną przelewu krwi, prześladowań i niszczenia całych społeczności.,
  - uspokojenie się polityków, którzy swoje powodzenie uzależniają od wojny polsko-polskiej,
  i pewnie inne ale późno i czas na sen :)

 • gospodarz_domu_gras

  Oceniono 5 razy 5

  - Dziennikarz TVN - Czy były transparenty, które mogły powodować agresję?
  - Agata Kowalska TVN - tak, były... m. in. "Bóg, Honor, Ojczyzna"

  Tak a propos mediów

 • strangeday

  Oceniono 7 razy 5

  Bardzo sensowny komentarz.

  Wskazuje na to, że strona która nazywa siebie "tolerancyjną" i "różnobarwną" wcale taką nie jest - paradoksalenie uważa, że to ona ma monopol na prawdę i rację. I - co gorsza - ma prawo zabraniać innym odmiennych wypowiedzi czy sposobu myślenie. Dla mnie to właśnie trąci przypudrowanym szowinizmem.

 • mapi7

  Oceniono 4 razy 4

  Jedni i drudzy manifestanci są obrzydliwi!!! To zwyczajne łobuzy, a nie żadni patrioci! Młodzi ludzie rozpaskudzeni demokracją! Powinni być surowo ukarani!
  11 listopada powinien być świętem radości i szacunku, a nie burdą , niszczeniem mienia i walką.
  Skandaliczny jest udział jakiś niemieckich szumowin w tej pseudo manifestacji!!!!
  Takie manifestacje powinny być zakazane. Należy zmienić prawo o zgromadzeniach publicznych.

 • soplencjusz

  Oceniono 4 razy 4

  moim zdaniem problem jest jeszcze bardziej złożony i narastający od kilku lat: brak szacunku do policji. Chuligani korzystają z każdej sytuacji, żeby pokazać, że się nie boją służb mundurowych. Mało tego, mimo zatrzymań (czasem małych wyroków) - przez wiele lat będą chwalić się, że bili się z policją !

  prawo nie właściwie definiuje zakres odpowiedzialności za dane czyny. W naszym kraju ważniejsze jest zatrzymanie palącego marihuanę i napiętnowanie go, niż wymierzenie surowej kary bandytom.
  Tutaj było doskonale widać, że można kpić sobie z policji, rzucać w nich kamieniami, a w zamian usłyszysz jedynie: proszę przestać.
  Może należy zadać sobie pytanie, jak zachowają się agresorzy, którzy będą mieli świadomość, że "dotknięcie" policjanta, czy obrzucanie go mięsem będzie wiązało się z poważnymi konsekwencjami (na początek seria ciosów pałką lub ostrzelanie gumowymi kulkami, a potem wyrok ciężkich robót) ?

  i jeszcze jedno: uważam, że chore jest prawo, zapewniające anonimowość przestępcy. Zatrzymani przestępcy powinni być pokazywani; ich nazwiska ujawniane.

  Po mądrym wprowadzeniu takich zmian, zwiększenia uprawnień policji, jestem przekonany, że ilość chętnych do rozrób znacznie zmniejszyła by się.

 • tomeczeka

  Oceniono 4 razy 4

  Wojciechowi Łukowskiemu przydałaby się randka z grupą kiboli. Wtedy by z nimi porozmawiał o ich przekonaniach o barwach klubowych i od razu by się wszystko wyjaśniło, że zacietrzewienie tej grupy jest nawet sensowne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX