Rysiek Riedel - legenda polskiego bluesa - ma swój pomnik [FOTO]

W kowbojskim kapeluszu, lekko pochylony, w pozie jak przy mikrofonie na koncertach Rysiek Riedel, charyzmatyczny wokalista Dżemu ma swój pomnik w Tychach - rodzinnym mieście. Ponad dwumetrowa rzeźba odlana z brązu stanęła na przystanku, z którego często odjeżdżał do Katowic.
Na odsłonięciu pomnika pojawili się dziś fani, zwykli mieszkańcy i władze miasta. Kilka piosenek Ryśka zaśpiewał jego syn - Sebastian Riedel. - Mam nadzieję, że ten pomnik będzie odbierany jako rzeźba, przy której będzie można zagrać na gitarze Ryśkowi, zaśpiewać mu piosenkę. Żeby ten blues tutaj grał - marzy autor rzeźby Tomasz Wenklar, tyski artysta i miłośnik muzyki Dżemu.

Obok przystanku przy Al. Niepodległości zgromadziło się dziś kilkadziesiąt osób. Niektórzy z nich urodzili się już po śmierci swojego idola. - Nie pamiętamy jego koncertów, ale wciąż gramy jego piosenki na gitarach - mówili młodzi ludzie z długimi włosami. Inni przyszli , bo znali Ryśka, jego rodzinę. Dla jeszcze innych ważne są teksty Ryśka. - Takie życiowe, mamy już prawie 70 lat i wiemy, że w życiu "piękne są tylko chwile"- tłumaczyły dwie starsze panie.

Wokalista Dżemu, gdyby żył, skończyłby w tym roku 55 lat. Zmarł 30 lipca 1994 roku w Chorzowie.

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (18)
Rysiek Riedel - legenda polskiego bluesa - ma swój pomnik [FOTO]
Zaloguj się
 • krystynakarc

  Oceniono 6 razy 6

  SUPER. PIĘKNY JESTEŚ DNIU. BRAWO TYCHY. BRAWO ,AUTOR RZEŹBY.

 • alex240

  Oceniono 6 razy 6

  Super, najlepszy news dnia. Należy się, bo klimat i muzyka Ryśka to było coś wyjatkowego i niepowtarzalnego. A jak ktoś go znał osobiście, to wie że był dobrym człowiekiem.

 • snurfik

  Oceniono 2 razy 2

  Wygląda jak Carl McCoy z Fields Of The Nephilim! :)

  Dziękuję!

 • mothra.to.ja

  Oceniono 2 razy 2

  Nareszcie św. Piotr przestanie pytać Ryśka, dlaczego nie postawiono mu pomnika. Szacunek dla Tych!!!

 • stardust.2000

  Oceniono 1 raz 1

  Duży szacun dla Tychów i ich inicjatywy.

 • net_friend

  Oceniono 1 raz 1

  Jest wiele ciekawych inspiracji dla pomników nazw ulic. Oby radni potrafili je dostrzec.

 • kryminalista

  Oceniono 1 raz 1

  Fajny pomysł...Rzeżba w takim miejscu,bez zadęcia,bez wielkiej pompy Zrobiona przez fana Dżemu,ktory całkiem nieżle włada dlutem...zwyczajnie obok przystanku,gdzie Rysiek wsiadał,żeby dojechać do Katowic...Będzie fajnie,jak ludziska z gitarą przysiądą,zagrają:)....
  W wakacje 1994 włoczyłem się po Polsce,wiedziałem o uzależnieniu Ryśka,on już chyba wtedy nie grał w Dzemie-koledzy go usunęli z zespolu...
  Wiadomość o jego śmierci usłyszałem ,jadąc autobusem,niedaleko Puław,przez radio...To był szok...Pamiętam,ze wymalowałem wtedy na siedzeniu długopisem-Ryszard Riedel Żyje !!!! Majac w pamieci slynną akcję po śmierci Charlie Parkera,kiedy to w londyńskim metrze pojawiły się graffiti z napisem: "Bird Lives!"

 • tojasz

  Oceniono 1 raz 1

  Wielki szacun dla pomysłodawcy,rzeźbiarza a dla władz miasta,że pozwoliły postawić ten pomnik.Należał się Ryśkowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX