Strony Sejmu, prezydenta i rządowe przestały działać. Kolejny atak hakerów "za" ACTA?

Przed godz. 19 przestała działać strona Sejmu. Akcja może być protestem przeciwko rządowym planom podpisania międzynarodowego porozumienia ACTA, które dotyczy m.in. walki z piractwem. Jednak według rzecznika Sejmu jeszcze nie wiadomo, czy to atak. Około godz. 22 przestały też działać strony prezydenta, premiera i Ministerstwa Kultury. Co do tych stron na razie nie wiadomo, czy to atak hakerów.
Kilkanaście minut przed godz. 19 przestała działać strona internetowa Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (sejm.gov.pl). Do zdezaktywowania serwisu przyznają się hakerzy z grupy Anonymous, którzy protestują przeciw ustawie ACTA.

Dyrektor biura prasowego Sejmu Jan Węgrzyn powiedział portalowi Gazeta.pl, jeszcze nie wiadomo, czy to atak. - Specjaliści pracują. Wyłączyliśmy system i badamy co się stało - powiedział. Na pytanie, ile czasu strona nie będzie działała odparł, że nie wiadomo

Przed 19 zaczęły na Alert24 docierać do nas informacje Niedziałającej stronie Sejmu. Internauci nie mieli wątpliwości, to protest przeciwko podpisaniu ACTA. "Nie działa strona Sejmu zapewne z powodu ilości maili wysyłanych w ramach protestu przeciwko ACTA lub ataku anonymous w wydaniu polskim" - poinformował nas na Alert24 internauta jsdm. Inni internauci też alarmują w podobnym tonie: "Od 18:50 nie działa strona Sejmu, a chciałem znaleźć na niej dane moich posłów, żeby podzielić się z nimi moimi obawami w sprawie ACTA - napisał raphau. Internauci alarmowali także na wielu serwisach społecznościowych.

Na Twitterze znaleźliśmy taki oto wpis: "TANGO DOWN - sejm.gov.pl", (co oznacza "wyeliminowanie wroga"). Wygląda na to, że faktycznie mamy do czynienia ze skoordynowaną akcją.

Około godz. 22 przestały też działać strony prezydenta, premiera i Ministerstwa Kultury . Nie wiadomo ma razie, czy to również atak hakerów. Chodzi o domeny z końcówką .gov. Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że ABW i minister cyfryzacji Michał Boni monitorują sytuację w związku z podejrzeniem ataku hakerskiego.

Rząd: Zobaczymy co się uda ugrać

Polski rząd chce rozmawiać o kontrowersyjnej umowie ACTA. - Zobaczymy co się uda ugrać - mówi Katarzyna Szymielewicz z organizacji Panoptykon. ACTA ma być nowym mocnym orężem w walce z piratami internetowymi. Do uznania internauty za pirata nie potrzebna będzie decyzja sądu. Nie jest wykluczone, że w proteście przeciwko dokumentowi z sieci znikną europejskie wersje Wikipedii.

Europejczycy chcą wziąć przykład z anglojęzycznej Wikipedii, która zastrajkowała w proteście przeciwko przygotowywanym w USA antypirackimi ustawami. Ale nie wiadomo, kiedy dojdzie do protestu.

ACTA to chyba jeden z najbardziej tajemniczych dokumentów. Przez długi czas nie ujawniano jego projektu. Ani stanowisk negocjacyjnych poszczególnych państw Unii Europejskiej. - W Szwecji na pytania o negocjacje można było otrzymać kartki z napisem, że to stanowisko rządu Szwecji, a niżej... od góry do dołu wszystko zamazane było flamastrem - mówił w TOK FM Piotr Waglowski.Teraz dokument jest jawny. Według przeciwników bardzo niebezpieczny. I bardzo dobrze przygotowany. - Ten dokument bardzo dobrze się czyta. To bardzo dyplomatycznie, ogólnie i sprytnie napisany tekst. Nie ma tam haseł: precz z piractwem! Jest za to mowa o gwarancjach i prawach podstawowych. Ale według nas jest tam kilka postanowień, które wedle naszej wiedzy mogą powodować problemy - uważa Katarzyna Szymielewicz z organizacji Panoptykon.

Czy ACTA to polska wersja SOPA? - Czytaj w serwisie Technologie >>

Porządny młotek do wbijania starych gwoździ

Jak wyjaśniała w programie "Nisza", u źródeł problemu leży sprawa egzekwowania praw autorskich. Zdaniem Szymielewicz przepisy nie przystają do naszej rzeczywistości Ale nikt nie próbuje ich zmieniać. Szykuje za to ACTA , który jest "porządnym młotkiem do wbijania starych gwoździ".

- Bardzo niebezpiecznym pomysłem jest to, żeby przedsiębiorcy internetowi np. sklepy, serwisy aukcyjne, mieli obowiązek monitorowania tego, co robią ich klienci. I na życzenie firm i instytucji, które czują że ich prawa są naruszane (np. koncernów fonograficznych) musiałaby przekazywać ich dane osobowe. Nie ma tu miejsca na arbitra - sąd, który oceni sytuację i ew. uzna taką osobę za pirata. Możemy się więc obudzić pewnego poranka bez konta na serwisie aukcyjnym, bo zostaliśmy oskarżeni o piractwo - wyjaśniała Szymielwicz.

Nie oznacza to, że kontrowersyjny dokument nie widzi w ogóle miejsca dla sądów. - Układ nie wyklucza drogi sądowej, ale ilu z nas ma czas, pieniądze i dużo samozaparcia, żeby wejść na drogę sądową z wielkim koncernem? - pytała ekspertka.

"Zobaczymy, co da się ugrać"

Według informacji "Gazety Wyborczej" już w przyszłym tygodniu polski MSZ podpisze układ ACTA. Potem dokument musiałby zostać ratyfikowany przez Sejm, Senat i Parlament Europejski.

Ale wczoraj nastąpił zaskakujący zwrot akcji. Podczas spotkania w kancelarii premiera min. Michał Boni zapowiedział rozmowy w sprawie dokumentu. - Polska wyraziła zgodę na podpisanie dokumentu, jaki członek UE. Ale nie o wszystkim wiedział szef nowego Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji, bo wszystko odbywało się w czasie zmiany rządu. Minister Boni chce rozmawiać. Zobaczymy, co da się ugrać - zastanawiała się Katarzyna Szymielewicz.

Gość TOK FM uważa, że interesy internautów i tych, którzy prowadzą interesy w sieci można odpowiednio zabezpieczyć na poziomie prawa krajowego.

Na pozytywny efekt rozmów zapowiedzianych wczoraj przez rząd liczy też dr Alek Tarkowski. - Mam nadzieję, że to nie będzie dyskusja pro forma. Rząd i organizacje pozarządowe mają dobre doświadczenia z poprzedniego roku, kiedy prowadzono rzetelną debatę. Myślę, że można mieć nadzieję, że uda się i tym razem - mówił socjolog internetu, który pełni m.in. funkcję wiceprzewodniczący Rady Cyfryzacji przy Ministerstwie Cyfryzacji i Administracji.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (266)
Strony Sejmu, prezydenta i rządowe przestały działać. Kolejny atak hakerów "za" ACTA?
Zaloguj się
 • dzikowy

  Oceniono 65 razy 59

  - Cholera, znowu się wydało! - zaklął Donald - A przecież ukryliśmy podpisanie w największą gorączkę wyborczą! Znowu Waglewski i reszta tych anarchistów będzie MI, Płemiełowi, mówić, co mam robić? Niedoczekanie!
  - To co zrobimy? - spytał słynny cyfryzator Boni.
  - Nic, pościemniamy, że debata, głos społeczny itd. A potem zrobimy, co chcemy.
  - A jak nadal będą fikać? - strachliwy Boni nie odpuszczał.
  Premier strapiony oparł się rękami o biurko i zmarszczył czoło.
  - Wówczas... nie wiem, po prostu nie wiem. Chyba znowu trzeba będzie ich wszystkich olać i posłać Arłukowicza na ostrzał.

 • ostatni_kosmita

  Oceniono 57 razy 47

  To najdobitniej pokazuje, że donaldinio i jaruś niczym się od siebie nie różnią. Chwilowo donaldzik się strasznie nudził bo udało mu się wykastrować wszystkich pedofilii, zamknął sklepy z dopalaczami i dorzucił uprawnień służbom specjalnym, więc przyszedł czas na zamknięcie jadaczek obywatelom.

  Do tego jeszcze ta banda pajaców chwali się, że to za naszej prezydencji udało się przyjąć większość zapisów ACTA. No ale w sumie czego można się spodziewać po ludziach, którzy na autora strony antykomor muszą wysłać ABW (no bo przecież śmianie się z Bronka "Mszy" Komorowskiego to sprawa bezpieczeństwa narodowego). Aż sam czekam na wizytę CBA czy innego ABC za brak lizania tyłka miłościwie panującego nam donaldzika.

 • anifilacja

  Oceniono 32 razy 28

  bravo for anonimus!!! if you need zombi, use my IP

  niech spie...ja z ta ustawa!!!

 • dastin84

  Oceniono 27 razy 27

  Extra przyłączam się do akcji kto za?
  NAULICE.PL

 • stopacta

  Oceniono 28 razy 26

  ░███░█████░░███░░███
  █░░░░░░█░░░█░░░█░█░░█
  ░██░░░░█░░░█░░░█░███
  ░░░█░░░█░░░█░░░█░█
  ███░░░░█░░░░███░░█

  ░██░░░███░░█████░░██
  █░░█░█░░░█░░░█░░░█░░█
  ████░█░░░░░░░█░░░████
  █░░█░█░░░█░░░█░░░█░░█
  █░░█░░███░░░░█░░░█░░█

 • bacowa

  Oceniono 26 razy 26

  idziemy w kierunku od dawna pokazywanym w filmach scence fiction pomieszanych z czasami Komuny

  każdemu zostanie wszyty chip i każdy jego ruch będzie kontrolowany

  inwigilacja wszystkich i wszystkiego gdzie się da i jak się da

  nawet będziesz kontrolowany w WC oddając się potrzebom fizjologicznym

  to oficjalnie nazywa się bezpieczeństwem społeczeństwa

  a faktycznie jego stałego kontrolowania i nadzorowania

  i chronienia interesów wielkich korporacji zbijających na frajerskich ludzikach bajońskie fortuny

  jak to ma się do demokracji i swobody tak deklarowanych przez polityków i Rządy?

  biznes, czyli wielkie pieniądze zawsze szły w parze z politykami

  i jak widać współpraca się zacieśnia

  a podpieranie się w/w dyrdymałami to pic na wodę fotomontarz

 • freedomfist

  Oceniono 23 razy 23

  idziemy w kierunku od dawna pokazywanym w filmach scence fiction pomieszanych z czasami Komuny

  każdemu zostanie wszyty chip i każdy jego ruch będzie kontrolowany

  inwigilacja wszystkich i wszystkiego gdzie się da i jak się da

  nawet będziesz kontrolowany w WC oddając się potrzebom fizjologicznym

  to oficjalnie nazywa się bezpieczeństwem społeczeństwa

  a faktycznie jego stałego kontrolowania i nadzorowania

  i chronienia interesów wielkich korporacji zbijających na frajerskich ludzikach bajońskie fortuny

  jak to ma się do demokracji i swobody tak deklarowanych przez polityków i Rządy?

  biznes, czyli wielkie pieniądze zawsze szły w parze z politykami

  i jak widać współpraca się zacieśnia

  DOKŁADNIE...
  Koncerny i podległe im rządy zdają sobie sprawę że prawdziwa władza tkwi w internie.
  Mało kto z nas zdaje sobie sprawę że właśnie zaczyna się nowa wojna.
  Wojna której stawka jest wolność wasz waszych dzieci,wnuków
  Kto nie boi się myśleć niechybnie powinien przyłączyć się do protestu.
  gDY JEDNAK STŁUMIĄ PROTEST A STŁUMIĄ NALEŻY WYKORZYSTAĆ WSZELKIE ŚRODKI !!!
  WYJDŹMY NA ULICE GDY BĘDĄ NAS PAŁOWAĆ A BĘDĄ NIE BÓJMY SIĘ LAĆ ŚCIERWA.
  GDY BĘDĄ NAS ZABIJAĆ MY TEŻ ICH BĘDZIEMY ZABIJAĆ
  nIE DAJCIE SIĘ OTUMANIĆ NIE BĄDŹCIE NEO-NIEWOLNIKAMI

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX