Nowe uprawnienia NIK: wgląd w wyznanie, zapis DNA... "To przerażające"

Kontrolerzy NIK będą mogli zbierać informacje nt. preferencji seksualnych, poglądów politycznych, wyznania, a nawet informacji genetycznej - podaje "Polityka". - To rzecz przerażająca - komentuje była szefowa GIODO dr Ewa Kulesza
Projekt nowelizacji ustawy o NIK nie wzbudził sprzeciwu posłów. Został przyjęta przez Sejm i wejdzie w życie w czerwcu. Jednak jak okazuje się, kontrolerzy NIK uzyskali dzięki ustawie ogromne uprawnienia. Będą mogli zbierać i gromadzić informacje ze wszystkich sfer życia obywateli m.in. na temat pochodzenia rasowego, preferencji seksualnych, poglądów politycznych, wyznania, a nawet informację genetyczną, nałogów oraz stanu zdrowia

Chodzi o dość enigmatyczny art. 29 pkt. 2, odsyłający do innego artykułu ustawy o ochronie danych osobowych, który wylicza dane szczególnie wrażliwe.

Jak pisze "Polityka" podczas obrad nad projektem kontrowersje budziły zapisy wprowadzające audyt zewnętrzny NIK, ale o rozszerzeniu uprawnień kontrolnych Izby nikt właściwie się nie zająknął, łącznie z ekspertami Biura Analiz Sejmowych.

Jedną z niewielu osób ostrzegających przez zmianami był były Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Michał Serzycki. Krytykuje je również poprzedniczka Serzyckiego na stanowisku dr Ewa Kulesza.

- Dla mnie to rzecz przerażająca. Takich uprawnień nie posiadają nawet funkcjonariusze służb specjalnych - oni, chcąc uzyskać dostęp do danych wrażliwych, muszą przedstawić szczegółowe upoważnienie od przełożonego. W ustawie o NIK takiego zastrzeżenia zabrakło - mówi "Polityce" dr Kulesza.

Tygodnik pisze, że NIK częściowo zgadza się z tą argumentacją. Z wypowiedzi przedstawicieli izby można wysnuć wniosek, że posłowie, przyjmując taki zapis art. 29, poszli mocno na skróty. Nie określili bowiem konkretnie danych, do których dostęp jest NIK niezbędny.

Rzecznik NIK Paweł Biedziak zapewnia jednak, że jego instytucja nigdy nie przeprowadzała ani nie zamierza przeprowadzać kontroli, które wymagałyby dostępu do zapisu DNA, preferencji seksualnych czy poglądów politycznych.

Cały artykuł na stronach internetowych ''Polityki''.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Nowe uprawnienia NIK: wgląd w wyznanie, zapis DNA... "To przerażające"
Zaloguj się
 • dunajwp1

  Oceniono 31 razy 31

  To już jest przesada. Panowie i panie politycy zastanówcie się do czego doprowadzicie. To będzie niekontrolowany przez was wybuch społecznego niezadowolenia. Naprawdę niewiele już brakuje by czara goryczy sią przelała. Kryzys, permanentny wzrost cen, ACTA a teraz ten idiotyczny zamach na nasze prawa i swobody obywatelskie. Nie ochroni was policja, armia palcem nie kiwnie w waszej obronie. Wasze trupy będą wisiały na latarniach a nad waszymi ścierwami bądzie się rozlegał rechot . Nikt po was nie zapłacze bo i po kim.

 • mothra.to.ja

  Oceniono 29 razy 27

  Robi się coraz ciekawiej. A czy ci posłowie znowu będą tłumaczyć, że nie wiedzieli za czym głosują?

 • swiniotop

  Oceniono 21 razy 21

  Przyszedł "Rok 1984" Orwela . Tylko z zachodu a nie wschodu. A 22 lata temu myślałem ,że to zagrożenie minęło.. Będzie niekontrolowany wybuch społeczny.

 • frusto

  Oceniono 14 razy 12

  I tak zagłosujecie na PO. I tak będziecie mnie wyzywać od pisiaka. W końcu, na zwiększenie uprawnień CBA i innych służb nie reagowaliście, więc teraz też nie będziecie. Bo od wolności ważniejsze jest, by nie było krzyża w Sejmie i by kaczor nie dorwał się do władzy

 • villk

  Oceniono 9 razy 9

  masz laptopa z czytnikiem lini papilarnych , korzytasz z internetu....... zacznij sie zastanwiac , kto , gdzie i za ile cie sprzeda.....

 • tegepe

  Oceniono 13 razy 9

  Oto państwo Tuska i PO-PSL! Wolnosciowcy zasrani, demokraci ja z kociej duoy trąba!

 • krzyneq

  Oceniono 10 razy 8

  NEW WORLD ORDER - ETAP KOLEJNY

 • ahab_1

  Oceniono 8 razy 8

  Nadużywanie podsłuchów, areszty wydobywcze, ustawa o NIK, ACTA, bez mała pół milionowa armia urzędników, stado służb specjalnych - stajemy się państwem biurokratyczno-policyjnym. Kto tego nie widzi jest ślepcem.
  Polecam film "Wróg Publiczny" USA 1998 r.

 • atleista

  Oceniono 8 razy 6

  A mnie ciekawi, dlaczego protestują tylko byli GIODO, a obecny milczy. Nie jest zainteresowany?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX