Wisława Szymborska nie żyje. Zmarła w domu we śnie

Wisława Szymborska nie żyje. Noblistka zmarła po długiej chorobie

Wisława Szymborska nie żyje. Noblistka zmarła po długiej chorobie (Agencja Gazeta)

Wisława Szymborska nie żyje. Poetka zmarła dzisiaj we śnie w swoim krakowskim mieszkaniu. Informację tę przekazał nam o 20.48 sekretarz noblistki, Michał Rusinek. Szymborska od kilku miesięcy chorowała, w listopadzie przeszła poważną operację.
Wisława Szymborska była ciężko chora, w ostatnich dniach została przewieziona z krakowskiego szpitala do domu. Cały czas czuwał przy niej lekarz oraz sekretarz i najbliższy współpracownik Michał Rusinek.

Noblistka w ostatnich latach bardzo rzadko pojawiała się publicznie. Jedno z ostatnich spotkań z czytelnikami odbyło się w 2009 r. w Krakowie. Poetka promowała wówczas swój najnowszy autorski tomik "Tutaj", recytowała wiersze. Spotkanie było bardzo wzruszające.

Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 r. w Wielkopolsce. Później jej rodzina przeniosła się do Krakowa. Jako poetka zadebiutowała w marcu roku 1945 wierszem "Szukam słowa", który ukazał się na łamach "Dziennika Polskiego". Pierwszy opublikowany tomik to "Dlatego żyjemy" z 1952 r.

Krytycy oceniają, że dopiero wydany pięć lat później tom "Wołanie do Yeti" stał się jej właściwym debiutem; widoczne stały się już charakterystyczne cechy jej poetyki - aforystyczność i stosowanie paradoksu jako podstawowej figury retorycznej. Szymborska opublikowała zaledwie około 350 wierszy. Jej ostatni tom "Tutaj" ukazał się w 2009 r.

Komentarze (5)
Wisława Szymborska nie żyje. Zmarła w domu we śnie
Zaloguj się
 • peter-123

  Oceniono 1 raz 1

  Dzis z Radia Zet po wywiadzie Olejnik z Jaroslawem Mikolajewskim na wpisie komentarza internauty , sumienie narodu, dowiedzialem sie ze noblistka byla aktywna w PZPR, protestowala publicznie przeciwko radiu Wolny Europa, pisala wierszyki pochwalne Stalinow , Leninowi i dokonaniom komunizmu.W 199 roku popiera Michnika w sprawie zapobieganiu lustracji. Popierala Aleksandra Kwasniewskiego i sprawe goleni lewej nogi w Katyniu i wirusa filipinskiego. W ostatniej kampanii wyborczek znalazla sie w komitecie wyborczym Prezydenta Komorowskiego , ktory po wyborze odznaczyl ja orderm Orla Bialego. Ot kwiatki samotnego zeglarza. Taki talent, ktory nie potrzebowal takiej otoczki. A czy to prawda, to chcialbym to wiedziec.

 • dodatkowo_zwracam

  Oceniono 1 raz 1

  Zmarła po długim życiu, a nie po długiej chorobie. Drobna, ale bardzo ważna różnica.

 • kamilakarabasz

  0

  Dziękuję za wiersze, szczególnie za "Cień" - wiele wspomnień i emocji z nim wiążę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy