Waglowski o ACTA: Decyzja o zawieszeniu ratyfikacji nie wystarczy

- Cieszę się, że pan premier przyznał rację tym, "którzy od początku twierdzili, że konsultacje nie były pełne" . Ale publiczne ogłoszenie zawieszenia procesu ratyfikacji wcale nie kończy jeszcze sprawy w Polsce - pisze na swoim blogu prawnik Piotr Waglowski.
Waglowski komentuje słowa premiera Tuska o zawieszeniu procesu ratyfikacji porozumienia ACTA.

- Składając podpis pod umową międzynarodową rząd RP przyjął pewne zobowiązanie i ono ma wpływ na to, co Polska będzie mogła lub czego nie będzie mogła w takim stanie rzeczy zrobić. Rząd po prostu zobowiązał się do działania w pewnej lojalności do tekstu podpisywanego traktatu - pisze prawnik na swoim blogu. Jak dodaje, jeśli w Unii dojdzie do ratyfikacji, to Polska będzie miała dwie możliwości: albo z unii wystąpić albo będzie musiała przepisy przyjąć. - Bez ratyfikacji w Polsce mogą co najwyżej nie obowiązywać przepisy karne zebrane w odrębnym rozdziale - zaznacza Waglowski. Podkreśla, że publiczna deklaracja premiera "wcale nie kończy sprawy w Polsce".

Piotr Waglowski jest prawnikiem i publicystą, autorem serwisu VaGla.pl. Jest także członkiem Rady Informatyzacji działającej przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji, działa w Fundacji Nowoczesna Polska i Fundacji Panoptykon.

Cały wpis Piotra Waglowskiego jest dostępny na jego stronie prawo.vagla.pl

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (8)
Waglowski o ACTA: Decyzja o zawieszeniu ratyfikacji nie wystarczy
Zaloguj się
 • villk

  Oceniono 10 razy 8

  KONKRETNIE I PRAWDZIWIE odwrotnie niż Rzad

  "jeśli w Unii dojdzie do ratyfikacji, to Polska będzie miała dwie możliwości: albo z unii wystąpić albo będzie musiała przepisy przyjąć. - Bez ratyfikacji w Polsce mogą co najwyżej nie obowiązywać przepisy karne zebrane w odrębnym rozdziale - zaznacza Waglowski."

  w pełni sie zgadzam ... i twedze , żę

  może nawet Polska nie ratyfikuje tej umowy ..ale to nic nie zmienia w świetle umowy mieszanej Polska jako członek Unii Europejskiej będzie podlegać regulacjom wynikającym z porozumienia ACTA już wtedy gdy 6 europejskich państw ją ratyfikuje …

  W tym kontekście podpis pod ACTA w Tokio jest podpisem pod uzależnieniem rozwoju Polski od obcych korporacji i wstrzymaniem swobodnego rozwoju gospodarczego ,……. lub ……(przyznaje teza odrobione przewrotna) podpisem pod wystąpieniem Polski z Unii przestrzegającej porozumień ACTA.
  (..)
  Polską racją stanu jest stanąć na czele ruchów ANTYACTA w całej europie i w ten sposób bronić demokracji .

  Dlaczego ja zwykły obywatel to rozumiem, a nie rozumoie tego mój Rząd?

  może czas na nieoczekiwana zamine miejsc...

  powtarzam
  walka o Acta to nic innego jak walka o władze i pieniadze , o wolności i o wolny handel , o prawa obywtelskie i nowa jakośc demokracji bespośredniej...

  villk.blox.pl/2012/02/ACTA-ratyfikacja-co-to-zmienia.html

 • adam_skowron

  Oceniono 4 razy 2

  Tusk miał okazję posłuchac opini Pana Waglewskiego i innych osób:

  www.youtube.com/watch?v=3f8nLz94oQ8&feature=youtu.be&t=47m40s
  wtedy - olał wszystkie argumenty

  Za to olsniło go DZISIAJ???

 • ciemnyludd

  Oceniono 1 raz 1

  Problem ACTA jest poważniejszy niż problem (rzekomej) penalizacji ściągania muzyki, programów czy filmów. na użytek osobisty. .. co jest główną przyczyną oburzenia internautów.... Pan prawnik albo nie wie o co chodzi, albo po prostu rżnie głupa. Gospodarki Chin i Rosji są oparte na kradzieży własności intelektualnej, wzorów, patentów, know-how i tak dalej, co niszczy te gospodarki których dużą częścią jest rozwój, badania oraz wyrafinowana technologicznie produkcja. Nas to jeszcze wprawdzie nie dotyczy, ale solidarność z gospodarczymi interesami Europy dotyczy na pewno. Pakt ACTA jest potrzebny i powinien być ratyfikowany, bo to jest tylko ogólny zarys obrony przed wszechogarniającym świat piractwem, a nikt nie jest w stanie na nas wymusić uchwalenia niesprawiedliwych dla Polaków ustaw. Trzeba więc dyskutować, ale tu nie będzie zbyt wielu chętnych, bo nie ma nic piękniejszego jak dobra zadyma.

 • arvelli_net

  Oceniono 12 razy -8

  ... panie prawnik, ni dogolił się pan na brodzie... albo "cóś" się przyczepiło po śniadanku:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX