"A niech giną", "polscy okupanci" - internautom grozi do 3 lat więzienia

Rozerwany pojazd polskich żołnierzy, Ghazni, Afganistan

Rozerwany pojazd polskich żołnierzy, Ghazni, Afganistan (Fot. Rahmatullah Nikzad AP)

Kilkunastu internautów, którzy obrażali polskich żołnierzy w Afganistanie, może usłyszeć zarzuty o podżeganie i pochwałę zbrodni, za co grożą trzy lata więzienia - zdecydowała prokuratura w Białogardzie. Śledztwo wszczęto po zawiadomieniach, które od jesieni ub. roku składał w prokuraturze polski żołnierz sierżant Jacek Żebryk - pisze ?Gazeta Wyborcza?.
Żebryk to weteran kilku misji za granicą w Iraku i Afganistanie. Sam stracił kolegę w Iraku, był świadkiem śmierci sierżanta Andrzeja Filipka. W sieci znalazł wpisy, które jego zdaniem godziły w dobre imię polskiego żołnierza. Z 77 zawiadomień sierżanta Żebryka 52 sprawy zostały umorzone. Ale kilkanaście wpisów te znamiona wyczerpuje. Ich autorzy mogą dostać nawet trzy lata więzienia.

Wpisy, jakie śledczy zakwalifikowali jako przestępstwo, to m.in.: "jednego okupanta mniej", "a niech giną, brawo talibowie", "nie współczuję im, każdy okupant powinien tak skończyć". Kiedy i czy autorzy wpisów staną przed sądem, nie wiadomo. To zależy od skutecznego działania prokuratury.

Komentarze (18)
"A niech giną", "polscy okupanci" - internautom grozi do 3 lat więzienia
Zaloguj się
 • szarlej-1

  Oceniono 12 razy 10

  Coś go w doopę uwiera...Za wolność naszą i waszą ?....Uwierzył w misję ? ...Biedaczek...

 • kamilakarabasz

  Oceniono 9 razy 7

  Niech mi ten bystry sierżant Żebryk powie, jakie to interesy ma Polska w Afganistanie i Iraku! Po drugie, w jaki sposób przyczynia się do obrony Polski wyjeżdżając na misję do tych państw?! Tylko proszę, bez używania słowa 'terroryzm". Czy te pytania godzą w dobre imię żołnierza polskiego?

 • blendingcolours

  Oceniono 8 razy 6

  Jeśli ja bym miał podać do sądu wszystkie osoby, które umieściły wpisy obrażające mnie, to by to szło w setki...

  Dla wielu osób zawód żołnierza jest po prostu usankcjonowaniem zawodu zabójcy. Co to za zawód, gdzie się wyjeżdża "w delegacę" i zabija ludzi (a taki talib to też człowiek)? Chyba ciężko oczekiwać współczicia, kiedy jakiś zginie - miał w życiu wybór, ale wolał wstąpić do wojska i jeździć na "pokojowe" misje.

 • aby_do_wiosny

  Oceniono 8 razy 6

  Zlikwidować wojskową prokuraturę. Najwyraźniej nie ma co robić.
  A co do sierżanta.... nie mam złudzeń. Bohater! Niewątpliwie oczywiście.
  Szkoda że za moją (między innymi) kasę.

 • zelalem

  Oceniono 8 razy 6

  Nie rozumiem, za co są ścigani?
  Każdy może mieć swoje opinie.
  Dopiero, gdyby np. podawali Afgańczykom adresy polskich żołnierzy albo coś podobnego, to można by internautów posądzić o przestępstwo.

 • ciemnyludd

  Oceniono 7 razy 5

  BZDURY SĄ DLA DURNIÓW, a karanie ich autorów jest BZDURĄ KOLEJNĄ... Absurd goni absurd i pogania głupim prawem, którego nikt od lat nie kwapi się zmienić. To jest jak z karaniem za obrazę "uczuć religijnych" a jakie są te "uczucia" można dowiedzieć się najlepiej w pobliżu DOWOLNYCH zniczy....

 • staryrys48

  Oceniono 3 razy 3

  Z tym Sierżantem jest coś nie tak,przecież nikt z internautów nie namawiał do przemocy a wręcz przeciwnie, ludzie wyrażali tylko swoje zdanie.Ponoć nasza armia jest po to żeby kraj bronić a nie napadać inne kraję. Nie przypominam sobie żeby Polska wypowiedziała wojnę Irakowi czy Afganistonowi.

 • ciemnyludd

  Oceniono 5 razy 3

  Z tym jest podobnie jak z OBRAZĄ UCZUĆ RELIGIJNYCH... idiotycznie nadużywane archaiczne prawo, którego nikt nie próbuje zmienić, bo jakiś biskup pogrozi palcem...

 • dzban-81

  Oceniono 3 razy 3

  kiedy rozścierwi się, rozchami
  wrzask liter z pierwszych stron dzienników,
  a stado dzikich bab - kwiatami
  obrzucać zacznie żołnierzyków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy