Mucha: Proszę mi mówić ministro. Bralczyk: Można walczyć, ale nie gwałcić języka

- Pani minister robi zbyt wiele, żeby skupić na sobie uwagę. Ten pomysł uważam za chybiony, chociaż łacińska forma zezwala tak mówić - przyznaje prof. Jerzy Bralczyk, odnosząc się do słów Joanny Muchy, która prosi, by zwracać się do niej ?pani ministro?.
- Preferuję "pani ministro", jeżeli można poprosić - odpowiedziała Tomaszowi Lisowi Joanna Mucha na pytanie, jak powinno się do niej zwracać. Wypowiedź szefowej resortu sportu w programie "Tomasz Lis na żywo" wywołała poruszenie w sieci.

Do prośby Muchy odniósł się też prof. Jerzy Bralczyk. Jego zdaniem forma, choć była poprawna, nie przyjmie się.

- Nikt tak nie będzie mówił, a język nie będzie się też w tę stronę zmieniał. To była manifestacja pewnej postawy ideologicznej. Można walczyć, tak jak robią to feministki, ale nie gwałcić języka - ocenia dla Gazeta.pl prof. Bralczyk.

Sprawą zajmie się Rada Języka

Językoznawca przyznaje, że jeśli forma "pani ministro" będzie się dalej upowszechniać, sprawą może się zająć Rada Języka Polskiego. - Jeśli będzie to przedmiotem dyskusji, to w kwestii oficjalnego używania rada może się wypowiedzieć.

Wczoraj pisaliśmy, że wypowiedź Muchy wywołała poruszenie w sieci, a na Twitterze - krytykę z jednej strony, dość powszechną wesołość z drugiej.

"Nieopatrznie odpaliłam TVP2, a tam Mucha oznajmia, że jest » ministrą «(sic!), ale w polityce nie jest ani kobietą, ani mężczyzną. Tiaaa" - napisała użytkowniczka Twittera.

Politolog UW dr Olgierd Annusewicz nawiązał do słynnej wypowiedzi Zbigniewa Ziobry: "Ministro Mucho, prawie jak Donaldu Tusku :)".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
Mucha: Proszę mi mówić ministro. Bralczyk: Można walczyć, ale nie gwałcić języka
Zaloguj się
 • bawu

  Oceniono 11 razy 5

  Skoro profesor przyznał, że forma jest poprawna, to o co chodzi? Zapytajmy prof. Miodka, on jest za formami żeńskimi.

 • tbgmbx

  Oceniono 5 razy 5

  Mnie się też to często zdarza ;( , że powiem coś dowcipnie (przynajmniej tak mi się zdaje) i patrzę, czy wszyscy turlają się ze śmiechu, a oni to na POWAŻNIE, i dywagują i się zastanawiają... :))))))

 • tegepe

  Oceniono 10 razy 4

  Tak! Pani ministro, pani profesoro, pani magistro, pani gó...!

 • peter-123

  Oceniono 9 razy 3

  To jest wartosc wyksztalcenia na UW i doktoratu na KUL. Komorowski tez skonczyl studia jako historyk i nie potrafi pisac tego co ucza w III klasie szkoly podstawowej. Ale Pani dr , mgr , a wszytko warte tyle co nic.

 • wojtusz

  Oceniono 9 razy 1

  Gwałćmy ministrę, nie język polski.

 • hans_von_trupka

  Oceniono 3 razy 1

  i żeby nie było jak z dyrektor/dyrektorka
  dyrektor to brzmi dumnie... a dyrektorka kojarzy się z panią dyrektorką ze szkoły, zdecydowanie niższy prestiż niż dyrektor kojarzący się z dużą poważną firmą... pani ministra brzmi tak kuriozalnie że... tylko tego było trzeba Musze... ;) ona jakby sama się prosi o robienie sobie z niej dowcipów... ;)

  zapraszam też na
  www.plons.pl

 • wrobel_3

  Oceniono 2 razy 0

  Panie Profesorze! wystarczy spojrzec na zdjecia nad artykulem, aby miec przeczucie kto z tych dwojaga schodzi ze sceny ze swoim mizoginizmem ..

 • mm-18

  Oceniono 10 razy 0

  Co dopalacze potrafią zrobić z baby?

 • maryjusz209

  Oceniono 4 razy 0

  W sumie nie jest źle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX