"Dlaczego mam płacić za żałobę narodową?" - list Artysty w Żałobie krąży w sieci

Skutkiem ogłoszenia żałoby narodowej jest odwołanie wszelkich imprez masowych. Wiele tysięcy osób traci część swoich miesięcznych dochodów. Niech państwo zapłaci za sytuację, jaką wymusza na niewinnych artystach - pisze w krążącym po sieci liście anonimowy artysta.
Decyzją prezydenta RP Bronisława Komorowskiego żałoba narodowa została wprowadzona na dwa dni po katastrofie kolejowej koło Szczekocin. O finansowych konsekwencjach tej decyzji pisze anonimowy "Artysta w Żałobie", którego list wywołał burzę komentarzy na Facebooku.

Na wstępie listu anonimowy autor podkreśla, że współczuje wszystkim poszkodowanym w katastrofie i ich rodzinom. "Chciałbym jednak poruszyć teraz kwestię, która być może zostać odebrana przez niektórych jako oburzająca (...). Skutkiem ogłoszenia żałoby narodowej (kolejnej w przeciągu ostatnich kilku lat) jest odwołanie w dniach 5-6 marca wszelkich imprez masowych - spektakli, koncertów, imprez sportowych itd." - pisze.

"Trzeba zapłacić za zwrot biletów, ponowną reklamę..."

Autor zaznacza, że w wielu przypadkach imprezy te były przygotowywane od wielu miesięcy, a osoby związane z ich organizacją "jednym odgórnym dekretem straciły pracę na 2 dni". "Z powodu (prawdopodobnie) błędu jednego człowieka wiele tysięcy osób straciło znacząco część swoich miesięcznych dochodów - w wielu przypadkach spowodowało to straty, które będą odrabiane przez nich przez wiele następnych tygodni" - pisze Artysta. Dodaje, że niektórych imprez nie można przełożyć, a ewentualne koszty przełożenia są ponoszone przez osoby, które nie miały nic wspólnego z katastrofą kolejową.

Autor listu wylicza, że artyści stracili honoraria, a producenci i dyrektorzy teatrów muszą zapłacić za koszty zwrotów biletów, ponowną akcję reklamową, ponowną pracę logistyczną działów administracji i koszty eksploatacji zamkniętych sal. "Państwo nie dokona żadnej refundacji powyższych poniesionych strat w sytuacji, w której wymusiło na artystach dni wolne od pracy i tym samym zarabiania pieniędzy" - argumentuje.

"Niech Państwo zapłaci za tę sytuację!"

Autor listu podkreśla, że tylko artyści doznają tak poważnych strat finansowych podczas żałoby narodowej, a niektóre zawody "doznają prawdziwej euforii": "wszelcy ratownicy medyczni, służby porządkowe, reporterzy, dziennikarze, producenci zniczy, handlarze flag, kwiaciarze itd." - wymienia.

Politycy - pisze dalej - mają okazję podbudować pozycję swoich partii, opuszczają flagi na budynkach państwowych, czczą pamięć "minutą ciszy", "a na koniec miesiąca pobiorą swoje pełne miesięczne pensje". "A może mogliby oddać swoje wynagrodzenia za te 2 dni żałoby na fundusz poszkodowanych w katastrofie?" - pyta retorycznie.

Artysta zaznacza, że sumiennie płaci podatek VAT, a niedługo utraci prawo do 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Oprócz tego co roku pracuje kilka tygodni "na odrobienie moich strat finansowych, poniesionych z tytułu wprowadzenia kolejnej żałoby narodowej". "Dlaczego mam za to płacić?!!! Żałoba narodowa - niech będzie, ale w takim razie niech Państwo płaci za sytuację, którą wymusza na niewinnych artystach" - pisze.

"Pozostaje chyba tylko dziękować, że nie jest wprowadzana rokroczna tygodniowa żałoba po akcji "Znicz" (kiedy ginie ok. 100 osób na drogach podczas jednego weekendu) lub miesięczna w styczniu (kiedy po podsumowaniu roku okazuje się, że na polskich drogach zginęło ok. 4000 osób)" - ironicznie dodaje autor.

Banalizowanie żałoby: nie można jej ogłaszać po każdym wypadku [BLOGERZY W TOK FM.PL]

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (61)
"Dlaczego mam płacić za żałobę narodową?" - list Artysty w Żałobie krąży w sieci
Zaloguj się
 • marpa1506

  Oceniono 67 razy 63

  Jak by na to nie patrzeć jest w tym trochę prawdy,my Polacy lubujemy się we wszelakiego rodzaju martyrologicznych uniesieniach.

 • kiki_pawelek

  Oceniono 66 razy -38

  istnieje cos takiego jak ubezpieczenie. Nastepnym razem radze skorzystac z tej opcji. Gdy spadnie jakis samolot, zdarzy sie wypadek czy w inny sposob zgina ludzie, autor bedzi emogl sie cieszyc ze mimo wszystko osiagnal zyski.

 • mirror_6

  Oceniono 20 razy 18

  Żałoba dewaluuje się. Zapewne większość współczuje bliskim ofiar, ale życie toczy się dalej. Ci. którzy czują, że powinni uczcić żałobą pamięć ofiar, niech tak czynią. Reszta nie może być obciążona tym obowiązkiem obligatoryjnie - z decyzji Pana Prezydenta.

 • cudownie

  Oceniono 13 razy 13

  popieram apel artysty. poza tym, ciężko mi przeżywać żałobę, jeśli nawet nie wiem kto zginął.... żałobę można przeżywać po kimś konkretnym, wiedząc kim był, czym się zajmował w życiu.. żałoba to kontemplacja braku. bez tej wiedzy trudno się wczuć.
  tak naprawdę, to teraz bardziej żal jest mi tego biednego dyspozytora ruchu.. przecież nie zrobił tego specjalnie...

 • tegepe

  Oceniono 17 razy 13

  Popieram artystę! Dwa lata temu, po katastrofie smoleńskiej też straciłem dużą kwotę wskutek ogłoszenia żałoby narodowej. Ale wtedy liczba ofiar była nieporównywalnie większa i ogłoszenie żałoby przyjęliśmy ze zrozumieniem. Ale teraz, kiedy ofiar jest 16??? Komorowski podąża śladami ś.p. Kaczora, który przy byle większym wypadku drogowym ogłaszał żałobę. Żenujący staje się ten Komor, jak niegdyś Kaczor!

 • dzamila178

  Oceniono 14 razy 12

  powiedzcie mi, jaki sens ma żałoba narodowa? Myślicie, że komuś w prawdziwej żałobie pomoże to, że ktoś, kogo on zupełnie nie zna, nie spotkał nigdy na swojej drodze - będzie miał zakaz iść na imprezę? Pamiętacie żałobę po śmierci JPII? I co ona dała? Wszyscy się pięknie na pokaz trzymali za ręce, a tuż po pierwszym meczu zaczęli się tłuc! Wytłumaczcie mi więc do cholery, jaki sens ma narzucanie ludziom żałoby? I dlaczego w takim razie nie obchodzimy jej po każdym weekendzie, gdzie na drogach giną setki osób?

 • erwinkokoszka001

  Oceniono 12 razy 12

  Dlaczego jak, Erwin Kokoszka mam płacić za żałobę narodową? Dlaczego nie mogę zrealizować swoich planów rozrywkowych? Imprezy odwołane, a ja od jakiegoś czasu miałem bilety... Przecież to były obce mi osoby. Żałoba jest dla najbliższych, a ja co? Czy rodzinom ofiar pomoże jeśli ja Erwin, nie pójdę np na koncert, czy będzie im łatwiej znosić swój ból po stracie bliskich, wiedząc, że ja Erwin też się nie rozrywam?

 • hans_von_trupka

  Oceniono 14 razy 12

  USA w XX wieku dwa razy ogłosiło żałobę narodową, dwa razy!! przez sto lat... po ataku na Pearl Harbor i po zamachu na prezydenta Kennedyego... dwa razy!!
  dewaluacja pojęcia żałoby narodowej jest u nas porażająca... narodowe to jest przeżywanie każdej tragedii w mediach, ale nie musi to od razu być powodem do żałoby...

  zapraszam też na www.plons.pl

 • zenonczyk

  Oceniono 14 razy 10

  Nie obrażając nikogo i nie wdając w wulgarne polemiki ale czy tzw " żałoba narodowa" nie mogła by się sprowadzać do np: wywieszania flag na budynkach do połowy masztu, ozdobienia ich czarnym kirem, uszanowania przed zawodami, koncertami ofiar tragicznych zdarzeń minutą ciszy. Może należałoby pójść w tym kierunku. Poza tym jakie tragiczne zdarzenie zasługuje na " żałobę narodową " i od ilu ofiar , jednej dwóch .. pięciu.. itd. Czy od widzimisię polityków? Moze wartoby ten "problem " uporządkować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX