Z krzyżykiem na Narodowy nie wejdziesz? Awantura w prawicowej prasie

W prawicowej prasie oburzenie - katolicy dyskryminowani na Stadionie Narodowym. Kibice z krzyżykiem na piersi nie wejdą na mecz! Głos w sprawie zabrał już episkopat, a politycy PiS i Solidarnej Polski żądają wyjaśnień od minister sportu. Wszystko z powodu regulaminu PZPN-u, zgodnie z którym na Stadion Narodowy nie można wnosić ?materiałów politycznych, rasistowskich i religijnych?. Całą awanturą zaskoczony jest piłkarski związek. I wyjaśnia: Oczywiście nie chodzi o krzyżyki. Ale...
Burzę rozpętała "Gazeta Polska Codziennie". Rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch nie wyobraża sobie, aby ktoś zabronił mu wejścia na stadion. - Gdybym szedł na mecz, specjalnie wpiąłbym sobie w klapę marynarki krzyżyk - podkreśla w gazecie.

- Ta kuriozalna decyzja wpisuje się w systematyczne zwalczanie praw ludzi wierzących w Boga na stadionach, kuriozalne stawianie religii na równi z rasizmem - grzmi w rozmowie z gazetą ks. Jarosław Wąsowicz, organizator IV Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców.

"Judaszowe srebrniki z Euro"

Duchowny nie zostawia suchej nitki na regulaminie PZPN-u. A wręcz nawołuje do bojkotu Euro 2012. - Nie interesują mnie miliony, które mamy przy tej okazji rzekomo zarobić, bo to judaszowe srebrniki - zaznacza ks. Wąsowicz.

O co ta burza? Przed meczem Polska - Portugalia Polski Związek Piłki Nożnej przygotował regulamin Stadionu Narodowego. Zgodnie z dokumentem nie można było wnosić rzeczy tak oczywistych, jak "broń, materiały wybuchowe, noże", ale i "materiałów rasistowskich, ksenofobicznych, politycznych, religijnych i propagandowych". Prawicowi politycy odczytali to jednoznacznie. I rozpoczęli walkę o krzyż. - Jeżeli zabrania się noszenia symboli katolickich, a taką wolę mają katolicy, to jest to dyskryminacja, i nie ma co nad tym dyskutować. Nikt tego nie robi na pokaz. To jest sprzeczne z konstytucją i jest to brzydka dyskryminacja - stwierdziła w rozmowie z TVN 24 Anna Sobecka, posłanka PiS.

"Nikt nie będzie sprawdzał, czy kibic ma krzyżyk"

- Nie wiem, dlaczego posłanka uznała, że chodzi o wchodzenie na mecz z krzyżykiem lub medalikiem (...) Moim zdaniem chodzi o zakaz wnoszenia proporców, transparentów z hasłami wymierzonymi w inną religię albo załatwiającymi kwestie typu: obecność TV Trwam na multipleksie cyfrowym - mówi Michał Pol, dziennikarz sportowy "Gazety Wyborczej".

- Nie wyobrażam sobie, aby ochroniarze stali i sprawdzali, kto co ma na szyi (...) A co zrobić z flagami reprezentacji Anglii, na których jest krzyż świętego Jerzego, a reprezentacja Portugalii, z którą ostatnio graliśmy, krzyż miała w herbie - dodaje Pol.

Zdziwiony całym zamieszaniem PZPN uspokaja. - Oczywiście mowa tu o wielkoformatowych materiałach propagandowych, bo przecież nikt nie będzie sprawdzał, czy kibic ma na szyi zawieszony krzyżyk lub jakikolwiek inny symbol religijny - mówi TOK FM Agnieszka Olejkowska, rzeczniczka związku.

- Dbamy o to, aby nikt w żaden sposób nie poczuł się dyskryminowany na meczach reprezentacji. Nie chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, że jedna religia jest faworyzowana kosztem innej - dodaje Olejkowska."Imprezy masowe nie są miejscem propagowania symboli"

W ogniu krytyki prawicowych polityków znalazł się nie tylko PZPN, ale także minister sportu. PiS i Solidarna Polska zażądały formalnych wyjaśnień od szefowej resortu Joanny Muchy.

Jednak nie jest to pomysł ministerstwa - na stronie Narodowego Centrum Sportu w regulaminie Stadionu Narodowego nie ma zapisu dotyczącego "materiałów religijnych". To PZPN, jako organizator meczu, opracował zakazy, i zrobił to na podstawie przepisów UEFA. - Taki regulamin obowiązuje też od dawna na wszystkich meczach reprezentacyjnych i ligowych w Polsce. Imprezy masowe nie są miejscem propagowania symboli, czy to religijnych, czy politycznych lub rasistowskich - zaznacza Olejkowska.

- Regulamin nie powstał jako kalka przepisów UEFA, ale europejska federacja też zakazuje zamieszczania materiałów o charakterze religijnym, politycznym lub rasistowskim, bo mogą one nie być akceptowane przez innych kibiców - dodaje.Kibic z dzbankiem i papierem toaletowym

Na liście PZPN-u są jednak zakazy nieco zaskakujące. Na obrazkowej ulotce dla kibiców obok skreślonej broni zakazane jest wnoszenie "butelek, puszek, kubków i dzbanków". Nieco niżej znajdziemy "przedmioty, materiały, ubrania komercyjne i promocyjne". Nie wejdziemy też z papierem toaletowym.

Czy to znaczy, że kibice w przeszłości próbowali dostać się na mecz z dzbankiem? - Fantazja kibiców jest nieograniczona i wcale niewykluczone, że kibic chciałby wnieść na stadion napój właśnie w dzbanku. A taki szklany dzbanek to już niebezpieczny przedmiot - mówi Olejkowska.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (19)
Z krzyżykiem na Narodowy nie wejdziesz? Awantura w prawicowej prasie
Zaloguj się
 • mercurossaurus

  Oceniono 12 razy 8

  Teraz się rzucą kupować krzyżyki aby pokazać jak bardzo nie mogą wnosić!

 • dumpty

  Oceniono 10 razy 8

  Czarno widzę przyszłość Narodowego. Nie było mszy na otwarcie... teraz Zakaz Krzyża ..i wszystko jasne!
  Siły Ciemności zmówiły się przeciw Patriotycznym Pielgrzymom Kibicom! Kolejne represje uderzające w Wiarę i Patriotyzm Narodu!

 • bukimi

  Oceniono 11 razy 7

  Zbulwersowani mogliby doczytać definicję słowa "dyskryminacja", bo ja tam widzę, że NIKT nie będzie mógł wnieść ŻADNEGO symbolu religijnego. To kto jest dyskryminowany? Oczywiście, że katolicy - od wieków znani z noszenia ze sobą krzyży co najmniej metrowej długości.
  Podejrzewam jednak, że skoro wszyscy są traktowani równo to nie krzywdzi się nikogo...

 • qielih

  Oceniono 10 razy 6

  Ciężko mi to napisać, ale napiszę: zgadzam się z pzpn. Pewnie te standardy są przyniesione z europy. Tutaj katole jedyni słuszni nawet nie pochylą się nad tym, że nikt nie będzie mógł wnieść żadnego znaku religijnego. Nikt. Bo katole, niestety ale przyjedzie tutaj więcej innych wierzących w podobne bzdury jak wy ale z innymi znakami. Wiadomo, że wy wyznaniowcy reagujecie na siebie nawzajem często bardzo agresywnie, szczególnie niektórzy wasi przyjaciele w wierze ci głęboko wierzący narodowcy co potem cale miasto demolują. Zapewne umknął wam taki szczegół, mały, że Chrystus krzyża na szyi nie nosił, że nie ważne według największych religii jest to co się nosi na zewnątrz tylko co jest w środku. Ciężko to wam zauważyć w tej waszej "gorliwości" religijnej.

 • falowod

  Oceniono 10 razy 4

  Krzyz odpowiednich rozmiarow moze bys swietnym narzedziem do walki :)

 • ciemnyludd

  Oceniono 9 razy 3

  im już do ujadania wystarczy dowolna BZDURA....

 • tornson

  Oceniono 9 razy 3

  Brawo PZPN!! Gdyby POPiS posadził w PZPN swoich palantów to byśmy mieli Stadion Narodowy im. JPII i krzyże na koronie wszystkich stadionów na Euro!

 • q-ku

  Oceniono 5 razy 3

  już im odpiernicza we łbach biednych

 • szarlej-1

  Oceniono 13 razy 3

  Czarni zarabiają na chrzcinach , komuniach , ślubach , pogrzebach ...a pewnie chcieliby i na EURO....a tu ich nikt nie poprosił o pokropienie stadionów , autostrad......i jeszcze naród zaczyna oglądać z każdej strony złotówki które pod stołem rząd płaci mafii za życzliwe niewpierda..nie się . Zanosi się na gorącą wiosnę . I mam pomysł na wykorzystanie Stadionu Narodowego po EURO...ZOO jest blisko..są lwy , krokodyle , tygrysy,słonie...może by tak zrobić Neroniadę 2012 ?...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX