Zawalił się mur na Cmentarzu Powązkowskim. Kilkadziesiąt zniszczonych grobów [ZDJĘCIA]

Kilkadziesiąt zniszczonych nagrobków na dwóch przylegających do siebie cmentarzach - komunalnym i żydowskim - na warszawskich Powązkach - słuchaczka Radia Tok FM poinformowała redakcję o katastrofie budowlanej, do jakiej doszło prawdopodobnie w środę wieczorem.
Podczas odwiedzania rodzinnego grobowca brat słuchaczki ze zdumieniem zobaczył zniszczony długi odcinek muru, który dodatkowo uszkodził wiele nagrobków. Na miejscu był także pracownik Zarządu Cmentarzy Komunalnych

- Powiedział, że nie wolno fotografować - relacjonuje słuchaczka. - Straszył, że jak groby są nieubezpieczone, to nici, dlatego postanowiliśmy wyprzedzić fakty i nagłośnić sprawę, zanim złożymy skargę. Ja się i tak dziwię, że udało im się to od czwartku ukryć. Bo - jak powiedział mi mój znajomy inżynier - jest to po prostu katastrofa budowlana.

Niestety, w niedzielne popołudnie pracownicy Zarządu Cmentarzy Komunalnych są nieuchwytni. Dlatego nie udało nam się zdobyć ich wypowiedzi.

Na miejscu był już też dyrektor cmentarza żydowskiego Przemysław Szpilman i oglądał zniszczenia. Jednak mur formalnie należy do Zarządu Cmentarzy Komunalnych i to on odpowiada za jego konserwację. A według obserwacji naszej słuchaczki nie była ona odpowiednio prowadzona.

- Mur jest ponadstuletni. Oglądaliśmy te cegły. To nie miało prawa stać, bo on jest bez podmurówki. Cegły były na jakąś glinianą zaprawę, bo wszystkie z łatwością wychodzą z muru - mówi i dodaje, że do katastrofy z pewnością doszło by prędzej czy później: - Po tak ciężkiej zimie, jeśli nawet nie wydarzyłoby się to w czwartek, to z pewnością już w piątek.

Cmentarz Powązkowski w Warszawie założono w 1790 roku. Wielokrotnie powiększany obecnie zajmuje 43 hektary. Pochowanych jest tam około miliona osób.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Zawalił się mur na Cmentarzu Powązkowskim. Kilkadziesiąt zniszczonych grobów [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • mirek11768

  Oceniono 10 razy 6

  POCZĄTEK ZACIERANIA RÓŻNIC WYZNANIOWYCH I NARODOWOŚCIOWYCH ? ŻYWI NIE POTRAFIĄ TO MOŻE ZMARLI DADZĄ PRZYKŁAD

 • coppermind

  Oceniono 10 razy 6

  a mury runą ..... tylko dlaczego między nieboszczykami a nie między żywymi ?

 • acototak

  Oceniono 7 razy 3

  czy to aby na pewno sprawa zarządu cmentarzy komunalnych? cmentarz komunalny na powązkach nie graniczy z żydowskim. z żydowskim graniczą stare powązki podległe kurii metropolitalnej

 • koniepobetonie

  Oceniono 12 razy 2

  Przykre to.
  Oszołom Kaczyński pewnie powie, że to wina Tuska. Ale to tylko oszołom...

 • martin933

  Oceniono 1 raz 1

  Dla czego do tej sprawy jest w waszych komentarzach wciągany Tusk lub Kaczyński. To NON SENS. T przykra ale zwykła katastrofa budowlana. Cięzko oskarżać Tuska ze ponad 100 lat temu popełnili błedy budowlane. Trudno! Trzeba to naprawić! I to wszystko!

 • tece92a

  0

  To pierwsza z serii kar za zabieranie księżom ich krwawicy.

 • cezareko

  Oceniono 6 razy 0

  no i dobrze. mam nadzieję, ze konserwator zabytków nie będzie się upierał przy ponownym postawieniu go. będzie przewiewniej. i temat uważam za zamknięty.

 • zero-cin

  Oceniono 3 razy -1

  Trzeba ogłosić żałobę narodową.

 • holling

  Oceniono 7 razy -1

  A ja się pytam gdzie był premier Tusk w tym czasie?! Pytam się!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX