Michał Figurski już ma zarzut, Wojewódzki wkrótce usłyszy. Za "Murzina" i Ku-Klux-Klan

Współprowadzący w Esce Rock "Poranny WF" dziennikarz Michał Figurski usłyszał zarzut znieważenia Alvina Gajadhura, rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Grozi mu do trzech lat więzienia. Podobny zarzut ma usłyszeć drugi prowadzący program, Kuba Wojewódzki, który nie stawił się na wezwanie prokuratury.
Informację o zarzutach dla Figurskiego i Wojewódzkiego podał serwis Press.pl, powołując się na serwis Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP). Sprawa dotyczy audycji wyemitowanej w Esce Rock 25 maja 2011 r., w której dziennikarze żartowali z koloru skóry Alvina Gajadhura, rzecznika GITD.

Awantura o "Murzina" i Ku-Klux-Klan

Kuba Wojewódzki i Michał Figurski, próbując dodzwonić się do Alvina Gajadhura, mówili m.in.: "Może zadzwonimy teraz do Murzyna? Krajowy rejestr Murzynów... Gajadhur, tak, Murzin. Dzisiejszą audycję sponsoruje warszawski oddział Ku-Klux-Klanu". Dziennikarze sugerowali także, że telefon Gajadhura działa w "buszmeńskiej sieci dla czarnych".

Gajadhur: Znam się na żartach, ale oni przegięli

- Znam się na żartach. Wiem, co to pastisz i mam dystans do siebie, ale to było przegięcie. Kpiny z koloru skóry nie mają nic wspólnego z żartem - mówił w 2011 r. Alvin Gajadhur. Matka rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego jest Polką, a jego ojciec Hindusem. Gajadhur od urodzenia mieszka w Polsce, ma polskie obywatelstwo.

Na początku czerwca 2011 r. Gajadhur złożył skargę w sprawie audycji do Rady Etyki Mediów i KRRiT. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła karę na nadawcę stacji. 17 czerwca 2011 r. Gajadhur złożył zawiadomienie do prokuratury. Zarzucił w nim dziennikarzom znieważenie go z powodu przynależności rasowej oraz pomówienie za pośrednictwem mediów. Prokuratura umorzyła śledztwo pod koniec września.

Michał Figurski: To bezpodstawne zarzuty

Gajadhur zapowiedział, że odwoła się od tej decyzji. Dziś ma satysfakcję - prokuratura zdecydowała się postawić zarzuty. Michał F. podtrzymuje, że zarzuty są bezpodstawne. - Sąd rozstrzygnie, kto ma rację - powiedział serwisowi Press.pl dziennikarz. Z kolei specjalistka ds. PR w Grupie Radiowej Time Agnieszka Korotyńska zapowiedziała, że grupa nie ma zamiaru zdejmować z anteny audycji Michała F. i Kuby Wojewódzkiego.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (24)
Michał Figurski już ma zarzut, Wojewódzki wkrótce usłyszy. Za "Murzina" i Ku-Klux-Klan
Zaloguj się
 • duokwak

  Oceniono 14 razy 8

  Ciekawe czemu jeszcze Kłamczyńki i jego moherowa hołota nie ma zarzutów premiera i prezydenta za "ruskich pachołków" itp.

 • adalbert.13

  Oceniono 10 razy 8

  Należy też skazać tego "murzina" z reklamy kosmetyku. Co to sobie robi dobrze na B I A Ł Y M koniu.
  Ośmieszając B I A Ł Y C H mężczyzn, że to niby wszystko ma większe. Jak szaleć to szaleć. Etycy Mediów
  Krajowych wydali opinie. Uszanujcie ją.

 • rot.leszek

  Oceniono 8 razy 6

  No tak np. taki chlystek cham ksenofob rasista niejaki redaktor Rydzyk NOTORYCZNIE na antenie swojego radyjka zniewaza ,obraza ,opluwa najwyzsze urzedy w panstwie (personalnie) zupelnie BEZKARNIE! (Do czasu mam nadzieje)

 • demolka666

  Oceniono 11 razy 5

  gdyby ci dwaj idioci nie użyli nazwiska pewnie by nic nie było, ale upokorzyli faceta przez słuchaczami i powinni za to odpowiedzieć - każdy z tych debili powinien zapłacić po milionie panu gajadhurowi, a przy następnej okazji pięć razy w jęzor się ugryzą zanim będą chcieli kogoś upodlić - kara finansowa działa o wiele lepiej niż więzienie - płaćcie gnoje!

 • claire.dk

  Oceniono 20 razy 2

  Nie ma to jak brak poczucia humoru, ironiii, pastiszu, satyry i innych wysublimowanych środków literackich.
  Michale F. i Kubusiu, trzymam kciuki za Was. Wasza audycja to cud-miód na serce, tylko dla bystrzaków, niestety.
  Pan Ghajadur się ośmiesza. Co za surrealizm.

 • atleista

  Oceniono 1 raz 1

  Nie trawię rasizmu, ksenofobii i wszelkich innych przejawów nienawiści do kogokolwiek, ale nade wszystko nie znoszę ponadrasowej głupoty. Jeśli nazwanie kogoś murzynem, żydem, arabem, pigmejem czy eskimosem jest przestępstwem, to doszliśmy do granic absurdu.
  Abstrahując od oceny jakości i poziomu żartów Wojewódzkiego i Figurskiego, które nie muszą się przecież podobać wszystkim, to ci panowie mimo wszystko poruszają się w obszarze szeroko rozumianej satyry. A pan rzecznik nie jest osobą prywatną i podlega takim samym zasadom jak inne znane postacie, z których drwią satyrycy i kabareciarze. Musi więc liczyć się z tym, że ktoś publicznie będzie śmiał się z jego wzrostu, fryzury, sposobu mówienia, chodzenia, drapania po głowie, preferencji kulinarnych, czy też po prostu z koloru skóry. Nie popadajmy w coraz większą paranoję.

 • kpiarz_w_bulu_i_nadzieji

  Oceniono 15 razy -1

  Figurski to taki typowy syn członka komunistycznej wierchuszki, która wspaniale przebrnęła przez transformację dzięki okrągłemu stołowi

 • bejano2011

  Oceniono 2 razy -2

  Obrażanie rasy to nie to samo co obrażanie publiczne konkretnej osoby podając jej imię i nazwisko. Za to drugie karanie jest słuszne, za pierwsze nie, bo nie wiadomo, do kogo ta obraza była skierowana. Dlatego wszelkie kary za obrazę uczuć religijnych, estetycznych itd powinny być zniesione.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX