Grupa naukowców z UW chce zbadać katastrofę smoleńską. "To zadanie dla ścisłowców"

Grupa naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego chce zbadać przyczyny katastrofy smoleńskiej. Osiemnastu specjalistów z dziedziny fizyki, matematyki i chemii uważa, że trzeba zbadać mechanikę wypadku rządowego Tupolewa rzetelnymi metodami fizyki. Profesorowie napisali artykuł pt. ?W dwa lata po katastrofie" i chcieli umieścić w piśmie uniwersyteckim, ale redakcja nie zgodziła się na to.
Profesor Lucjan Piela z wydziału chemii UW, który jest w grupie naukowców, uważa, że na etapie badania przyczyn katastrofy smoleńskiej nie wykonano podstawowych badań z wykorzystaniem najprostszych narzędzi, jakie daje nauka. Jego zdaniem żadne poważne śledztwo w tej sprawie się nie toczyło i zaniedbano wiele procedur.

Profesor Piela jest przekonany, że póki jest jeszcze na to czas, w wyjaśnienie przyczyn katastrofy powinni się włączyć naukowcy - głównie matematycy, fizycy i informatycy. Do rzetelnego wyjaśnienia niektórych spornych kwestii, związanych z katastrofą smoleńską, wystarczyłoby zastosować znane od lat zasady dynamiki Newtona - podkreśla profesor.

Chcą wyjaśnić sprawę brzozy

Naukowiec uważa, że niedopuszczalne jest spieranie się od dwóch lat czy brzoza, o którą zahaczyło skrzydło Tupolewa, miała decydujące znaczenie czy też nie. Profesor Piela twierdzi, że wystarczyłoby zastosować znane i wykorzystywane metody badawcze, żeby rozwiać te i podobne wątpliwości.

Grupa naukowców napisała artykuł na ten temat. Profesorowie chcieli publikację pod tytułem "W dwa lata po katastrofie" umieścić w piśmie uniwersyteckim, ale redakcja nie zgodziła się na to.

Gazeta uczelni nie chce artykułu

Rzecznik uczelni i jednocześnie redaktor dwumiesięcznika uniwersyteckiego, Anna Korzekwa tłumaczy decyzję charakterem pisma. Jej zdaniem dwumiesięcznik informuje przede wszystkim o sprawach związanych ze szkolnictwem wyższym i z bieżącymi sprawami uniwersytetu. Korzekwa twierdzi, że zamieszczenie artykułu o katastrofie smoleńskiej byłoby niestosowne i nie wpisałoby się w profil pisma.

Odmowa wywołała oburzenie grupy naukowców, którzy chcą się odwołać w tej sprawie do rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Twierdzą, że została naruszona zasada wolności słowa.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (19)
Grupa naukowców z UW chce zbadać katastrofę smoleńską. "To zadanie dla ścisłowców"
Zaloguj się
 • derasa

  Oceniono 9 razy 9

  Jak widać totalne zidiocenie Smoleńskie osiąga apogeum - Dlaczego NIKT nie rozważa i analizuje wypowiedzianej kwestii przez p.Kazane - " Nie ma decyzji prezydenta co dalej robić" choć Kaczyński doskonale wiedział, że lądowanie w Smoleńsku jest wręcz niemożliwe. Dlaczego Kaczyński nie podjął decyzji aby lądowac na zapasowym lotnisku, tylko w imię swojej policznej głupoty " Ja też tam będę" z premedytacją skazał na śmierć 95 niewinnych osób.

 • misia.19

  Oceniono 4 razy 4

  Ludzie! Ratunku. Ilu jeszcze pajaców chce się wypromować przy pomocy tej KATASTROFY????

 • opera_aperta

  Oceniono 7 razy 3

  Proponuję rozpocząć badanie od wnikliwej lektury (ze zrozumieniem) instrukcji obsługi systemu TAWS. Uwaga! Pewnie jest tylko wersja angielskojęzyczna. I wtedy się okaże, co debeściaki robiły nie tak. A dlaczego? Tego nie dowiemy się nigdy, choć samobójstwo można wykluczyć.

 • szarlej-1

  Oceniono 9 razy 3

  Jako astrolog amator też chciałbym się włączyć. Mam już poważne sukcesy-przewidziałem np. już w roku 1980 że JP II umrze...i umarł. Czytam z gwiazd i z gazet . Potrafię z przekonaniem tworzyć kretyńskie teorie.

 • mercurossaurus

  Oceniono 7 razy 3

  Niestety PiS uczynił z katastrofy sprawę polityczną. Nie dziwi zatem dystans naukowców.

 • aqmika

  Oceniono 7 razy 3

  Grupa archeologów już była na wycieczce, po inżynierach wzywamy filozofów i episkopat.
  Aspektów tego bezprzykładnego zamachu wystarczy dla wszystkich chętnych z parciem na zaistnienie.
  I wielki szacun dla Anny Korzekwy za postawę i zdrowy rozsądek.

 • rot.leszek

  Oceniono 7 razy 1

  Moze warto by tez tak np. Wplyw Faz Ksiezyca Na Rozwoj Dorozkarstwa w Bangladeszu zbadac ??

 • abuzajet

  Oceniono 9 razy 1

  Jak widzę to oszołomom z portalu informacyjnego radia Tok FM przeszkadza
  to,że grupa naukowców z UW chce zbadać przyczynę katastrofy samolotu
  w Smoleńsku. Większość oszołomów z tego portalu, która jest pod wpływem
  "GW" i radia Tok FM wyśmiewa a nawet kpi z tej inicjatywy bo dla nich jedyną
  prawda jest to co padała gazeta i w/w radio.
  Jak wynika z tego to te oszołomy dyskredytują profesorów z tej uczelni czyli
  podważają polska naukę a wierzą tylko pismakom czyli marnym dziennikarzynom
  a przecież te miernoty dziennikarskie kształciły się i zdobywały swój zawód na
  uczelniach wyższych a wykładowcami ich byli też profesorowie.

 • peter-123

  Oceniono 9 razy 1

  Nastepni nie dowartosciowani , szukajacy poklasku , ale nic z tego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX