Żakowski po wywiadzie z Dodą. 'To kompletnie inne zwierzęta niż my'

Jacek Żakowski najwyraźniej ciągle jeszcze nie może ochłonąć po rozmowie z Dodą, która ukazała się przed długim weekendem w "Polityce". W najnowszym numerze tygodnika zaczyna rozmowę z prof. Januszem Czapińskim pytaniem: "Co z tą Dodą?" i konstatacją: "To kompletnie inne zwierzęta niż my"
- Doda, to radykalna kwintesencja pokolenia Y - stwierdza w wywiadzie z Żakowskim prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny. I podkreśla, jak dalece różni się pokolenie Y od pokolenia X, czyli dzisiejszych trzydzisto - i czterdziestolatków .

Doda jest cyfrowa nawet, jak odetnie sobie internet

- Oni są ze świata cyfrowego, my analogowego. Doda może odciąć sobie internet, ale nie może przestać być cyfrowa - mówi prof. Czapiński i charakteryzuje pokolenie Y, czyli nasto- i dwudziestolatków.

40 proc. Igreków nie chodzi do kościoła, a ci, którzy chodzą, bywają tam dużo rzadziej niż Iksy w ich wieku.

Prawie 50 proc. Igreków to hedoniści i materialiści i choć co czwarty jest zakupoholikiem, nie będą sobie żył wypruwać, by dostać podwyżkę. W związku małżeńskim żyje zaledwie 19 proc. Igreków. Iksy w ich wieku dwukrotnie częściej były w formalnych związkach.

- To pierwsze pokolenie, w którym duża część w ogóle nie myśli o zakładaniu rodziny i posiadaniu dzieci - mówi prof. Czapiński i wyjaśnia, że to nie umiłowanie nieskrępowanej wolności i pęd do konsumpcji jest decydujący, ale bardzo niepewna przyszłość.

Dlaczego Igreków trudno spacyfikować

Z badań, które przywołuje prof. Czapiński, wynika, że dla młodego pokolenia samorozwój, podnoszenie kompetencji, zadowolenie z pracy jest znacznie ważniejsze niż dla starszego pokolenia.

Pokolenie X uważało, że ich los zależy od władzy i opatrzności, Igreki wierzą, że ich los zależy od nich samych.

- Od rządu oczekują tylko, żeby nie przeszkadzał - mówi Czapiński. - Widać to w rozmowie z Dodą. Państwo jest dla niej obcym bytem żyjącym w innym kosmosie. Ale jak się dowiedziała, że państwo zakazuje aborcji, czyli wkracza na terytorium, które ona uważa za swoją sferę intymną, gotowa jest iść na manifę.

Zdaniem psychologa, całe społeczeństwo przestało liczyć na państwo, a im młodsze pokolenie, tym mniej liczy: - To plemię nie chce żadnego skażenia politycznego. Nie uznaje wspólnoty politycznej w tradycyjnym sensie. Żyje wspólnotą sieciową, a sieć ma państwo w nosie - mówi.

- Doda mówi, że świat się kręci wokół niej, a nie ona wokół świata - zauważa Żakowski.

- W tym sensie nie pasuje do swojego pokolenia. Ono nie jest egocentryczne. Igreki nie budują takich podmiotowych brendów, jak Czapiński, Żakowski, Doda - odpowiada Czapiński. - Zauważył pan jakiegoś lidera tego pokolenia, który chciałby się wylansować przy okazji ACTA? Do dziś nie wiemy, jaki jest numer telefonu do ACTAwistów. Dlatego tak trudno ich spacyfikować. Pacyfikować można hierarchiczną strukturę.

Cała rozmowa - w najnowszym numerze "Polityki".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (16)
Żakowski po wywiadzie z Dodą. 'To kompletnie inne zwierzęta niż my'
Zaloguj się
 • a_weasley

  Oceniono 13 razy 9

  Widziałem już magistrantów, którzy uogólniali badania sfokusowane, ale profesor, który uogólnia rozmowę z jednostką i to w dodatku tak pokopaną... nie, to się na trzeźwo nie da!

 • tiglatpilesiar777

  Oceniono 11 razy 7

  wszystko ok, ale dlaczego ta banalna kobieta ma być symbolem pokolenia? Kogo ona reprezentuje?

 • big_gadu

  Oceniono 8 razy 4

  Wywiad Żakowskiego z Czapińskim w Polityce bardzo dobry,

  daje wiele do myslenia !

 • conspicuousfrom

  Oceniono 8 razy 2

  dlaczego dodzie nie wolno nic mowic na ucho?

  bo jej echo glowe rozerwie

 • arvelli_net

  Oceniono 8 razy 2

  ... zaraz, panie profesorze... doda dwudziestolatka???... yppph!... faktycznie nie znam się na młodzieżowej muzyce a wiśniewskiego, tą dodę i paru jeszcze --- nie trawię ale ta kobita to mi wygląda na ... co najmniej 40-43 lata!!!... mówić to ona se może że ma dwadzieścia ale wygląd, hep!

 • conspicuousfrom

  Oceniono 9 razy 1

  dlaczego doda oddaje dwa stolce jednoczesnie?

  bo nie zdejmuje stringow

 • mukazy1988

  Oceniono 7 razy 1

  - co trzeba zrobic aby doda smiala sie we wtorek?
  - nalezy jej opowiedziec dowcip w poniedzialek.

 • a_weasley

  Oceniono 1 raz 1

  Nie pokolenie, tylko grupa, i nie Y, tylko I. Nie kończę, i-co, boby z kolei mnie do sądu podała.

 • 6civis

  0

  Mogą być cyfrowi, bo pozwolono im na to. Szkoda tylko, że za dużo im się zaczęło wydawać. A moze by tak pokazać im, że nie są prawdziwi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX