"Nie ma co chować głowy w piasek - rasizm i ksenofobia są obecne na polskich stadionach"

- Udawanie, że w Polsce nie ma postaw antysemickich czy rasistowskich, czy też, że polski futbol jest wolny od uprzedzeń, to jest zafałszowywanie rzeczywistości - mówi w rozmowie z TOKFM.pl dr Michał Bilewicz. - Ale właśnie Euro jest szansą dla nas, żeby popracować nad tym - dodaje.
- Antysemityzm, rasizm i ksenofobia to problem obecny w Polsce i nie ma co chować głowy w piasek. Dodatkowo są powszechnie obecne na stadionach w różnych formach i czasem nawet się na to nie reaguje za bardzo - mówi w rozmowie z TOKFM.pl dr Michał Bilewicz z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Wydziału Psychologii UW.

Odnosi się tym samym do zamieszania, jakie wywołał materiał wyemitowany na BBC One, w którym znalazły się ujęcia "hajlujących" kibiców, napaść na grupę azjatyckich studentów czy też scena, w której czarnoskórzy piłkarze są wyzywani od małp. - Ludzie się z tym oswajają. I to w Polsce, kraju, w którym choćby z racji historii znaki faszystowskie nigdy nie powinny być akceptowane. To jest tak powszechne na stadionach, że nas już nie bulwersuje - zauważa.

"Problem jest. I to jest widoczny"

- W badaniach porównawczych Polska i Węgry wypadają jako jedne z najbardziej przepełnionych uprzedzeniami krajów Europy - kontynuuje nasz rozmówca. - Poziom rasizmu, homofobii czy antysemityzmu w tej części Europy jest znacznie wyższy niż w krajach Europy Zachodniej - podkreśla.

BBC pokazała dokument, który nie jest całą prawdą o Polsce [BLOG] >>>

Zdaniem dr. Bilewicza problem uprzedzeń w Polsce jest, i to jest widoczny na ścianach. - Jestem właśnie w budynku Wydziału Psychologii UW na ul. Stawki w Warszawie. Na murach tego budynku ktoś namalował symbole neofaszystowskie, co jest o tyle znaczące, że był to budynek, który był kwaterą SS na terenie getta. Jeżeli pojawiają się ludzie, którzy potrafią na takich budynkach namalować symbole rasistowskie, to problem jest. A to jest powiązane z piłką nożną w Polsce - obok są namalowane symbole klubów piłkarskich. Nie dziwię się, że Brytyjczycy zrobili o tym materiał.

Euro to szansa

- Euro 2012 powinno być przyznane Polsce - mówi Bilewicz bez wątpliwości. - Psychologiczna hipoteza kontaktu głosi, że im więcej mamy kontaktu z obcokrajowcami, z osobami innego koloru skóry, tym lepsze stają się nasze postawy wobec nich. Tak samo jest na stadionach - jeżeli na trybunach pojawią się ludzie o innym kolorze skóry, to zmniejszy się poziom rasizmu.- W Polsce poziom uprzedzeń jest wysoki, m.in. właśnie dlatego, że jesteśmy bardzo homogenicznym społeczeństwem - tłumaczy nasz rozmówca. - Nie ma co udawać, że te problemy, jak np. malowane przez kibiców antysemickie hasła, to problemy nieistotne. To są istotne problemy, ponieważ badania pokazują, że ci, którzy widzą te obrazy na ulicach, stają się bardziej uprzedzeni. To nie jest neutralne.

Jak więc powinny zareagować nasze władze na publikację BBC? - Rząd powinien wskazywać, że dochodzi u nas do bardzo nielicznych incydentów na tle etnicznym i że nie ma czego się bać. Natomiast udawanie, że nie ma postaw antysemickich czy rasistowskich, czy że polski futbol jest wolny od uprzedzeń, to jest zafałszowywanie rzeczywistości. Martwi mnie, kiedy tak się mówi. Właśnie Euro jest szansą dla nas, żeby popracować nad tym. To szansa, żeby pokazać, że piłka nożna może być wielokulturowa i nie jest sportem powiązanym z ksenofobią, rasizmem, antysemityzmem. A z tym na razie ją kojarzymy w Polsce - podsumowuje ekspert.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (46)
"Nie ma co chować głowy w piasek - rasizm i ksenofobia są obecne na polskich stadionach"
Zaloguj się
 • uszatek_2

  Oceniono 69 razy 25

  ...podziękujmy PiS-owi ,Kaczyńskim , Macierewiczowi i innym chorym narodowcom za perfekcyjne oddalanie nas od cywilizowanego świata...

 • ringside

  Oceniono 38 razy 20

  Zawsze ze sceptyzmem podchodzilem do wszelkich teorii spiskowych, ale teraz, gdy dowiedzialem sie i zobaczylem, co wyemitowala BBC zaczynam dochodzic do wniosku, ze cos tu nie tak... Jeszcze pare tygodni temu rozgorzala sie wielka dyskusja/awantura nt.sensownosci przeprowadzenia EURO na Ukrainie i glosy o przeniesieniu do innego panstwa. Teraz z kolei program, jakoby Polska i Ukraina byly kolebka antysemityzmu, chuliganstwa i wszelkiego zla na swiecie. Mieszkalem w Anglii przez 5 lat. Bylem swiadkiem tylu przykladow rasizmu, ze do tej pory podchodze z dystansem do wszystkiego, co pisze sie i mowi na Wyspach. Oczywiscie u nas nie jest idealnie. Ale jak mozna bylo tak tendencyjnie, z perspektywu wybrykow kiboli opisywac Polske i Ukraine?
  Poza tym, dziwia mnie glosy niektorych wpisyjacych dorzucajacych do tego samego ogrodeczka. Tyle zawiscie, zlosci nie spotkalem w zadnym innym narodzie. Najwazniejsze, aby dokopac i to swoim! Zamiast starac sie cos zmienic, to obrzucmy siebie jeszcze g...

 • czarna.beata

  Oceniono 19 razy 15

  przeprosić?za co ?że pokazali prawdę? nie trzeba na prawo i lewo opowiadać jacy są Rosjanie ,Anglicy i Niemcy.jak to my wszystkich kiboli z zagranicy będziemy pilnować,a co jest u nas ?BBC pokazało i to jeszcze mało pokazali.Czas spojrzeć w lustro,a nie oczka rączkami zasłaniać i ciągle sie słyszy my nie to inni.Wystarczy popatrzeć co wyprawia opozycji i jej zwolennicy to jest prawdziwy obraz Polaków.Zawiść,złość,nienawiść i pogarda do wszystkiego co inne,do wszystkich o innych poglądach...
  taki jeden polityk,swoją droga kretyn ale prawdę powiedział "Polska to dziki kraj".

 • szagi3

  Oceniono 16 razy 14

  Rasizm na trybunach w Polsce to normalka.NIESTETY.

 • k4t4r4kt4

  Oceniono 17 razy 9

  Angole to tacy sami rasisci i ksenofobowie tylko swietnie to ukrywaja.
  Pod falszywym usmiechem i maska uprzejmosci kryje sie ich niechec do "innych".
  Trzeba tutaj troche pomieszkac i poobcowac z nimi, zeby zobaczyc ich prawdziwa twarz.
  Banda hipokrytow.

 • arezo

  Oceniono 17 razy 7

  Polscy Kato-faszysci jeszcze do końca nie pokazali co potrafią i nie powiedzieli ostatniego słowa, obawiam się że te "igrzyska" przejdą do historii i na długo pozostaną piętnem wizerunku tego niedokształconego kraju...oj doigrali się że w końcu prawda o mentalności, poglądach i poziomie intelektualnym ujrzy cały świat, a wówczas ktoś mądry z pośród polaków skromnie powie że, król jest nagi i trzeba się wziąć do głębokiej pracy nad zwierzęcymi popędami kościoła i zatrzymania manipulowania ułomnymi ludźmi przez tą zwyrodniałą sektę religijna i zaprzestania pustej debaty o naszej "religijności i miłości do bliźniego"

 • kamilakarabasz

  Oceniono 9 razy 7

  Czy PiS już żąda przeprosin od BBC i królowej? Czy PiS już wypowiedział wojnę Wielkiej Brytanii?

 • demolka666

  Oceniono 8 razy 6

  oczywiście że jest u nas rasizm, faszyzm, ksenofobia etc... a niby u angoli nie ma?! taki prymitywny propagandowy film robiono za prl-u w tvp -, bbc to taka tuba propagandowa, jedyne obiektywne filmy bbc robi o zwierzętach i przyrodzie buahaha... - nie będę przejmował się jakimś brytyjskim śmieciem

 • szmerek44

  Oceniono 5 razy 5

  Rasizm i ksenofobia jest w Polsce wszędzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX