Areszt albo grzywna dla internautów za obraźliwe wpisy? Żołnierze złożyli pierwsze wnioski

Kilkanaście wniosków przeciwko internautom i zawiadomienia o popełnieniu przestępstw trafiły do prokuratur w całym kraju. Chodzi o obraźliwe wpisy na forach internetowych. Wnioski złożyli obecni i byli żołnierze. - A to jeszcze nie koniec - zapowiada sierżant Jacek Żebryk
- Brałem udział w misjach zagranicznych. Jako żołnierz nie mogę pozwolić na wpisy typu: "to nie żołnierz, to okupant", żeby wrócili w workach - tłumaczy Żebryk.

Na razie zawiadomienia trafiły do kilku prokuratur w Warszawie, a także Olsztynie, Gdańsku, Legionowie, Oławie, Mińsku Mazowieckim, Białogardzie czy Chełmie. Wojskowym nie podobają się obraźliwe wpisy pojawiające się w internecie przede wszystkim pod informacjami z Polskiego Kontyngentu w Afganistanie.

Żołnierze nazywani są mordercami, najemnikami i okupantami. Pojawiają się także nawoływania do zbrodni i przemocy.

Nie tylko żołnierze składają wnioski

Wnioski składają nie tylko wojskowi. - Szkalowanie żołnierzy na forach bulwersuje także spore grono ludzi spoza wojska, cywili, młodzieży - pisze do redakcji TOK FM były oficer policji Andrzej Szokiewski. Sam złożył takie doniesienie do prokuratury. - Może zacznie pomału docierać, że na bluzgi nie ma nie tylko zezwolenia żołnierzy, ale i innych grup - pisze oficer policji. - Ci "pisarze" myślą, że są w sieci anonimowi i nikt ich nigdy nie znajdzie, są bohaterami tylko wtedy, gdy myślą, że są nietykalni, ukryci za nickiem i mogą "brylować" w gronie im podobnych. Oczekują poklasku - irytuje się mundurowy. - Jak jeden z drugim dostaną wezwanie na przesłuchanie, nawet jako świadkowie w sprawie, to już nigdy głupoty nie napiszą - przewiduje były policjant w e-mailu do redakcji TOK FM.

- Większość IP, nazwisk i adresów udało się już ustalić - przyznaje w rozmowie z TOK FM Jacek Żebryk. Za obraźliwe wpisy na forach internautom grozi grzywna albo 30 dni aresztu. - Moi koledzy zapowiedzieli, że też będą wysyłać do prokuratur kolejne zawiadomienia - dodaje.

MON wspiera żołnierzy

Żołnierzy w tej sprawie już wspiera Ministerstwo Obrony Narodowej. - Będziemy świadczyć żołnierzom walczącym o dobre imię swoje i swoich kolegów wszelką możliwą pomoc prawną - zapewnia Mariusz Tomaszewski z Departamentu Prawnego MON.

Jedno z zawiadomień dotyczy także obrazy głowy państwa. Pod artykułem w internecie, opisującym spotkanie Bronisława Komorowskiego z weteranami, sierżant Żebryk wypatrzył wpis autorstwa "a.lojewska" szkalujący prezydenta.

W zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa Jacek Żebryk pisze: "Z niepokojem obserwujemy falę agresji ze strony internautów wymierzonej w polskich żołnierzy służących w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Dostrzec należy szczególną rolą mass mediów (w tym internetu) w państwie demokratycznym, m.in. w zakresie kształtowania opinii publicznej. (...) Jako obywatel nie mogę spokojnie patrzeć bez reakcji na taką obrazę żołnierzy i organu konstytucyjnego, jakim jest Prezydent RP, a jako żołnierz mam obowiązek bronić naszego honoru. W związku ze zgłoszonym przeze mnie zawiadomieniem wnioskuję o zasądzenie w postępowaniu adhezyjnym kwoty w wysokości od 500 zł do 5000 zł jako zadośćuczynienia wynikającego z popełnienia przestępstwa na konto Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy 'Pamięć i Przyszłość'."

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (31)
Areszt albo grzywna dla internautów za obraźliwe wpisy? Żołnierze złożyli pierwsze wnioski
Zaloguj się
 • passtorian

  Oceniono 22 razy 18

  Najemnicy, walczacy nie w obronie wlasnego kraju za pieniadze, nie szanujacy ani cudzego ani wlasnego zycia domagaja sie szacunku. Ja ich zwyczajnie pie....

 • passtorian

  Oceniono 21 razy 17

  Czy okupacja kraju za forse jest cecha pozytywna? Najemnicy sadza , ze tak. A ja? Ja gardze najemnikami.

 • karoshi.report

  Oceniono 19 razy 13

  Irak ,Afganistan....
  Najemnik nigdy nie będzie bohaterem. Martwy najemnik jest tylko martwym najemnikiem i nie ważne ile cukierków rozdał dzieciom zabitych ojców ,braci , matek...jest tylko ścierwem.
  Wybraliście nerwową pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia ? Wasz wybór.
  Mój IP macie. A ja mam was w doopie.

 • aniapuszek

  Oceniono 18 razy 12

  To nasze wojsko całkowicie powinno zostać wycofane z wszystkich misji, bo nic z tego nie mamy i mieć nie będziemy. Jesteśmy za biedni żeby finansować interesy Ameryki, która nas i tak nie szanuje.
  Te pieniądze są potrzebne do budowy dróg w Polsce, dodam, że powinny być bezpłatne dla obywateli, którzy tak ciężko muszą pracować, żeby żyć w tym cholernym kraju...

 • a.lojewska

  Oceniono 15 razy 11

  wyborcza.pl/1,75477,11878502,Sily_NATO_zabijaja_afganskich_cywilow.html
  Tutaj mamy dowód niewinności naszych słów, niestety:(

 • heterofob2

  Oceniono 15 razy 11

  Złożę doniesienie w Prokuratorze za to, że sugerują publicznie, że popełniłem przestępstwo przez to, że wyraziłem pogląd, że mi się nie podoba udział sił zbrojnych Republiki Polskiej w Afganistanie.

  O szkalowaniu Prezydenta (czytaj: Prezydent szkaluje): www.facebook.com/photo.php?fbid=176381105718737

 • gestskoczka

  Oceniono 16 razy 10

  Kultura wypowiedzi, a stanowisko społeczne.

  To my, społeczeństwo polskie, płacąc podatki utrzymujemy rząd i wojsko.
  Społeczeństwo polskie w większości było i jest przeciwne udziałowi Wojska Polskiego w takich "misjach" jak te w Iraku i Afganistanie. Ja też jestem za tym, by Wojsko Polskie było na terenie Polski i służyło obronie granic i naszej niezawisłości.

  Ci politycy, co podjęli decyzję o wysłaniu Wojska Polskiego do Iraku i Afganistanu, w moim rozumieniu działali na szkodę Polski, i mam nadzieję że zostaną za to osądzeni.

  Gdyby było referendum ogólnokrajowe w sprawie zgody społeczeństwa na udział Wojska Polskiego w napaści na Irak i Afganistan, a większość głosujących wyraziła by na to zgodę, słowa bym nie pisnął.
  Wyrażam jawnie swą opinię, i jak to się sierżantowi Jackowi Żebrykowi nie podoba, to trudno.

  Józef Brzozowski Żory.

 • jur56

  Oceniono 8 razy 8

  Poczekamy na rezultat końcowy .

 • hdrider

  Oceniono 10 razy 8

  co by nie napisac czy powiedziec i tak dostanie sie od internautow wpie...) walka z wiatrakami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX