Internauci żądają przywrócenia kibicowskiego klipu. Telewizja: prawo jest prawem

Kibicowski filmik jest usuwany z internetu przez TVP

Kibicowski filmik jest usuwany z internetu przez TVP (Fot. YouTube)

W internecie wrze po tym, jak telewizja publiczna usunęła z sieci filmik "Mecz o wszystko". Na fanpage'u TVP 1 na Facebooku pojawiło się sporo krytycznych wpisów, powstała też strona "Chcę żeby TVP wyemitowała ten klip przed meczem Polska-Czechy!!!", którą lawinowo popiera tysiące osób. TVP tłumaczy, że zostały naruszone prawa autorskie i że "prawo jest prawem".
"Gratulacje za wieloletnie nieudacznictwo, nieskończone porażki z konkurencją oraz niespotykaną amatorszczyznę!!!", "Pokażcie ten klip i nie usuwajcie go z sieci!", "Jak mogliście usunąć ten podnoszący na duchu piękny klip?! Wstyd TVP!" - m.in. takie komentarze pojawiły się na fanpage'u TVP1, po tym jak telewizja usunęła z internetu filmik "Mecz o wszystko" - wideo przygotowane przed meczem z Czechami. Ponieważ były użyte w nim fragmenty meczów Polaków podczas Euro 2012, TVP z powodów naruszenia praw autorskich zablokowało emisję klipu w sieci.

Na Facebooku powstała też strona "Chcę żeby TVP wyemitowała ten klip przed meczem Polska-Czechy!!!". W szybkim tempie zyskuje ona kolejnych zwolenników. O godz. 14 było ich już ponad 3 tysiące, trzy godziny później już prawie 10 tys.

"A o prawach autorskich, ktoś słyszał? A prawa z PZPN do wykorzystania fragmentów meczy?" - napisał w odpowiedzi wzburzonym internautom administrator strony TVP 1 na Facebooku.

TVP: Nie możemy zapominać o prawie

"Doskonale rozumiemy entuzjazm internautów i autora filmiku, ale w atmosferze euforii nie możemy zapominać o kilku prostych przepisach prawa. Zdaniem specjalistów TVP, filmik naruszył prawa TVP jako wyłącznego nadawcy EURO 2012, naszą licencję na wyłączność. Ponadto - zgodnie z umową z UEFA - TVP nie może emitować nawet własnych spotów zagrzewających do kibicowania w takim kanale, jakim jest YouTube. Zapewne nikt nie wie, że po interwencji UEFA musieliśmy taki filmik zdjąć!" - napisała w oświadczeniu rzeczniczka TVP Joanna Stempień-Rogalińska.

I dalej: "Należy też pamiętać, że ten filmik - mimo solennych zapewnień autora - ma charakter komercyjny. Nasi specjaliści są zdania, że doszło tu także do złamania praw autorskich dotyczących ścieżki dźwiękowej, komentarza dziennikarza Polskiego Radia, ujęcia Stadionu Narodowego z helikoptera (takie zdjęcia są bardzo drogie) itp. I jeszcze jedno - w ramach umowy z UEFA - gole, ważniejsze momenty meczów itp. - są dostępne na naszej stronie TVP.pl".

Zimoch: To bardzo pożyteczne

- Nie wiem, jakie są ustalenia prawne, ale ja osobiście nie mam nic przeciwko, by mój głos był wykorzystywany w tego typu filmikach - powiedział portalowi Gazeta.pl Tomasz Zimoch. - Co więcej, uważam, że tak jak szycie flagi, do którego zachęcałem, takie inicjatywy są bardzo pożyteczne, bo podnoszą ducha naszego narodu - dodał.

- Uważam, że takie działanie telewizji publicznej mija się z celem, bo walka z internautami skazana jest na porażkę - powiedział nam Tomasz Zimoch.

Rzecznik radia: Telewizję trzeba zrozumieć

- Jeżeli osoba fizyczna wykorzystuje materiał, którego właścicielem jest TVP i po części Polskie Radio, to taką akcję, jaką przeprowadziła telewizja, trzeba zrozumieć - powiedział rzecznik Polskiego Radia Radosław Kazimierski. - Staramy się i nawet toczymy o to walkę, żeby Tomasz Zimoch zawsze pojawiał się jako dziennikarz Polskiego Radia, żeby zawsze było to zaznaczone.

Rzecznik wyjaśnia, że radio "nie chce ograniczać dostępu do tych materiałów". - Na naszych stronach udostępniamy materiały audio z głosem redaktora Zimocha. Wszystkie jego najsmaczniejsze kąski tam są i można z nich skorzystać. Mogą to robić słuchacze, staramy się także, by jeżeli ktoś umieszcza je w serwisie YouTube, było to podlinkowane do Polskiego Radia. Uważamy, że jest to nasz dorobek i chcemy, by było to jasne, że jest to nasz materiał - tłumaczy.

Wideo stało się przebojem internetu

Wczoraj w internecie pojawił się filmik "Mecz o wszystko" - montaż scen z meczów reprezentacji Polski z Grecją i Rosją podczas trwającego właśnie Euro 2012. W tle słychać głos Tomasza Zimocha, który zachęca do przygotowania na mecz Polska - Czechy ogromnej narodowej flagi.

Wideo stało się przebojem internetu, w ciągu jednego wieczoru miało 200 tys. wejść. Wczoraj zniknęło ono z konta jego twórcy w serwisie YouTube. Powołując się na prawa autorskie, TVP usuwa filmik z wielu kont na YouTubie.

Kto wygra mecz Polska - Czechy?
Zobacz także
 • fot. gazeta.pl EURO 2012: najpopularniejsi piłkarze na mikroblogach
 • Gliwice. Szycie wielkiej flagi na mecz Polska-Czechy we Wrocławiu Flaga-gigant na mecz z Czechami będzie gotowa już dziś [ZDJĘCIA]
 • Kibicowski filmik jest usuwany z internetu przez TVP TVP zablokowała kibicowski film "Mecz o wszystko". Hit internetu zagrzewał Polaków do boju
Komentarze (4)
Internauci żądają przywrócenia kibicowskiego klipu. Telewizja: prawo jest prawem
Zaloguj się
 • a4onboost

  Oceniono 7 razy 7

  TVP jak zwykle - zamiast wspierać oddolne inicjatywy - torpeduje.

 • flisaczka

  Oceniono 1 raz 1

  Telewizja zajmuje się pierdołami. Oglądam czasami ARD czy też ZDF. TVP nawet butów nie są w stanie im wiązać. relacja z meczu Hiszpania - Irlandia. Studio na stadionie. Tłumaczenie rozmów po meczu. Wyciszenie się komentatora gdy kibice Irlandii dawali z siebie wszystko i szacunek dla nich i dla ich piłkarzy. Wcześniej mecz w Gdańsku - studio ZDF nad morzem (Uznam) polski perkusista przygrywa w wejściach. Zadnych gadających głów (Mehmet Scholl czy też Oliver Khan). Dlaczego meczów Hiszpanów nie komentuje Laskowski? Dlaczego nasza infrastruktura poszła w górę? Dlaczego MY się spalamy:) a w TVP - Wołek - od 1978 r. I trenerzy emeryci, którzy poza jednym wyjątkiem nic znaczącego nie wygrali. Przegrali z Zimnochem. Nokautem

 • baxter-live

  0

  Klip jest po prostu Niepoprawny Politycznie
  Zbyt - narodowy.
  Zbyt -patriotyczny.
  That's it!

 • thorngorn

  0

  Wow - zdawało mi się, że widziałem pod tym newsem kilkaset komentarzy.....
  Pewnie wyborczej nie spodobało się kwestionowanie tzw. "praw autorskich" :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy