"Do Polski wkroczyła cenzura religijna. A wy, Tomku Terlikowski, Janie Pospieszalski? Teraz możecie..."

"Gdy sąd pierwszej instancji orzekł, że Doda jest winna obrazy uczuć religijnych, można się było jeszcze łudzić, że to pomyłka wymiaru sprawiedliwości. Jednak teraz, kiedy w drugiej instancji wyrok został podtrzymany, pora bić w dzwony na trwogę i mobilizować się w obronie wolności słowa" - pisze w "Gazecie Wyborczej" Wojciech Maziarski.
Zdaniem Maziarskiego po podtrzymaniu decyzji sądu pierwszej instancji nasze konstytucyjne prawa są zagrożone, a do Polski wkroczyła cenzura religijna. Publicysta przekonuje: "Wypowiedź Dody dla wielu była przykra, bulwersująca. Wywołała skandal i liczne sprzeciwy. I właśnie dla obrony takich wypowiedzi stworzono w demokratycznych państwach prawa konstytucyjne gwarancje wolności słowa".

Sędziom zalecam ćwiczenie warsztatowe

"Swobody obywatelskie są gwarancją dla płynących pod prąd. Dla tych, którzy narażają się współobywatelom. I to niezależnie od tego, czy mają rację, czy nie" - pisze Maziarski. Dodaje, że sędziom, którzy orzekali w sprawie Dody, zalecałby "jako ćwiczenie warsztatowe" oglądanie filmu "Skandalista Larry Flint" Milosza Formana, ponieważ jego bohater - postać zasługująca na potępienie - stając przed sądem, mówi do współobywateli, że "dopóki prawo broni takich wrednych figur jak ja, dopóty wy możecie spać spokojnie, ufając, że wasze swobody są odpowiednio chronione". Sam dziennikarz jednak zauważa: pomimo iż Dorota Rabczewska sama nie potrafi docenić znaczenia swoich własnych słów, nie zdejmuje odpowiedzialności z nas wszystkich, którzy uczestniczymy w życiu publicznym.

Apel

Maziarski swój komentarz kończy apelem: "Zwracam się zwłaszcza do tych moich prawicowych kolegów, którzy wiele energii włożyli ostatnio w lobbing na rzecz interesów medialnego oligarchy Tadeusza Rydzyka, uznając to za walkę o wolność słowa w Polsce. Kochani, teraz naprawdę macie okazję bronić swobód obywatelskich. Czy zdobędziecie się na to, by stanąć w obronie praw osoby, której poglądów i systemu wartości nie podzielacie? Was pytam, Tomku Terlikowski, Michale Karnowski, Bronisławie Wildsteinie, Janie Pospieszalski - i wielu innych".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (55)
"Do Polski wkroczyła cenzura religijna. A wy, Tomku Terlikowski, Janie Pospieszalski? Teraz możecie..."
Zaloguj się
 • fankover

  Oceniono 37 razy 33

  Istota myśli Woltera: Nie zgadzam się z tym co mówisz, ale oddam życie, abyś miał prawo to powiedzieć. Jakże daleko Polakom do zrozumienia jej sensu...

 • wkaspr

  Oceniono 31 razy 31

  Doda jest mi obojętna, nie należe do jej fanów i jej zaciekłych przeciwników. Mało mnie obchodzi co wygaduje.
  Nie jest mi natomiast obojętny wyrok skazujący wydany przez Sąd II instancji , pomimo przychylnej Dodzie postawie prokuratury która stwierdziła że wyrok sadu I instancji wydany został pospiesznie.
  Odnoszę jednak wrażenie ,ze grupa zawodowa w interesie której leży prawo do swobodnej wypowiedzi i prawo do wyrażenia swoich poglądów, a mianowicie dziennikarze, w sposób mało wyrazisty a przede wszystkim w ograniczonym składzie wyrazili z tego powodu niezadowolenie.
  Panie Maziarski. Proszę nie liczyć na reakcję tzw. środowiska prawicowych dziennikarzy których Pan wymienia z imienia i nazwiska, ale proszę zmobilizować wszystkich pozostałych. Wszak nie chodzi tutaj o interes Dody, landrynkowej gwiazdy POP, a chodzi o prawa obywatelskie nas wszystkich.

 • villk

  Oceniono 30 razy 24

  "TO JEST SKANDAL - ten wyrok obrazuje, ze jestemy kolonia watykanu, a nie suwernnym demokratycznym państwem"

  "jak "silny " trzeba miec kregosłup religijny by poczuc sie religinie obrazonym przez Dode...."

  villk.blox.pl/2012/06/doda-skazana.html
  tak pisałem o tym dwa dni temu ... tak naprawde to wspołczuje Bogu taki jego obronców jak ci za przeproszeniem prawnicy ....i ci wszysy goracy zwolenicy cenzury

  DYKTATURZE RELIGIJNE MÓWIE STOP ! --tak samo jak komunizmowi i jak faszyzmowi

  czy ktos jeszcze pamieta hasło rewolucji francuskiej... tak tylko pytam.....

  .

 • gestskoczka

  Oceniono 25 razy 23

  Doda wyraziła swoje zdanie.
  Nikogo nie przekonywała że racja jest po jej stronie. I za to tylko dostała grzywnę w wysokości 5’000zł.

  Dobrze że mieszkam na dalekiej prowincji, z dala od panów Nowaka i Koguta, bo mógłbym zdechnąć z głodu, lub zmarnieć w kiciu za własne przekonania.

  Co ja zrobię, skoro nie potrafię uwierzyć ani Biblii, ani innym księgom religijnym, ba nie wierzyłem też w księgi zwane Dziełami Lenina, i też głośno nie mogłem mówić, by nie dotarło to do uszu towarzysza I sekretarza PGRu w którym robiłem.

  No chyba że ta kara to reklama, lub kara za znieważenie ćpunów.

 • lehoo

  Oceniono 23 razy 21

  Sądowi zalecam lekturę Apokalipsy. Tego się po trzeźwemu napisać nie da...

 • gblo

  Oceniono 24 razy 20

  Ten wyrok "boskiego sądu" pokazuje w którym miejscu jest ten zabawny kraik.Proponuje zastąpić "wymiar sprawiedliwości" "świętą inkwizycją".Sędzia nomen omen Wesołowska jest wirtuozem palestry sędziowskiej przy większości, przepraszam za wyrażenie, "sędziów wymiaru".Kiedy przyglądam się orzeczeniom sądowym to wzbudzają "wesołość".Może byłoby to śmieszne ,gdyby nie było prawdziwe.

 • ciemnyludd

  Oceniono 22 razy 18

  Przeciętny poziom intelektualny polskich sędziów jest jakby z serialu SĘDZIA WESOŁOWSKA...

 • adalbert.13

  Oceniono 24 razy 18

  Wymienieni i jeszcze paru innych co bardziej zażartych są chodzącym przykładem na to iż badania
  prenatalne powinny być obowiązkowe a skrobanki w 100% refundowane dzięki czemu można
  społeczeństwu zaoszczędzić katuszy w postaci ich teorii.

 • arezo

  Oceniono 31 razy 17

  To znaczy że jeśli dzisiaj powiem że nie wierzę w fanaberie nagryzmolone w biblii a tym bardziej w faceta "główną postać" tych wypocin, tego który chodzi po wodzie i zamienia wodę w przednie wino to w XXI wieku zostanę spalony na stosie? Tylko chorzy ludzie psychicznie lub z niewyleczalną dewiacją są w stanie uwierzyć w takie dyrdymały, i twierdzę że aby je napisać trzeba być naprawdę najarany ziołami a co najmniej zmiotkami z dywanu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX