Środa o Figurskim i Wojewódzkim: Łatwo, prostacko, bez wysiłku, każdy głupi to kupi

Wojewódzki i Figurski w swoim ostatnim programie zachowali się nie jak błyskotliwi satyrycy, ale jak polscy reklamodawcy, którzy tanim kosztem, bez wysiłku, chcą wcisnąć klientom towar, bo wiedzą, że klient prostym człowiekiem jest - pisze w swoim felietonie Magdalena Środa.
Po co się więc wysilać?! W reklamie obowiązuje prosty przepis: trzeba ograć jakiś stereotyp, dorzucić seksizm, trochę wulgaryzmów i sukces gotowy! Łatwo, prostacko, bez wysiłku, każdy głupi to kupi. A jak ktoś się będzie czepiał, to się powie, że jest wolność i cenzura to skandal! Tak działa - w mojej opinii - większość polskich reklamodawców: stereotyp, seksizm i ładna pupa.

Ale na Boga - nie tego oczekuje się od subtelnych i przezabawnych satyryków! Nie można zniżać poziomu programów satyrycznych do metod polskiej reklamy! Nawet wtedy, gdy ich autorzy są tak zmęczeni i tak zdeterminowani jak producent, który chce wcisnąć klientom gładź, blachodachówkę czy stanik.

Nie, żebym miała jakieś wygórowane oczekiwania, ale w końcu jest jakaś różnica między prostym handlem i metodami uwodzenia klientów a satyrą, która należy do dziedziny nie tylko komercji, ale również kultury!

I nie ma co zaciemniać problemu argumentem cenzury! Między wolnością a cenzurą jest coś jeszcze. A nawet wiele rzeczy. Może to być dobre wychowanie, wyczucie, błyskotliwość, kultura osobista, zrozumienie Innego, delikatność, inteligencja, wyrafinowanie, szacunek, wiedza o świecie, kreatywność, fantazja, empatia, zdrowy rozsądek.

Bo przecież nie jest tak, że jak nie ma cenzury, to wszystko wolno lub że jedynymi granicami wolności jest cenzura. Między śmiechem z wyrafinowanej satyry a śmiechem z puszczaniem bąków czy bekania jest wiele innych form rozrywki!

Wojewódzki na swoim blogu ironizował, że jego krytycy chcą wkraczać w świat satyry z cenzorskimi zapędami. Myślę, że program nie jest tak ważny, by dzięki niemu powstał jakiś projekt cenzury. Po prostu szkoda programu i jego autorów, którzy przeholowali w swojej "fajności", obrażając innych, choć sami, gdy są obrażani, bardzo się irytują.

Trochę empatii, panowie! Trochę wrażliwości na szkodliwość stereotypu, trochę subtelności, bardziej rozbudzonej inteligencji, poczucia smaku. To nie ogranicza wolności i nie stanowi zwiastunów cenzury. Przeciwnie! To wzmacnia wolność o nowe horyzonty i inwencję, bo przecież gdy się zrozumie, że wyśmiewanie się ze stereotypowego traktowania innych, z seksizmu i puszczania bąków - mało kogo śmieszy (lub śmieszy wyłącznie prymitywów) - to jest to motyw dla inteligencji, by się bardziej wysiliła. Poddanie się pewnym normom nie ma nic wspólnego z cenzurą, a raczej z kulturą. Reklamodawcy nie są tego w stanie zrozumieć, ale dwóch panów z działu satyry, należącej do domeny kultury - powinno to zrobić.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (155)
Środa o Figurskim i Wojewódzkim: Łatwo, prostacko, bez wysiłku, każdy głupi to kupi
Zaloguj się
 • juma07

  Oceniono 62 razy 56

  Chamstwo niebywale wpomadowane i pod osłoną "yntetygenckości", pozostaje zwsze chamstwem. Niepotrzebna, ta cała gimnastyka słowna pani profesor, delikatność w obejściu.
  Poziom dowcipu tych panów, jest miarodajny do oceny poziomu ich kultury.

 • kropidlo5

  Oceniono 43 razy 43

  Dokladnie to samo jest moje wrazenie. Humor moze byc nawet brutalny, ale z klasa, tak jak w Hotelu Zacisze, w ktorym ciagle podsmiewaja sie z Hiszpanskiego emigranta- ale na innej zasadzie, bo film obsmiewa wszystko, a ten ktory przesladuje i osmiesza Hiszpana, osmiesza jeszcze bardziej siebie, natomiast co irytuje u Wojewodzkiego i Figurskiego to jest ich odczuwalne w kazdej sekundzie poczucie wyzszosci, buty i pogardy dla wszystkich, ktorzy nie sa 'mlodzi, z wielkich miast, wyksztalceni' wiec moga sobie tlumaczyc ile wlezie a jest jasne, ze pogardzaja Ukrainskimi gosposiami, przeciez te gosposie nie naleza do elitarnego klubu \targetow reklamowych' ktorzy jezdza Porsche i ktorzy sa jedynymi ludzmi wartymi szacunku.

  Powiem tak- obrzydliwym jest kopac slabszego, ktory sie nie umie bronic i to wiedza juz dzieci w przedszkolu. Niech Wojewodzki i Figurski podrwia z bogatych, z elit, z 'warszawki', z amerykanskich pracownikow, z prezesow bankow i wielkich korporacji- wtedy beda bardziej wiarygodni, a nie wiecznie jechac na starych babciach moherowych, bezrobotnych czy teraz Ukrainskich imigrantach.

 • white_lake

  Oceniono 40 razy 36

  gdyby po fakcie zachowali się lepiej, może jakoś dałoby się o tym zapomnieć, ale te ich idiotyczne ataki w obronie swojego prymitywizmu, kompletny brak zrozumienia problemu to już jest dno dna, dla mnie Wojewódzki przestaje istnieć, Figurskiego i tak już dawno uważałam za debila

 • ulisses-achaj

  Oceniono 34 razy 34

  Smutne jest to że niemałej liczbie ludzi wydaje się że wolność słowa usprawiedliwia praktycznie wszystko - jest to konstrukcja prosta jak budowa cepa, czyli ukochana przez prostaków. Środa ma całkowitą rację. A przyrównywanie się panów W i F do Almodovara, Gombrowicza i Mrożka świadczy jedynie że ośmieszając samych siebie, idą na całość. Tacy z nich twórcy i satyrycy jak z cepa pióro.

 • oloros

  Oceniono 30 razy 30

  wystarczy zeby slowo Ukrainka zamienili na Zydowka i zobaczymy czy jeszcze raz w zyciu beda mogli sie zblizyc nie do mikrofonu ale chocby do druszlaka
  w ramach swojej odwaznej i blyskotliwej gadki nie raz to powiedza - i zobacza co to jest satyra

 • aniapuszek

  Oceniono 25 razy 25

  Ja już od dawna nie trawię Wojewódzkiego, a co dopiero tego grubego blondyna Figurskiego.
  Od zawsze obrażają wszystkich dookoła, mają obsesję na temat seksu i seksualności, a to co powiedzieli o Ukraińskich kobietach, odnosi się także do innych kobiet i za to powinni mieć obite pyski i to bardzo dotkliwie. \
  Dosyć tego szowinistycznego szamba w ich wykonaniu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Kubuś niech się zastanowi nad swoim bezsensownym życiem lepiej, bo ma już 50 lat a umysł ciągle w trampkach.

 • malena-76

  Oceniono 25 razy 25

  Pocieszajace jest, ze ogromna cześć społeczeństwa potępila tych ograniczonych umysłowo panów ale chociaż w pogoni za skandalem i rozgłosem przekraczają nie tylko granice dobrego smaku ale tez już łamią prawo ( vide sprawa Pana Gajadura) w żaden sposób nie wpływa to negatywnie na ich kariery. Po prostu niektórym można wiecej. To dowodzi jaka ogromna cywilizacyjne przepaść jest miedzy Polska a Zachodem. Na Zachodzie nawet śmiałe dowcipy podnoszące się do różnic kulturowych maja swoje granice a już ponizajace komentarze o kobietach sugerujace przestępstwo na tła seksualnym to automatycznie koniec kariery. Eska rock to nie RTL a TVN to nie NBC, zupełnie inna liga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX