PiS chce więzienia za in vitro? Ekspert: Nawet w islamie ta metoda jest dozwolona

- W islamie jedyna wersja, jaka jest dopuszczalna, to kiedy plemnik pochodzi od męża, jajeczko od żony - tłumaczy w rozmowie z TOK FM dr Katarzyna Górak-Sosnowska z Katedry Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli oni nie są w stanie samodzielnie dokonać zapłodnienia, wykorzystywane jest in vitro - dodaje.
PiS złożyło projekt ustawy dotyczący in vitro, który przewiduje kary za zastosowanie tej metody przez lekarzy. In vitro miałoby być karane więzieniem nawet do dwóch lat. Jarosław Kaczyński argumentuje projekt zgodnością z założeniami nauki Kościoła katolickiego.

Zapytaliśmy dr Katarzynę Górak-Sosnowską z SGH i Katedry Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego o to, jak sprawa in vitro jest traktowana w krajach uznawanych za religijnie ortodoksyjne.

Bioetyk o karaniu za in vitro: Większość filozofów się z tym nie zgodzi >>

Jak mówi ekspert, z "mainstreamowego" muzułmańskiego punktu widzenia sam zabieg jest dozwolony, są jednak obostrzenia: - Dziecko nie powinno być z nieprawego łoża. Jedyna wersja, jaka jest dopuszczalna, to kiedy plemnik pochodzi od męża, jajeczko od żony - tłumaczy w rozmowie z TOK FM. - Jeśli oni nie są w stanie samodzielnie dokonać zapłodnienia, wykorzystywane jest in vitro. Wszystkie banki spermy są niedopuszczalne - dodaje.

Kiedy zarodek staje się człowiekiem?

Górak-Sosnowska przyznaje też, że teoretycznie w krajach islamskich łatwiej o aborcję niż w Polsce. - Tam absolutnie nie jest tak, że w momencie zapłodnienia zygota jest tożsama z dzieckiem. W zarodek dusza wstępuje po 120 dniach o czym mówi hadis Ibn Masuda. Wskazuje na to także werset koraniczny (23:14): "Następnie stworzyliśmy z kropli nasienia grudkę krwi zakrzepłej; potem stworzyliśmy z tej grudki krwi zakrzepłej zalążek ciała; a z tego zalążka stworzyliśmy kości; wtedy oblekaliśmy te kości ciałem; następnie uczyniliśmy go innym stworzeniem. Niech będzie błogosławiony Bóg, najlepszy ze stwórców" - cytuje ekspertka.

Tylko jeden kraj zakazuje in vitro - Kostaryka. - Nigdzie indziej takiego zakazu nie ma. Chociaż na przykład na Malcie nie ma regulacji dotyczących in vitro, więc też są tam problemy - mówi dla natemat.pl Anna Krawczak, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Nasz Bocian.

APLIKACJA TOK FM

Komentarze (24)
PiS chce więzienia za in vitro? Ekspert: Nawet w islamie ta metoda jest dozwolona
Zaloguj się
 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 32 razy 28

  Typowa postawa dla schizofreników z jednej strony ryk o ograniczaniu wolności, z drugiej
  zaś katotalbowie zaglądający do sypialni i między nogi.

  PiS złożyło projekt ustawy dotyczący in vitro, który przewiduje, że jeśli oni nie są w stanie
  samodzielnie dokonać zapłodnienia, to może to własnoręcznie zrobić prezes.

  Dziecko nie powinno być z nieprawego łoża. Jedyna wersja, jaka jest dopuszczalna, to kiedy
  plemnik pochodzi od prezesa, jajeczko od księdza.

  W PiS-sie zarodek "duch" wchodzi później niż normalnie, stad taka ilość półgłówków w tej partii.

 • epupecki

  Oceniono 31 razy 25

  Nie zgadzam się na to aby katolickie widzenie rzeczywistości decydowało o prawie w Polsce! Niech Katolicy żyją sobie w zgodzie ze swoim sumieniem ale nie ma zgody na to aby ich smienie było prawem. Świadkowie Jehowy nie żądają zakazu trnsfuzji krwi chociaż wierzą w yo, że Jahwe tego zakazuje. I rzeczywiście zakazuuje, Nowy Testament tego zakazu nie znosi a KK jakoś zgadza się na to aby w ten sposób ratować życie. Katolicyzm to obłuda i arogancja. KK jest szkodliwą instytucją i należy jego wpływy ograniczyć. Żeby było jasne wg. mnie szkodzi Rydzyk ale i JP2 był szkodnikiem!

 • jogar

  Oceniono 22 razy 20

  Nie od dziś wiadomo, ze pis gorszy od islamu. Wstyd. Doprowadzą do tego, ze jeszcze więcej młodych ludzi zacznie wyjeżdżać z Polski na stałe. Obrzydzenie mnie do pisu bierze.

 • orzellodz

  Oceniono 20 razy 18

  Jaka szkoda, że PiS zawsze kieruje się zgodnością z zasadami zacofanego KrK, a nigdy zdrowym rozsądkiem...
  No ale wpierw trzeba go mieć, więc w sumie się nie dziwię...

 • siekier35

  Oceniono 17 razy 15

  niech jeszcze zabronią homoseksualizmu wśród księży,pedofilii i molestowania ministrantów.
  o!
  pod tym nawet ja się podpiszę!!!

 • i-tyle

  Oceniono 11 razy 11

  jakakolwiek dyskusja z tym niedoj.banyn projektem pisowych niedorozwojów jest dodawaniem mu wagi. Tak jakby ktoś rzeczywiście brał pod uwagę, że ten pomysł nie jest debilny. Każda sekunda zastanowienia nad tym zbiorem niedorzeczności, sprzeczności, hipokryzji i wręcz zastanawiającej podłości to nóż w serce logiki i zdrowego rozsądku.

 • cezar85

  Oceniono 11 razy 11

  w islamie tak,ale nie w pislamie

 • j.ciecwierz

  Oceniono 13 razy 11

  Fakt, w krajach Islamu, nie ma takich kretynów, jak Rydzyk,Michalik,Dziwisz, Terlikowski,Sobecka...itd. No i to ,co najwazniejsze; pedofile sa likwidowani bez sadu !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX