Ministerstwo chce aktywować emerytów. "Aktywność starszych Polaków na wyjątkowo niskim poziomie"

W Polsce jest prawie 6,5 mln emerytów. Większość z nich po zakończeniu pracy zawodowej nie angażuje się już w żadną działalność. Ministerstwo Pracy chciałoby to zmienić - pisze "Gazeta Wyborcza".
Na emeryturze czas płynie inaczej. Jak wyliczył GUS, polski emeryt spędza dziennie ponad 12 godzin na spaniu, jedzeniu, myciu i ubieraniu się. Trzydziestolatkom te czynności zajmują o 2 godziny mniej. Choć każdy z nas obiecuje sobie, że na emeryturze wreszcie odda się swoim ulubionym zajęciom, prawdziwi emeryci na hobby poświęcają zaledwie 7 minut.

Co robią? Przede wszystkim oglądają telewizję i słuchają radia (3 godziny dziennie) oraz zajmują się domem i majsterkowaniem (prawie 4 godziny). Przez półtorej godziny na dobę oddają się rozrywkom i życiu towarzyskiemu. Tylko 45 minut dziennie zajmuje im praca na rzecz innych, np. wolontariat.

- Aktywność społeczna osób starszych w Polsce jest na wyjątkowo niskim poziomie w porównaniu z wieloma krajami Europy - twierdzi dr Michał Myck, koordynator polskiej edycji badania "SHARE: 50+ w Europie" przeprowadzanego na dużej grupie seniorów.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (9)
Ministerstwo chce aktywować emerytów. "Aktywność starszych Polaków na wyjątkowo niskim poziomie"
Zaloguj się
 • gupek-wioskowy

  Oceniono 4 razy 4

  widać w tym Ministerstwie się nudzą....ta inicjatywa brzmi jak bardzo kiepski dowcip..... jak śmiech hieny w otoczeniu sępów latających nad człowiekiem, który już tylko ledwo człapie....

  a może tak dla odmiany zastanówcie się, jak zmniejszyć bezrobocie inaczej niż pracą za granicą?

  Dajcie już spokój emerytom.....

 • dzikowy

  Oceniono 4 razy 4

  Najlepszą metodą aktywizacji osób w trzecim wieku jest likwidacja ogródków działkowych. ;(

 • pannamarianna777

  Oceniono 3 razy 3

  Emeryci mało aktywni?
  Słabe rozpoznanie.
  A pod krzyżem na Krakowskim?
  A w zbieraniu się "w obronie"..
  A pielgrzymki w intencji aby komuś źle się stało,
  A uczestniczenie w pokropieniu pomnika...
  Itd...,itd...
  E tam, bywają aktywni

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 3 razy 1

  30 letni gó...arz z nadania będzie aktywizował dziadków. Groteska.

 • ulabrzo

  0

  Ale się uhahałam czytając komentarze. Zwłaszcza ten o zbieraniu chrustu. Domyślam się, że autorami są bardzo młodzi ludzie. Minie parę latek i zdziwicie się, że nie każdy starszy człowiek "człapie" wysiaduje u lekarza a tak w ogóle to ani się obejrzycie jak sami zaczniecie odwiedzać gabinety lekarskie, wysiadywać w kościele i zbierać gałązki w lesie. (jeżeli oczywiście tak postrzegacie starszych ludzi) A więc wszystko przed Wami.

 • jaro7474

  Oceniono 2 razy 0

  Świetny pomysł !!!
  80-latek w urzędzie, za darmo (wolntariusz) będzie powolutku obsługiwał mieszkańców stukając jednym palcem na klawiaturze ...
  podczas gdy inteligentny i wykształcony 30-latek będzie na bezroboci, bez prawa do zasiłku.
  Ten pomysł to nic innego jak SZUKANIE TANIEJ SIŁY ROBOCZEJ (wolntariusz jak niewolnik), a do tego ZMUSZA MŁODYCH i wykształconych do emigracji ZA CHLEBEM.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX