Wiśniewska o "Newsweeku": "Zrobili z biskupa nieczułego potwora. Tak im pasowało"

"Stawianie tezy, że przeciwnicy in vitro 'nienawidzą dzieci', i ilustrowanie jej rozczulającym zdjęciem jest nadużyciem. Tylko powiela szkodliwe stereotypy, zaostrzając społeczny konflikt" - pisze o okładce najnowszego "Newsweeka" Katarzyna Wiśniewska. Na pierwszej stronie tygodnika Tomasza Lisa widnieje zdjęcie niemowlaka w ogromnej probówce.
"Newsweek" tą okładką reklamuje swój temat numeru - pytanie: "In vitro: talibów wojna z dziećmi. Dlaczego nasza prawica nienawidzi dzieci z probówki?". Wiśniewska tłumaczy, że w artykule zareklamowanym w ten sposób "talibami" są posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy złożyli w Sejmie dwa projekty ustaw zakazujące tworzenia zarodków in vitro. Dziennikarka przyznaje, że potępianie in vitro w dzisiejszych czasach jest "szaleństwem", a projekty PiS "demagogią", ale jednak... "'Newsweek' przestrzelił" - pisze publicystka.

Wyostrzanie?

W swoim felietonie Wiśniewska przytacza jedno z pytań zadanych przez dziennikarkę tygodnika matce dziecka z in vitro: "Nie bolało panią, gdy jeden z biskupów powiedział, że dzieci z in vitro to dzieło Frankensteina?". Publicystka "GW" sama odpowiada: bolało. I przytacza dokładne słowa bp. Pieronka, o które padło pytanie w "Newsweeku": "Rodzice będą wybierać płeć, kolor oczu, włosów, wzrost, geny geniusza lub zbrodniarza. Będą jak twórcy Frankensteina. Czymże jest literackie wyobrażenie Frankensteina, czyli istoty powołanej do życia wbrew naturze, jak nie pierwowzorem in vitro?".

Katarzyna Wiśniewska zauważa: słowa biskupa nie są dokładnie tym, o co zapytała dziennikarka tygodnika - po co więc je wyostrzać? "'Newsweekowi' pasowało jednak, żeby zrobić z biskupa nieczułego potwora piętnującego dzieci z probówki. Taki komunikat otrzymają rodzice dzieci z in vitro i same dzieci, jeśli już czytają gazety. Nikt nie będzie przecież googlować, co naprawdę powiedział biskup, i robić analizę porównawczą" - podsumowuje dziennikarka "GW".

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (61)
Wiśniewska o "Newsweeku": "Zrobili z biskupa nieczułego potwora. Tak im pasowało"
Zaloguj się
 • 123jna

  Oceniono 30 razy 24

  Biskup jest potworem, niedopuszcza bowiem aby jakies dziecko urodzili sie w kochajacej i oczekujacej na nie rodzinie tylko dlatego, ze jakas niezidentyfikowana "sila wyzsza" zwana przez niego Bogiem na to nie przyzwala. A ja wierze wewnetrznie, ze sn Bozy, zrodzony z matki prawie jak z in vitro (bez aktu seksualnego) z pewnoscia by sie przychylil do umozliwienia innym jak on ludziom posiadania dziecka. Chrystus, zwany takze Jezusem bylby za in vitro. Jego narodziny takze byly inne niz wiekszosci dzieci. Moze by tak biskupi jeszcze raz przemysleli sprawe niepokalanego poczecia? To z in vitro jest jeszcze bardziej "niepokalane" niz to jezusowe. Prawda?

 • skynet1234

  Oceniono 34 razy 22

  Mamy XXI wiek, latamy w kosmos, wiemy co jest w "Niebie" i pod ziemią (na pewno nie aniołki i diabełki) a Kościół nadal wciska ludziom ciemnotę i ogłupia swoimi "moralnymi" przykazaniami. Z tego co obserwują na szczęście coraz więcej ludzi dostrzega zakłamanie księży, biskupów i tych co Im przyklaskują. Będę chciał dziecka z in-vitro, bo inaczej nie będę go mógł mieć, to ŻADEN klecha ani PiSior mnie przed tym nie powstrzyma!

 • fankover

  Oceniono 29 razy 21

  Konflikt jest - nie trzeba go zaostrzać. Raczej widzę przeciwną, bardziej groźną tendencję w postaci wyciszania dyskusji i czynienie tego pod dyktando kościoła i prawicy, co w efekcie służy tworzeniu wstecznego, talibowego ustawodawstwa. Głos Newseek'a jest więc cennym nazywaniem rzeczy po imieniu i walce z hipokryzją. Brawo!

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 22 razy 20

  Świetny Hieronim tłumacząc Pismo Świetne też to i owo wyostrzał ...to i owo koloryzował...taka praca.

 • pannamarianna777

  Oceniono 24 razy 18

  Nieczuły potwór?
  Zakazuje posiadania potomstwa, na podstawie własnych i cudzych urojeń, bo nie badań.
  Taki CZUŁY potwór

 • demolka666

  Oceniono 19 razy 17

  pani wiśniewsko, o co pani chodzi? jak nie potępiać osób, które potępiają dzisiaj in vitro i gadają przy tym obrzydliwe głupstwa, porównując dzieci z probówki do frankensteinów!!! nie ważne czy to mówi porządny biskup pieronek czy szatan w sutannie michalik? jeden i drugi mówią obrzydliwe (jeden bardziej drugi mniej) głupstwa - nie wiem czy pieronkowi potrzebna jest taka dwuznaczna moralnie obrona

 • op_par

  Oceniono 20 razy 16

  Pan z nadania Watykanu, to nie potwór tylko zwykly nieuk! Zuzyl czas na klepanie w kólko pacierzy zamiast poczytac i nie plesc bzdur! Stanowisko biskupa, jak kazde, nie zapewnia mádrosci!
  Wytkniécie glupoty bp , bédzie przez owieczki traktowane jak walka z kosciolem, a nie z chamskim nieuctwem!
  Po prostu!

 • aurita

  Oceniono 16 razy 14

  okladka swietna: wreszcie ktos mial odwage i nazwal rzecz po imieniu.
  Jezeli ktos mowi ze moje dziecko nie powinno zyc to chyba nie z milosci do niego?

 • q-ku

  Oceniono 14 razy 14

  sam fakt walki z pragnieniem dzieci przez ludzi świadczy o byciu potworem

  a na dokładkę fakt tolerowania pedofilii i krzywdzenia dzieci przez księży tę potworowatość potwierdza
  wszyscy oni są winni - bo wiedzą co się dzieje i nie reagują dla zachowania stanowisk i karier

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX