Miażdżący raport NIK o przyznawaniu koncesji przez KRRiT. Mieli być stabilni, a płacą w ratach

PRZEGLĄD PRASY. "Rzeczpospolita" dotarła do raportu NIK, z którego wynika, że firmy, które miały być w lepszej kondycji finansowej niż TV Trwam, nie są w stanie zapłacić za koncesję. "Decyzje KRRiT nie były w pełni uzasadnione interesem publicznym" - mówi Paweł Biedziak, rzecznik Najwyższej Izby Kontroli.
Okazało się, że niektórych nadawców, którzy dostali koncesję na nadawanie na pierwszym multipleksie, nie stać na opłaty koncesyjne, dlatego KRRiT zdecydowała się rozłożyć opłaty na raty. "NIK nie zostawia na tej decyzji suchej nitki" - pisze "Rz". Według Najwyższej Izby Kontroli rozkładanie na wiele rat opłat koncesyjnych powoduje odroczenie pobrania dochodów budżetowych oraz jest "niecelowe i niegospodarne ze względu na dobro finansów publicznych".

A ilu nadawców może zapłacić w ten sposób? W 2011 roku zapadło 26 decyzji o ratach na sumę 32,5 mln zł, co stanowi prawie 58 proc. ogólnej wartości opłat koncesyjnych w zeszłym roku. W uzasadnieniu Rady można przeczytać, że uwzględniła "trudną sytuację finansową, uniemożliwiającą dokonanie jednorazowego wydatku".

"To praktyka stosowana od dawna"

Jan Dworak, prezes KRRiT, nie widzi żadnego problemu. Przekonuje, że prawo nie zostało naruszone, a rozkładanie opłat na raty to praktyka, która stosowana jest już od dawna. Na pytanie "Rz", dlaczego Rada pozwala nadawcom płacić w ratach, mimo że mieli być finansowo stabilini, odpowiada, że tak wynikało z wnikliwej analizy sytuacji i interesu społecznego.

NIK wykryło również nieprawidłowości w zakupie nowego samochodu dla Rady oraz zwiększeniu budżetu przeznaczanego na nagrody dla jej członków do 48 tys. zł.

Cały artykuł o raporcie NIK na temat przyznawania koncesji przez KRRiT w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Pionierska wyprawa Polaka. "Tam ludzka stopa jeszcze nie stanęła" [ZDJĘCIA] >>


Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (39)
Miażdżący raport NIK o przyznawaniu koncesji przez KRRiT. Mieli być stabilni, a płacą w ratach
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 20 razy 10

  Gdyby TW "grzybek" nie żonglował i nie ukrywał źródeł finansowania też by mu rozłożyli
  na raty i nie byłoby tyle ryku. Albo byłby jeszcze większy. W tym kraju nie sposób wyrokować.
  .
  "zwiększeniu budżetu przeznaczanego na nagrody dla jej członków..." te nagrody to
  pewnie za spoty min. Sawickiego w najlepszym czasie antenowym z 80% zniżką.
  Kolejny kamyczek do ogródka. Autko pewnie też z powalająca specyfikacją jak znam urzędników.

 • qielih

  Oceniono 22 razy 8

  Bandytę, mordercę Al Capone zamknęli za podatki. Mam nadzieję, że rydzyk też odpowie za swoje czyny. Mam nadzieję, że wszelkimi dostępnymi środkami będzie ograniczana działalnośc ich szalonego pis świata. Tak by nigdy nie został premierem człowiek, który uważa, że samolot to kombajn do koszenia drzew. Tak by nigdy nie reprezentowali nas prawdziwi "wszech prawdziwy polacy", których telewizja szerzy nienawiść do innych niż oni. tvtrwam to tuba kościoła, prawicy, która chce, żeby polskie ulice stanęły się korytami rzek krwi wymordowanych w imię Jezusa i Prawdziwej Wszech Polski polaków, rzeki krwi tych którzy myślą inaczej, którzy odważyli się kochać inaczej niż oni, którzy odważyli się modlić inaczej niż oni, albo wogóle przestali, którzy mają inny kolor skóry, którzy chcą posługiwać się logiką, chcą myśleć jak wolni, odważni ludzie. Pisowy umysł kocha jedynie wszech prawy obłędny świat nienawiści do wszystkiego co wygląda, robi inaczej.

 • framberg

  Oceniono 18 razy 8

  O ile wiem to najlepiej byłoby gdyby pieniądze były przeznaczane na dobre programy a nie budżet, czyli w większości koryto urzędników.
  Mnie raczej interesuje bogactwo oferty programowej i neutralność światopoglądowa przy przekazywaniu informacji. Zdobyła się na to nawet arabska telewizji z Dubaju al Jazeera. Telewizja Trwam jest zaprzeczeniem neutralności i bogactwa programowego. Sprawy spłaty haraczu urzędnikom od ręki czy w ratach mi wiszą.
  Nawiasem mówiąc Rydzyk nie płaci zasądzonych kar, robił przekręty ze zbiórką na ratowanie stoczni (nie tylko nie miał prawa zbierać ale zdefraudował pieniądze na coś innego). podawania go jako wzór płatnika to jakby upierać się, że Kim Ir Sen był demokratą i liberałem.

 • qielih

  Oceniono 18 razy 8

  Wszystko nie zmienia faktu, że zgodnie z bilansem fundacji prawicowej Lux veritas, Tvtrwam nie bylo by ich stać także na raty za opłatę za koncesję. Stefan 50 kiedyś umieścił link: www.skubi.net/multipleks.html , gdzie opisuje cale to zamieszanie. Nie widzę problemu w tym, że koncesję można wpłacić z góry, albo, że można ją rozłożyć na raty. Jednak kredytobiorcę musi być stać także na spłacanie rat. To, że pisowy brukowiec "rzeczpospolita" przekręca fakty (fundacja nie ma możliwości finansowych sfinansowania całego przedsięwzięcia niezależnie czy na raty czy też nie) to mnie nie dziwi ale ,że nik przyłączył się do obrony tej prawicowej telewizji - to dziwi. Znamienna jest inna korzyść. Dziś wiemy, i nie mamy żadnych wątpliwości, że cały kościół z siedzibą główną w watykanie popiera rydzyka. Wydali oficjalne oświadczenie. To samo dotyczy ludzi w niku, którzy szukają "dziury w całym" , z ich kontroli można wywnioskować, że tvtrwam powinna dostać koncesję bo były nie prawdiłowości przy zakupie samochodu.To cenne informacje.

 • ciemnyludd

  Oceniono 10 razy 6

  Płacą w ratach, w bo ich biznes nie jest tak efektywny jak sprzedawanie WIRTUALNYCH OBIETNIC ŻYCIA WIECZNEGO ZA ZUPEŁNIE REALNE PIENIĄDZE....... Ale żeby taki biznes jeszcze reklamować, to nawet dla KRRIT za wiele...

 • demolka666

  Oceniono 22 razy 6

  jakoś pisowski szef nik-u nie bardzo potrafi dowalić komukolwiek - zarzut, że krajowa rada czegoś tam, rozłożyła na raty opłaty koncesyjne, to najgłupsze co można była zarzucić (to w ogóle nie jest zarzut merytoryczny!!!) - ważne że płacą i że WIEMY SKĄD te pieniądze pochodzą, że nie będą przywiezione w plastikowych reklamówkach przez moherowe babki :)))

 • ok_23

  Oceniono 16 razy 6

  "rozkładanie opłat na raty to praktyka, która stosowana jest już od dawna" i nie było do tej pory problemu.
  Ale NIK szybko zajęła się działalnością KRRiT, gdy nie przyznała ona koncesji jednej ze stacji.

 • rbik53

  Oceniono 13 razy 5

  ....rydzyka nawt straszenie diabłem nie zmusiło by do wyciągnięcia kasy z kieszeni.... to jest wbrew naturze kościoła, a co jest wbrew naturze kościoła, to jest wbrew prawu naturalnemu.....

 • amen-666

  Oceniono 7 razy 5

  "NIK wykryło również nieprawidłowości w zakupie nowego samochodu dla Rady oraz zwiększeniu budżetu przeznaczanego na nagrody dla jej członków do 48 tys. zł".

  Nie napiszę, co my, podatnicy, powinniśmy zrobić z tymi sqsynami, bo zostanę oskarżony o nawoływanie do zbrodni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX