Kuriozalne przepisy: architekt stanie przed sądem karnym za postawienie unikalnej szopy

Unikalna szopa Waldemara Deski ma być rozebrana. A sam Deska - skazany za samowolę budowlaną na podstawie przepisu, który został uznany za sprzeczny z konstytucją - tak uważa prokurator generalny - pisze ?Gazeta Wyborcza?.
Rozprawa przed sądem karnym odbędzie się w czwartek. Deska ma prawomocny nakaz rozbiórki szopy. Przed rozbiórką mogłoby szopę uratować bocianie gniazdo - bo gniazd bocianich niszczyć nie wolno. Ale żadnego bociana nie udało się Desce zaprosić.

Ma wprawdzie w szopie ryjówki i krety, które są pod ochroną (szopa stoi wprost na ziemi), ale ich obecność przed rozbiórką nie chroni. Tymczasem natura rozpoczęła proces rozbiórki: wichura zerwała dach jego szopy. - Jakieś przekleństwo mnie dotknęło, bo nawet warzywa nie chcą mi w tym roku wyrosnąć - żali się "Gazecie" Deska. Sam Deska jest architektem, a szopę postawił na własnej działce w Kazimierzu Dolnym. Szkopuł w tym, że nielegalnie. Ale legalnie nie mógł, bo jego działka - jako jedyna w otoczeniu innych - nie została odrolniona, ponieważ poprzedni właściciel przegapił termin złożenia wniosku o odrolnienie.

W czwartek stanie przed sądem karnym za uchylanie się od obowiązku rozbiórki szopy. Przepis karny, na podstawie którego ma odpowiadać, czeka na ocenę Trybunału Konstytucyjnego. Pytanie prawne w tej sprawie skierował sąd w Janowie Lubelskim. A prokurator generalny w stanowisku do trybunału podzielił zastrzeżenia sądu - że przepis jest nieproporcjonalnie surowy i niedookreślony, ponieważ przewiduje karę zarówno za samowolę budowlaną, która np. zagraża bezpieczeństwu, jak i za taką, która nikomu i niczym nie zagraża. Poza tym w wielu wypadkach wystarczająco dolegliwy jest już nakaz rozbiórki samowolnej zabudowy.

Więcej w serwisie Wyborcza.pl >>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
Kuriozalne przepisy: architekt stanie przed sądem karnym za postawienie unikalnej szopy
Zaloguj się
 • art_102

  Oceniono 15 razy 15

  Super, prokuratura walczy z drewniną szopą, ale z hotelem gołębiowskim powalczyć nie umie.
  www.gazetawroclawska.pl/artykul/344980,karpacz-hotel-golebiewski-juz-otwarty,id,t.html?cookie=1
  www.sokias.pl/home/aktualnoci/45-gigantyczna-samowola-budowlana-w-karpaczu.html
  No tak, ale taka drewniana szopa znacznie bardzej szpeci górską okolię, niż kiczwaty moloch e karpaczu:) Swoje sukcesy sądy i prokuratura odnoszą na wsadzaniu za kratki emerytki ze sklerozą, która wyszła ze sklepu z połówką masła, ale takie samowole jak w Karpaczu, czy biura turystyczne, które jakimś cudem bankrutują po sprzedaniu całej oferty, czyli przy pełnej kasie, czy kradzież 10 mln przez Kammela i jego prosiaczka, to już lekką ręką umarzane sprawy... musi im być ciężko tak się szmacić, dlatego dorabiają pod stołem...:)

 • adalbert.13

  Oceniono 13 razy 13

  W odruchu samoobrony własnego stylu życia ten pan mógłby a nawet powinien
  założyć jakikolwiek kościół/sektę/odłam byleby tylko z krzyżykiem na czele.
  Nie ma takiego sądu w tym kraju który by go ruszył.

 • ciemnyludd

  Oceniono 11 razy 11

  A kto stanie przed sądem za TĄ MASZKARĘ "CHRYSTUSA KRÓLA" w Świebodzinie....

 • kap_jeden

  Oceniono 11 razy 11

  jakby postawil pomnik JPII wbudowany w szope to nikt by go nie ruszyl
  taki pomnik jaki nielegalnie stoi na Wawelu (JPII na kółkach -:)
  ale ze szopa nie jest wyrazem chorej poboznosci lub kultu TU154
  to chlopina bedzie ukarany z cala surowoscia.

  nota bene przepisy rzeczywiscie powinny pomagac bronic przestrzeni przed samowolkami. tyle ze sa atosowane wybiorczo i głównie przeciw slabym jednostkom ..

 • kokokotek

  Oceniono 12 razy 10

  istota sprawy nie jest to ze to samowola czy ze to szopa tylko to ze ten facet walczy o swoje prawa konstytucyjne albo jak kto woli naturalne zamiast sie dogadac po cichu z urzedasami jak to robi wiekszosc. No to urzedasy pokaza mu gdzie maja jego samego, jego prawa, konstytycje i inne rzeczy. Stana na glowie, utworza pyramide a pokaza.

 • opatrumiaredagdynia

  Oceniono 9 razy 9

  platforma obiecywała, że zmniejszy biurokrację w Polsce. zamiast tego nastąpiło cudowne rozmnożenie się urzędników...

 • aqmika

  Oceniono 8 razy 8

  Szopa jest piękna, bo zbudował ją architekt, ale trudno dziwić się przepisom chroniącym krajobraz przed zalewem betonowych bunkrów.
  Inna sprawa to zewolenia wydawane nie wiadomo (?) dlaczego na rozmaite potworki.

 • krukpl

  Oceniono 6 razy 6

  był artykuł że w okolicy chyba łysej góry jest ponad 100 samowoli , domki bez żadnych pozwoleń i co ani jednego do rozbiórki

 • razor22

  Oceniono 5 razy 5

  Ile murowanych domów zbudowano nielegalnie w takim Zakopanem? Górale prowadzą w nich pensjonaty i pewnie opłacają swoją działalność gminie (dodatkowo), dlatego są nietykalni od lat!

  www.gazetakrakowska.pl/artykul/489951,syn-burmistrza-zakopanego-dalej-buduje-bez-pozwolenia,id,t.html
  rabka.naszemiasto.pl/artykul/1076533,zakopane-nielegalna-budowa-pod-nosalem,id,t.html
  tvpodhale.info/tv/reportaze/Problemy_budowlane_w_Murzasichlu-15741-1.html
  JESZCZE?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX