Komentarze (155)
Ks. Boniecki do Anonimowego Internauty - Nienawistnika: Dlaczego Pan mnie tak nie znosi?
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • irowiec

  Oceniono 30 razy 8

  Ksiądz Boniecki zbiera za całokształt działalności kościoła, ma przestrzeni wieków. Ja także ich kiedyś nienawidziłem za ich kłamstwa i dwulicowość i żerowanie na ludzkiej niewiedzy, którą sami podsycają. Dopóki kościół nie będzie szukał prawdy o Bogu Jezusie i o sobie samym, będzie wzbudzał takie emocje i jeden miły kapłan tego nie zmieni. Ksiądz Boniecki pewne rzeczy musi głosić aby być księdzem i już tu jest nieuczciwy. Obecnie uczciwi księża przestają być księżmi. Pozdrowienia

 • kosmaty_patriota

  Oceniono 17 razy 7

  Bardzo by mnie interesowało, do jakich wniosków doszedł Pan Boniecki stawiając pytanie: "Kto ten tekst napisał? - myślę - i właściwie po co?" Jakie jest stanowisko Kościoła? Mają tysiące naukowców w swoich uczelniach i klasztorach - jak oni tłumaczą tę falę nienawiści widzianą przez Bonieckiego? Może bierze się ona ze stawianych przez Kościół od tysiąclecia retorycznych pytań? Od chowania się za tymi pytaniami zza których widać jedynie wystawioną tacę? Ponieważ nie kończyłem nowoczesnych katolickich szkół więc mogę się mylić. Czekam na ich odpowiedź i idę dalej - bo nikt od wieków nie odpowiada.

 • agap.e

  Oceniono 14 razy 6

  Jak się nie ma merytorycznych argumentów to zostają inwektywy i obraźliwe epitety.

 • sendara

  Oceniono 8 razy 6

  Osobiscie darze ks.Bonieckiego(a takze-niezyjacych juz ks.Tischnera,Zieje czy arb.Zycinskiego)ogromnym szacunkiem.Wierze rowniez,ze takich kaplanow jest wiecej,tylko moze mniej znanych : ).Cenie za madrosc,otwartosc,szacunek dla innego czlowieka.Wlasnie dzieki takim duchownym mam przeswiadczenie,ze nie ma co sie obrazac(pisze o tylko i wylacznie o moim wlasnym podejciu)na caly kosciol.Bardzo mi przykro,ze sporo osob nawet nie zadaje sobie trudu,zeby przekonac sie o czym mowi lub pisze tylko slepo powtarza nieprzychylne opinie(bo "ksiadz powiedzial").Z tego co sie orientuje wiara nie wiarze sie z koniecznoscia rezygnacji z samodzielnego myslenia

 • flexibleautomation

  Oceniono 34 razy 6

  Boniecki za co chcesz szacunku.?
  Reprezentujesz organizacje, ktora od tysiaca lat oficjalnie nie placi podatkow, wywozi kase za granice. Zamordowala fizycznie duchowych przywodcow slowianskich. Dokonala holokaustu Prusow oraz innych mniejszych plemion na calym swiecie.
  Mordowala i torturowala przez wieki ludzi swiatlych. Wspolpracowala z okupantami Polski.
  Blogoslawila hitlerowskie sily zbrojne.
  KK pazernie kradnie jak rowniez amoralnie w stosunku do wlasnej bajki klamie.
  Napuchniete z przezarcia i przepicia grubasy w sukienkach mowia o wstrzemiezliwosci i innych grzechach, nie placa oficjalnie alimentow na swoje dzieci. Nie maja odwagi cywilnej aby przyznac sie do perwersyjnej dzialalnosci pedofilskiej itd.,itd., itd.,.....

 • dragon52

  Oceniono 9 razy 5

  Ojcze Boniecki przepraszam za tych chamów oni na pewno Ojca nie rozumieją , dzikie zwierze [a takim na pewno jest wyznawca kaczyńskiego i belzebuba z torunia] jak nie rozumie o co chodzi to gryzie lub w najlepszym wypadku warczy lub wyje.

 • fred_die

  Oceniono 39 razy 5

  Panie Boniecki czemu mnie pan i panu podobni mnie tak nienawidzicie i nie szanujecie, wieszając krzyż w sejmie i w szkołach. Zmuszając mnie do opłacania waszych emerytur i rent, do opłacania pensji kapelanom i katechetom, nie dając prawdziwego wyboru, świadomego wyboru wiary lub światopoglądu tylko indoktrynujecie od niemowlęctwa. Czemu okradacie ten naród z majątku powołując się często na niejasne prawa własności, albo powołując się na własności zdobyte na drodze przestępstwa. Panie Boniecki pan może nie jest z tych najgorszych ale należy pan do organizacji par excellence zakłamanej. Jakby pan miał trochę honoru to już dawno by pan ją opuścił.

 • zadora22

  Oceniono 4 razy 4

  Wczoraj zostałam zwyzywana od k... przez pewnego gościa kiedy mój pies na 3-4 sekundy zastawił mu przejście na chodniku. Przeprosiłam uprzejmie i spytałam skąd w nim tyle złości i agresji, bo przecież nic się nie stało - pies go nawet nie dotknął. Odpowiedział: "Taki upał, że wszystko mnie wkurza". :)

  Gdy ktoś zieje złością na cały świat nie ma znaczenia, czy zeklnie psa, czy Księdza Bonieckiego, czy winny jest upał czy mróz. Nie wie, nie zna, nie słyszał, dokładnie się nie orientuje kto, co i dlaczego, ale ulży sobie w swej nienawiści!

  Szanowni Nienawistnicy, zanim teraz bluzgniecie furią poczytajcie sobie trochę tekstów Księdza Bonieckiego. No i postarajcie się częściej używać mózgu - to nie boli, a może pozwoli Wam coś zrozumieć? Sama nie jestem "kościółkowa" ale chyba by Wam się przydało trochę refleksji nad sobą, nad naturą człowieka, nad tym czym jest krzywda, niesprawiedliwość, oszczerstwo, brak zwykłej ludzkiej życzliwości, pochopność sądów.... Schematy którymi operujecie po prostu bolą - jakbyście nie byli zdolni wyjść poza "wzory" kreskówek - aż trudno uwierzyć, że ktoś może myśleć tak stereotypowo!

  Dla mnie jesteście ludźmi, których skrzywdzono: nie dano Wam dostatecznej porcji miłości, serca, nie nauczono Was uprzejmości, wybaczania, życzliwości, nie mieliście okazji popracować nad swoją kulturą osobistą, kulturą słowa. Nie macie pojęcia jak skomplikowany jest świat i jak niejednoznaczni są ludzie. Mało tego, nawet Was to nie interesuje :(

  Żal mi Was, Biedni Bluzgacze, naprawdę żal :(

 • kazik2500

  Oceniono 10 razy 4

  Ano bo Polska jest pelna ludzi, ktorym powodzilo sie za komunizmu (i ich dzieci, wnukow itd), a ktorzy w nic nie wierza (ani nawet w komunizm ani nie sa religijni ani nie sa ateistami -- tacy sobie nihilisci), i teraz NIC NIE ZNACZA. I sa wsciekli. Jak Pan Jezus powtorzyl w Ewangielii: "Nienawidzili mnie bez powodu".

 • yan.nick

  Oceniono 3 razy 3

  "I pytam go: dlaczego Pan mnie tak nie znosi?"
  - Osobiście uważam ks. Bonieckiego nawet za sympatycznego. Co nie znaczy, że nie mam zastrzeżeń do jego wypowiedzi. Czasem nawet spore. Ale w tej, przytoczonej wypowiedzi Anonimowego Internauty na jego temat pewnie chodzi o coś innego, w tym momencie - tak uważam - staje się on uosobieniem polskiej hierarchii kościelnej. AI wylewa na niego swoje żale, pewnie nawet nie znając jego zasług, za to że - pewnie - został oszukany, lub dowiedział się strasznych rzeczy nt. Kościoła i jego funkcjonariuszy, a anonimowość internetu daje pole do popisu.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 4 razy 2

  Ktokolwiek ten tekst napisał, w ostatnim zdaniu się nie pomylił. Jak Twoi koledzy, Adaś, spod ciemnej kiecki zaczną zarabiać na życie uczciwą pracą, to będziemy mogli dyskutować o anonimowej nienawiści. A na razie sugeruję się pakować i rezerwować powrotny do Watykanu, póki jeszcze nikt nie załomotał w drzwi widłami...

 • fxvi

  Oceniono 4 razy 2

  Taki wpis gdzieś na innym forum spotkałam:

  "To chyba jasne, ktoś tak jak umiał, porozmawiał sobie z ojcem Bonieckim; tak umiał, taka gmina. ale porozmawiał z samym Boniecki. a teraz Ten Boniecki mu odpowiedział; ten ktoś zaistniał, nie wiedział, że istnieje, myślał, że jak nie rozmawia z Bonieckim to jest mniej niż zero."

 • adjan463

  Oceniono 18 razy 2

  Piszący te wstrętne nienawistne wierzących komentarze ukazują ich duchową pustkę którą wypełniają nienawiścią.Usprawiedliwiają sami siebie i pocieszają sami siebie gdyż niepewność przyszłości wyrażnie się u nich uwydacznia.Pocieszajcie się gdyż tyle wam zostało,potem pustka.

 • st.lucas

  Oceniono 10 razy 2

  Mysle, ze ks. Boniecki w ogole niepotrzebnie probuje "nawiazac dialog" z chamstwem.
  Nie nalezy rzucac perel przed wieprze!

 • marek_tkacz

  Oceniono 12 razy 2

  Księże Adamie proszę nie przejmować się takimi tekstami. Oni nie rozumieją Pana tekstów a tym bardziej przesłania jakie z nich płynie. Fanatycy religijni to nie są ludzie wierzący.

 • skaut001

  Oceniono 1 raz 1

  Wyobrazcie sobie, ze nie ma tutaj nikogo. Nie ma Bonieckiego, jest tylko koncepcja "Boniecki". Nie ma ciebie, jest tylko koncepcja "Ty". Kto i kogo wtedy nienawidzi?

 • m4t

  0

  Merytorycznie to Kościół Katolicki to musi się odnieść do swoich pracowników - którzy jednocześnie są pedofilami... i nie chodzi mi tutaj tylko o przypadki z Polski, bo KK nie jest organizacją Polską, lecz o wszystkich jej kapłanów z całego Świata.
  Oczywiście, pojedynczy ksiądz może popełnić dowolne przestępstwo, i nie rzutuje to na całą wspólnotę; lecz jeżeli jego przełożeni go ochraniają, a decyzję o tym całym zacieraniu śladów podejmuje sam Papież, a z drugiej strony panuje całkowicie autorytatywna podległość względem swoich przełożonych... to proszę się nie dziwić, że mimo iż się pana nie zna, kwestionuje się pańskie zasady moralne.
  Nie wyobrażam sobie 'klubu miłośników dzieci' działającego poza strukturami kościelnymi którego nie ścigałby Interpol czy FBI.
  Zakaz używania prezerwatyw wynika ewidentnie z nieznajomości zasad patologi czy ekonomii, rozumiem, że kościół potrzebuje duże ilości głodujących i umierających by móc nauczać ich o 'smażeniu się w piekle za brak modlitwy' czy pójściu do 'nieba, miejsca lepszego niż heroina, no ale musisz dziewczynko trzymać w tajemnicy, to co tu u księdza robiłaś' .
  ks.Boniecki, ma trochę pecha, bo tacy ludzie jak go teraz atakują byliby paleni na stosach jeszcze paręset lat wcześniej, ba nie mieliby takiego słownictwa - plebs nie miał powszechnego dostępu do edukacji w czasach gdy kościół był w swoich latach świetności.

 • swojak11

  0

  Bo k
  to lubi Judasza ???

 • pumpernik

  Oceniono 6 razy 0

  Pan Boniecki jest człowiekiem bardzo mądrym, ale ksiądz Boniecki jest typowym człowiekiem Kk.
  Ogłasza; nienawidzą mnie.
  1. to dobrze, że dzięki internetowi mogą do księdza docierać opinie, nie tylko uroczych, krakowskich
  wielbicielek, ale także głos, wściekłego na Kk, gościa, gdzieś z Polski albo i spoza.
  2. ksiądz mówi, że nie rozumie, a jest w tym, co prawda chamowatym, wpisie wypunktowane, o co autor
  ma pretensje do kościoła,
  3. Jest gorzej niż ksiądz sądzi; takie "nienawistne" głosy pojawiają się coraz częściej nie tylko w internecie,
  ale także w rozmowach starszych, dotychczas wiernych kościołowi ludzi.

 • nanabun

  Oceniono 2 razy 0

  Księże Adamie, zawsze ksiądz pozostanie wielkim. Ci co tak zajadle plują, nawet nie przeczytają żadnych merytorycznych argumentów. To tacy biedni, życiowi nieudacznicy, którzy w dyskusji w realu nie mieliby odwagi buźki otworzyć. Internet pozwala im wyładować własne frustracje i kompleksy.

 • swan_ganz

  Oceniono 8 razy 0

  ks. Boniecki przytoczył tekst gościa, którego tu znacie jako; " huston_mamy_problem"...:-)

  To teraz wypadałoby huston odpowiedzieć na postawione przez księdza pytanie; "o co ci chodzi?"
  Jakiś probosz cię w dzieciństwie zerżnął i to dlatego własnie kleru czy katolików nie lubisz?

 • stachu44

  Oceniono 16 razy 0

  do sop3, szerokim łukiem omijam cytujących z pamięci, Biblię, Marksa i kogo tam jeszcze. Są to przeważanie ludzie, którym coś nie wyszło, ich jedyną podporą życiową są cytaty, i nie jest ważne - czyje.

 • bakoy

  Oceniono 11 razy -1

  Proszę księdza.Nie "rżnijcie głupa",bo każdy widzi gołym okiem,że ten piszący do księdza-"wielbiciel" nie jest przeciwnikiem osobowości a profesji jaką ksiądz wykonuje. Potwierdza się przy tym reguła,że w każdym stadzie trafi się-nomen omen-"czarna owca",choć w tym przypadku ma to wydżwięk pozytywny.

 • coppermind

  Oceniono 5 razy -1

  czczenie kobiety, która pod nieobecność ojca zamordowała swojego syna najogólniej rzecz ujmując zasługuje na pogardę. No ale gdyby to pojął ks. Boniecki to pewnie przestałby być księdzem.

 • dio62

  Oceniono 21 razy -1

  odpowiedź dla Pana Bonieckiego:czy moralne jest być członkiem partii komunistycznej, nazistowskiej lub mafiosem a czym jest Kk i to od początku swojego istnienia jeśli nie ideologiczną mafią żerującą na ułomnościach ludzi a tacy jak Pan są szczególnie niebezpieczni, bo ukazujecie tzw. "ludzką twarz" tych chorych ideologii

 • luki761

  Oceniono 21 razy -1

  jako wierzący w ateizm

  zachęcam Pana Bonieckiego,

  aby w końcu zrzucił sukienkę !

  !

 • maciej.wyborcza

  Oceniono 7 razy -1

  Watykan i tak zostanie spalony przez Boga podczas II Przyjścia Chrystusa na Ziemię, więc czym tu się przejmować?

 • madzia30yo

  Oceniono 14 razy -2

  Panie Boniecki... My już mamy dość rządów instytucji, która przez całe 1000 lat nam nic nie dała, a wiele zabrała... Instytucji, która ma wiele istnień na sumieniu, którego przecież nie ma... Pan wszedł "między wrony", a że niewielu Polaków rozumie co się do nich mówi, więc na Pana spada cząstka odpowiedzialności od tych, którzy naszego kościoła i jego nauk mają zwyczajnie powyżej uszu. I choć jest Pan porządnym człowiekiem, sam Pan doświadcza "ciepła" od swoich przełożonych... Powinien Pan się od kościoła jak najdalej odsunąć. Tkwić w tym bagnie Panu nie przystoi... Jestem ateistką, więc proszę mi wybaczyć tego PANA...

 • pretorianin3

  Oceniono 2 razy -2

  Ja mysle , ze problem jest w tym , ze kler ni eznosi innego pogladu niz ich na zawsze przyjety. A gdyby tak uznali ze mozna myslec i zyc inaczej i tez szczesliwie to byloby fajni edla wszystkich. J asie urodzilem katolikiem, bylem chrzczony i bierzmowany, do kosciola chodze od okazji do kazji (wesele, chrzest, pogrzeb..itd) i wcale dobrze mi si ezyje, wiec po co te glupoty.Pragne nadmieci ze miliony muzulmanow, hindusow i innych zyja tez fajnie i umieraja bez katolicyzmu. Ja skladam bardzo duza ofiare na moj kosciol parafialny.

 • money.pl

  Oceniono 8 razy -2

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,12217693,60_procent_polskich_ksiezy_utrzymuje_kontakty_seksualne.html

 • marek-lipski

  Oceniono 5 razy -3

  Szanowne panstwo,
  Podam wam przyklad
  mily,szokujacy,znany ale...wyjatkowy.

  Nie znam Ks. Adama Bonieckiego,
  pracownika KRK w Polsce wiec
  moge tylko jemu i innym wybaczyc
  ze beda czy maja w Euro tak niska
  emeryture.Tak jak inni w urzedach,
  czy w firmach.Ale to nie na temat.....

  Wiem napewno ze(uwaga!!)
  ksieza w Polsce sa ....wykorzystywani
  przez wiernych.Tak samo w EU zachodniej.
  Serio.To nie sa zarty.Mala proba?Co ten czlowiek czyli
  ja za bzdury pisze.Przeciez oni czyli
  ksieza maja tak dobrze.Prawda?Pomylka?

  Nie.Znacie slowo Superwizja (psychoterapia)?
  pl.wikipedia.org/wiki/Superwizja_(psychoterapia)
  Wierni jako pacjenci a wyksztalceni ksieza-jako superwizor?Tak.
  W terapii superwizor ma wyjatkowo wysokie
  stawki za godzine.W EU zachodniej i USA:300-3000 Euro.
  To nie sa zarty.Troche wiecej po angielsku.
  en.wikipedia.org/wiki/Clinical_supervision
  A teraz po polsku.Psychoterapia:
  pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia
  O.K jeszcze cierpliwosci.Boniecki i inny w Polsce
  i EU pomagaja nie tylko przez spowiedz ale
  rozmowy jak profesjonalny akademiker.Ale bez
  barbarzynskich stawe za godzine.
  Przyklad:Cel terapii(nudny temat)
  "nastawiona jest na usuwanie zaburzeń
  myślenia, uczy rozpoznawania
  dysfunkcjonalnego sposobu myślenia i
  jego eliminowania ,uczy pacjenta identyfikować
  schematy poznawcze, tkwiące u podstaw
  irracjonalnych myśli
  psychoterapeuta informuje pacjenta, w jaki
  sposób dochodzi do zaburzeń emocjonalnych oraz
  występowania dysfunkcjonalnych zachowań
  dowodzi, że między sytuacją zdarzeniami, w jakich
  pacjent uczestniczy a jego emocjami zachowaniami
  pośredniczy sposób interpretacji zdarzeń składających się na tę interpretację,
  psychoterapeuta zwraca pacjentowi uwagę na to,
  że stały, automatyczny sposób interpretacji
  zdarzeń powinien być traktowany wyłącznie
  jako hipoteza, którą trzeba weryfikować empirycznie".UFF koniec cytatu.
  _______
  UFF skomplikowane? Przepraszam.
  Usmiech i dalszy przyklad mojego wesolego pragmatyzmu.
  Podaje dalej ale w innej formie.To wlasnie czynia ..ksieza lacznie z Bonieckim &.
  - wytworzenie zaufania między terapeutą(ksiedzem) a pacjentem
  --stworzenie pacjentowi(to my) możliwości sprzyjającego rozwoju
  - wyzwolenie sił leczniczych tkwiących w pacjencie,
  aby mógł zrozumieć własny problem i
  wprowadzić konstruktywne zmiany w życie....

  Boniecki nie ma takich zwariowanych stawek naturalnie
  jak psychoterapeuci w Polsce,EU zachodniej,USA.
  Sprawdzcie sami stawki tej grupy specjalistow.
  O Psychologach nie wspominam.

  Moj pragmatyzm wzbudza u moich
  znajomych i dzieci czasami komiczne
  reakcje ale winne sa moje dzieci
  programowanie software ,muzyka i to co rosnie
  w ogrodzie-od jablek,poprzez sloneczniki,do kapusty
  i przepieknych roz itd.Uklony i pozdrowienia do Polski.

 • kkes

  Oceniono 7 razy -3

  Autorem zacytowanego wpisu jest pewnie jakiś wykształcony młodzieniec z dużego ośrodka. By żyło się lepiej

 • sselrats

  Oceniono 31 razy -3

  Prosze ksiedza. Jest ksiadz agentem watykanskiej organizacji wyprowadzajacej pieniadze Polakow. Polska wiara to Swiatowid.

 • vomitorium1

  Oceniono 9 razy -3

  księże boniecki
  karłów
  nie sieją
  a sami
  się rodzą
  i życie
  (na tej ziemi)
  jest ciekawsze

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 6 razy -4

  To jest wina internetu, Mimo wieku, wiedzy, doświadczenia, erudycji, czują się osoby zaatakowane deprymująco. Czemu? Wystarczy przeczytać wpis, aby odkryć, że nie kryje, za tym tekstem żadna ważna adnotacja. Więc gzie leży problem?

 • maciej.wyborcza

  Oceniono 7 razy -7

  Oooooooo! Widzę, że jakiś niewierzący moderator usunął mój religijny wpis o Izajaszu dla Księdza Bonieckiego.

 • scibor3

  Oceniono 33 razy -7

  "I pytam go: dlaczego Pan mnie tak nie znosi? O co naprawdę Panu chodzi?"

  Może o te 3 tys., które będzie mu pan wyjmował z kieszeni?

 • maciej.wyborcza

  Oceniono 22 razy -8

  Proszę Księdza, może i ksiądz wyróżnia się spośród większości tego tzw. duchowieństwa, ale to mimo wysztko za mało, żeby otworzyć Niebo i żeby przyciągnąć uwagę Boga tak aby ten posłał Aniołów na ratunek Polsce. Księga Izajasza w rozdziale 37 wierszu 36 donosi, że - dla ochrony Ludu Bożego - "wyszedł Anioł Pana, i pozbawił życia w obozie asyryjskim sto osiemdziesiąt pięć tysięcy mężów"! To były czasy! To była moc! A gdzie jest teraz Izrael i jego Mężowie Boży!? A gdzie jest Polska i jej Mężowie Boży!?

 • nordcapp71

  Oceniono 15 razy -9

  Nie można lubić Bonieckiego jednocześnie nie lubiąc Kościoła Matki Naszey, wszak jest jego urzędnikiem. Ktoś pisał o ludzkiej twarzy czegoś tam, to tak jak z dogmatam,i nie dyskutuje się, choćby nie wiadomo jak głupie były.
  KK jest wyzyskiwaczem, w imię lęku przed nieznanym, okrada społeczeństwo.
  Boniecki jest potrzebny tak jak stosy, tylko z przeciwnych krańców.
  Trochę kija trochę marchewki...

 • gr_ub_y

  Oceniono 17 razy -9

  Papieżu POpapranej sekty, panie Boniecki już ci odpowiadam dlaczego cię nie cierpię. Z tego samego powodu dla którego nie trawię POparanej sekty. Potrzeba jeszcze jakiś dodatkowych wyjaśnień?

 • krawiec6661

  Oceniono 31 razy -11

  Anonim chyba dość jasno powiedział o co mu chodzi Panie Ksiądz! Obskurantyzm, zacofanie i wysoka emerytura, która zdaniem autora listu nie należy się Panu. "Nienawistnik" wskazuje też Watykan, jako miejsce, do którego powinien się Pan udać, jako osoba dbająca przede wszystkim o interesy tego właśnie kraju a nie Polski. Nie powinna tez dziwić niechęć do Pańskiej osoby jako reprezentanta organizacji, która uczyniła temu światu i ludziom wiele zła i za nic nigdy nie przeprosiła, a jeszcze wiecznie wtrynia się w życie ateistów blokując różne koncerty, mieszając się do polityki itd. Czego tu nie rozumieć? Miałem księdza za inteligentniejszego.

 • hazibula

  Oceniono 45 razy -11

  Koscioł jako taki jest instytucja fundamentalnie falszywa, ponieważ glosi Boga, ktory nie istnieje. Glosi przy tym takze w miare pozyteczne rzeczy, jednak one są koszmarnie zbrukane przez inne rzeczy, ktore Kosciol glosil, glosi i czynil oraz czyni. Od gloszenia tych sensowniejszych rzeczy jest wiele instytucji, wiekszych i zwlaszcza mniejszych, bedacych blizej czlowieka, oraz tysiace, miliony madrych, odwaznych , glebokich ludzi, choćby Jezus, czy Budda. Od gloszenia zlych rzeczy tez jest wiele instytucji i poszczegolnych osob, jednak jest to dziedzina, w ktorej wszystkie glosy powinny czeznąć, bo sa niegodne czlowieka i jego wartosci.
  Kosciol nie moze sie ze zla wyzwolić, bo opera sie na nieprawdzie. Niezbyt liczni ludzie Kosciola probuja, ale niewiele z tego wynika. lepszy skutek plynie z nieustannego i rosnacego swiata pozakoscielnego, cywilnego, swieckiego, kulturowego, naukowego. Fakty a nie bajania, dowody a nie manipulacje wumuszają na Kosciele odrobine sensu. Nauka , choc dalej Kosciól wewnętrznie się z jej osiągnieciami nie chce zgadzać, wymusila przyznanie polgębkiem tego i owego, albo chocby nieco rozsadniejsze zachowania w kilku kwestiach. Dzis już Kosciól nie chce otwarcie wracać do kwestii plaskiej Ziemi lezacej w centrum Wszechswiata, nawet udaje, ze niegdy nic takiego nie glosił. Juz tak otwarcie nie glosi, ze choroby to kara za grzechy - choc jeszcze się stawia. Z ewolucją ciagle walczy, ale coraz żalosniej. Adam i Ewa juz sie Kosciolowi zaczeli gubic, chociaz ten temat też staraja sie omijać. Skoro nauka wykazala, ze Adam i Ewa nie mogli nigdy istnieć razem, to powstal problem kto jest pierwszym "czlowiekiem", ktorego "stworzyl Bog". Nota bene - Ewa stworzona z Adama musialaby być jego genetyczna kopią, czyli klonem identycznym jak sam Adam. a wiec mezczyzną.Jak mogli miec dzieci - Kaina i Abla? Mozna przyjac , ze to bajania, bo inaczej to wszystko nie ma sensu. Kosciol nie moze jednak tego przyznac, nie wolno mu kwestionowac Biblii, w zaden sposób. Moze tylko ja "odczytywac na nowo", "doprecyzowywac glębię znaczenia". I tak robi od 2000 lat. Zabawne jest to, ze ostatnio nie ma wyjscia i powoli zaczyna "odczytywac" w sposob niesprzeczny z nauką. Czego dowodem jest m.in. to, ze zaczyna delikatnie przebąkiwac, ze stworzenie czloiwieka nalezy rozumiec moze tak "bardziej alegorycznie". Tona razie tylko takie niesmiale proby, sondowanie publiki. Bo dalej kryje sie otchlan grozy - co jeśli także inne miejsca Biblii sa tylko "alegoria"? Gdzie jest kres alegorii i bajan, a gdzie "twarda prawda"? To Kościol będzie studiwać cała wieczność. I do nieczego nie dojdzie, bo musialby stwierdzić, ze Biblia, wraz z Jezusem, to w calosci alegoria i tak samo bliska, bądx daleka od prawdy jak mity greckie, mity egipskie, wiara Majow, mity skandynawskie, bajki braci Grimm i baśnie polskie. Wbrew pozorom bajki pełnia niezwykle wazna role psychologiczną i poznawczą - raczej dobrą, choc bywa, ze zla. Ale dalej pozostaja bajkami. Kosciol nigdy nie uzna Biblii za bajkę. Inaczej przestalby byc Kosciolem . A poniewaz nigdy sie nie przyzna do falszu, rozpadnie się. Ta tysiace organizacji gloszacych swoje "prawdy" i inne, przyznające, ze glosza piękne bajki. A piękne bajki znajda wdzięczych sluchaczy, albowiem mają one wiecej sensu niż rzekoma "jedyna prawda". Bajki są prawdziwsze i piekniejsze.
  A gdzie w tym wszystkim ksiadz Boniecki? Nie wiem, ale on się chyba stara. Moze moglby sie przyznac, ze opowiada bajki i wreszcie zaczlaby to robic otwarcie? Doznalby najpierw wielkiego rozczarowania z powodu utraty zludzenia co do Biblii ale moze ta "prawda go wyzwoli" i stalby sie szczesliwym glosiclelem piękna zawartego w bajkach? Kto wie.

 • tomasz_5_2010

  Oceniono 16 razy -12

  X.Boniecki , niestety , mimo całego szacunku jaki dla Niego żywię, nie uniknął grzechu pychy. Kilka razy w mediach zachował się jak celebryta , obnażając tym samym pewne niedoskonałości w swoim wykształceniu i poziomie intelektualnym i wrażliwości humanistycznej. Oczywiście były to trudno uchwytne szczegóły , nie mniej bardzo mnie rozczarowały i stanowiły dla mnie skazę, na tym chyba najlepszym z księży , których znam.

 • kiczkis

  Oceniono 14 razy -12

  "Dlaczego mnie tak nie znosicie? O co naprawdę Wam chodzi? Przecież mnie nie znacie i nawet nie czytacie tego, co piszę" - zastanawia się we wstępniaku najnowszego wydania "Tygodnika Powszechnego" ks. Adam Boniecki.
  --------------------------------------------------------------------

  Chodzi o to, KIM jesteś i KOGO reprezentujesz - panie Boniecki ..

  Jestem i pozostanę katolikiem do końca dni swoich, tyle ze NIE CHCE być kościele "Bonieckich", "Sów", "Życińskich", "Czajkowskich", "Pieronków" - e tutti quanti.

  To WASZ - nie mój kościół - panie Boniecki..

  - Wasz LEWACKI kościół i LEWACTWO was chroni, popiera i uznaje was ZA SWOICH.. - Nie MY - katolicy.

  Ja nie chce Z WAMI - panie Boniecki mieć nic wspólnego..

  "Idź złoto do złota".. Tam gdzie twoje miejsce.

 • queserasera

  Oceniono 52 razy -14

  Co jest fałszywego w tekście:
  "ty, biniecki miernoto intelektualna... przez wielu uważany jesteś za jakiś autorytet ale kompromitujesz się za każdym razem kiedy otworzysz swój otwór gębowy. Dalej jestes rozmodlony do kropli krwi JP2 ?? Dalej w 21 wieku kwestionujesz prawa fizyki i ewolucję?? takich jak ty - ludzi żerujacych na ciemnocie ludzkiej powinno sie zamykac w więzieniach. Przez 30 lat nie skalałeś się uczciwą praca dla Polski a już niedługo dostaniesz 3 tys pln emeryturki nędzny bucu. Won do Watykanu"
  Może ton nie taki? No to proszę zajrzeć do wypowiedzi Ryczana w Częstochowie czy Pieronka o szczurach. A przecież wspominam tylko książęta Kościoła, zaś piszący powyższe słowa jest zapewne jedynie zwykłą osobą z ulicy.

  Tak, tak, księże Boniecki: Kto sieje wiatr ten zbiera burzę!

 • sop3

  Oceniono 86 razy -68

  Szanowny Panie Boniecki(bo juz chyba księże nie wypada).W Ewangelii stoi: Nich słowa wasze będą tak albo nie.Pan sie zaplątał w rozważania które godzą w Kościól Katolicki,katechizm ,hierarchiczność Kościoła,że o moralności nie wspomnę(Nergal). Powinien Pan rozważyć czy nie iść drogą p.Bartosia.Bo na razie utrzymuje Pana wspólnot aKościoła na którą pan pluje!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX