Erwin Axer nie żyje. Wybitny reżyser miał 95 lat

Erwin Axer zmarł wczoraj w Warszawie po długiej i ciężkiej chorobie. W ten sposób zamknął się obszerny i ważny rozdział w historii polskiego teatru.
Erwin Axer urodził się w Wiedniu 1 stycznia 1917 r. Elegancja i klasyczny umiar w sztuce towarzyszyły mu przez całe reżyserskie życie.

Był uczniem wielkiego wizjonera rodzimego Leona Schillera. Ale wybrał zupełnie inną drogę w pracy reżyserskiej - tworzył teatr kameralny i psychologiczny, oparty na wysokiej klasy tekstach dramatycznych, dobrych dialogach.

Realizował go na scenie utworzonego przez siebie tuż po wojnie Teatru Współczesnego, który z początku miał siedzibę w Łodzi, następnie w Warszawie przy ulicy Mokotowskiej, gdzie działa do tej pory. Axer kierował nim przez 35 lat. Był reżyserem, który cenił sztukę aktorską, aktorów - w jego sztukach grali: Zofia Mrozowska, Halina Mikołajska, Tadeusz Łomnicki - najwięksi powojenni aktorzy.

Od 1962 reżyserował regularnie za granicą - w Niemczech, Szwajcarii, Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Holandii, zaś od 1972 był stałym reżyserem-gościem wiedeńskiego Burgtheater.

Napisał liczne eseje zebrane m.in. w trzech zbiorach zatytułowanych "Ćwiczenia pamięci".

Właściwie nie pozostawił następców. Takiego teatru, jaki uprawiał Axer - aktorskiego i literackiego - już dziś nie ma.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (1)
Erwin Axer nie żyje. Wybitny reżyser miał 95 lat
Zaloguj się
  • misia.19

    0

    Polski teatr się skończył razem z nowym ustrojem. Może dziwne, ale po prostu stracił misję. I nie może się pozbierać. Kiedyś teatr prowokował wielkie dyskusje społeczne i polityczne, a dzisiaj??? Kogo jeszcze interesuje????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX