"W pojednaniu zabrakło miejsca dla: ateistów, liberałów, popierających aborcję..."

Hierarchowie w liście o pojednaniu pomylili dwa porządki: nie wiadomo, czy chodzi w nim o pojednanie Polaków i Rosjan, czy o pojednanie katolików i prawosławnych - mówiła w TOK FM o wizycie Cyryla I w Polsce Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej".
To pojednanie było niepełne - tak wizytę Cyryla I w Polsce i podpisanie wspólnego listu Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej skomentowała w TOK FM Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej".

W zeszłym tygodniu Cyryl I i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik podpisali pierwszy w historii wspólny dokument z przesłaniem do narodów Polski i Rosji. "Każdy Polak w każdym Rosjaninie i każdy Rosjanin w każdym Polaku powinien widzieć przyjaciela i brata" - głosi pismo.

"Zabrakło tam miejsca dla innych..."

- Ten list myli dwa porządki. Bo nie wiem, czy chodziło w nim o Polaków i Rosjan, czy o katolików i prawosławnych - komentowała Wigura. - Drugą rzeczą jest to, że bardzo słusznie komentowali ci, którzy mówili, że pojednały się dwa kościoły, ale nie dla wszystkich w tym pojednaniu znalazło się miejsce.

Dla kogo tego miejsca zabrakło? Publicystka wymienia: - Dla ateistów, ludzi o liberalnych poglądach, dla tych popierających aborcję, eutanazję, dla osób, które chciałyby wchodzić w związki jednopłciowe... To dyskusyjny list. Jestem pełna wątpliwości co do niego, a może nawet jestem nim rozczarowana - podkreśliła.

Pojednanie? "Trzeba przestać się podjudzać"

Jan Ordyński, który również gościł w TOK FM, uważa z kolei, że przed Polakami i Rosjanami jeszcze długa droga do prawdziwego pojednania. - Nie jest przecież tak, że to Rosjanie mają tu przyjść na kolanach - podkreślił. - Wiele osób musi się w to pojednanie zaangażować tak, jak np. w dialog polsko-niemiecki po wspólnym liście biskupów.

- Księża na ambonach zaś powinni tłumaczyć i przestać dawać się podjudzać. My stosunki z Rosjanami traktujemy instrumentalnie - atakujemy za winy zawinione i niezawinione. Przykładem tego jest kwestia smoleńska. Dobrze więc się stało, że Cyryl przyjechał do Polski. To dobrze służy Polakom - podsumował dziennikarz.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (41)
"W pojednaniu zabrakło miejsca dla: ateistów, liberałów, popierających aborcję..."
Zaloguj się
 • pio765

  Oceniono 35 razy 19

  Ludziom, dla których najważniejszym kryterium w życiu jest rozum, a nie wiara, nie jest potrzebne żadne pojednanie, gdyż nie byli oni nigdy w stanie konfliktu ze sobą.

 • prawdziwy-pireansot

  Oceniono 30 razy 14

  Chyba ich pojednało. Przyszedł nieformalny minister religii putina, uścisnął mu dłoń nieformalny minister głupoty Polski, a ludzie szukają pojednania pomiędzy mafiami :D Urocze stworzenia. Teraz rozmaite gówna czepiają się burty i wołają "płyniemy!".

 • ciemnyludd

  Oceniono 37 razy 13

  To cerkiewno - katolickie "POJEDNANIE" jest takie samo jak między MAFIĄ Z BROOKLYNU a MAFIĄ Z QUEENS w celu lepszego GOLENIA FRAJERÓW....Bez przeszkadzania sobie nawzajem. A aborcję in vitro, prezerwatywy i co tam jeszcze...mają głęboko gdzieś.... Natomiast interesują one ich tylko o tyle na ile są skuteczne w STYGMATYZOWANIU NIEWIERZĄCYCH, ich jedynego wspólnego wroga, KTÓRY ZMNIEJSZA POGŁOWIE OWIECZEK DO STRZYŻENIA....

 • krukpl

  Oceniono 15 razy 13

  autorka zapomniała o agnostykach

 • andrzejt1950

  Oceniono 11 razy 9

  Jest to sprawa tylko i wyłącznie kościołów,zwykli obywatele są jak kwiatek do kożucha,każda z tych kościelnych opcji sądzi,że coś ugrała dla siebie.A to,że została sprawa tak nagłośniona podziękujmy dziennikarzom.wiadomo,sezon ogórkowy w pełni.

 • q-ku

  Oceniono 13 razy 7

  muszę się poprawić
  ta pani Karolina Wigura jest nie tylko bardzo ładna ale i mądra (poczytałem w sieci co i gdzie robi).

 • adalbert.13

  Oceniono 14 razy 6

  Jasne, a baldachim powinien taszczyć Palikot.

  A co się martwić zwiędłymi owocami mętnej polityki zagranicznej Watykanu.
  Opadnie dym z kadzideł bitewnych to zaraz zacznie się powrót kaczegosyna z
  emigracji wewnętrznej i kościół katolicki w ramach ekspiacji za kontakty z ruskimi
  stawi się na pierwszej linii kaszystowskiej kampanii wrześniowej.

 • esada

  Oceniono 12 razy 4

  Przepraszam bardzo, ale co kościół może chcieć od ateistow??? Przecież to nie ich Target. A co w liście o pojednaniu mileliby robić popierający aborcję, skoro oba kościoły są przeciw??? Nie wtracam się do katolików i prawosławnych, bo ich listy, apele, pojednania kierowane są do członków ich kościołów. Mnie jako ateiscie nic do tego. Pani W. Wszystko poplatala i pomieszala....

 • tommy.b

  Oceniono 54 razy 4

  Zabrakło też w tekście pojednania wspomnienia właścicieli XBoxów, Playstation i Nintendo. Nie mówi się nic o leworęcznych i tych z przedziałkiem po środku. Nie ma nic na temat hobbystycznych dojaczy krów, ani fanatyków moonwalking, którzy nawet po mleko chadzają w rytm przebojów Dżeksona.

  Nie dajmy się zwariować lewicującym w oparach absurdu.

  Dla mnie człowiek się liczy. I w nosie mam zwyrodnialców, którzy myślą że przez skrobanie świat będzie lepszy. Nikt mi nie wmówi, że geje mają coś wspólnego z postępem, bo to zacofanie sięgające nie Średniowiecza, ale wręcz Antyku. Nie obchodzi mnie też co sobie tam roją te ciężkie przypadki osób, którzy wyznają, że człowiek pochodzi od małpy, małpa od ewolucji, ewolucja się wzięła z wielkiej zupy, wielka zupa z wielkiego wybuchu, a wielki wybuch z niczego. Tego nawet worek zioła nie wybroni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX