Bartoszewski o Giertychu: Nie jest mi bliski pod żadnym względem. Jeśli ktoś krzewił antysemityzm...

- Jeżeli o kimś dowodowo można powiedzieć, że przyczynił się do szerzenia i krzewienia nastrojów i poglądów antysemickich i ksenofobicznych lub sam je głosi (...), jest w moim rozumieniu człowiekiem skompromitowanym - odpowiada Władysław Bartoszewski dziennikarzowi ?Faktu?, który stwierdza, że Giertych zasłynął z wprowadzania elementów rasistowskich do życia publicznego. - Nie jest mi bliski pod żadnym względem - mówi.
Bartoszewski stwierdza, że Giertych jest uosobieniem "pewnego myślenia politycznego i partyjnego". Przyznaje, że nie ma "żadnego stosunku do niego", ale na pytanie dziennikarza "Faktu", czy polityk, który kierował partią o tendencjach rasistowskich i ksenofobicznych, nie powinien zostać na stałe wykluczony z życia publicznego, odpowiada, że taki człowiek jest "człowiekiem skompromitowanym". - To jest tak, jakby ktoś, kto głosi ludożerstwo albo inne zboczenie, był uznawany w życiu społecznym - wyjaśnia Bartoszewski.

Przyznaje, że osoba krzewiąca takie poglądy ma prawa obywatelskie, dopóki nie zostanie skazana prawomocnym wyrokiem, który by je odbierał. - Uważam, że bardzo źle świadczy o każdym kraju, jeśli takie właśnie osoby, z obciążeniem ksenofobicznym, nienawidzącym narodowo, osobowo i wyznaniowo, odgrywają mniejszą czy większą rolę publiczną - podsumowuje Bartoszewski.

Po opublikowaniu wywiadu, Bartoszewski stwierdził, że jego wypowiedź została zmianipulowana, a Roman Giertych zapowiedział pozew przeciwko wydawcy tabloidu, naczelnemu i dziennikarce.

Czytaj cały wywiad z Władysławem Bartoszewskim w dzisiejszym "Fakcie"

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (27)
Bartoszewski o Giertychu: Nie jest mi bliski pod żadnym względem. Jeśli ktoś krzewił antysemityzm...
Zaloguj się
 • maciekblysk

  Oceniono 29 razy 9

  Pan Profesor Bartoszewski powinien częściej zabierać głos w mediach. Jest tak wyjątkową i niepowtarzalną osobą, że żal jego każdej myśli która ucieka bez echa. Rzadko się zdarza żeby człowiek w tym wieku miał w sobie tyle mądrości i zdrowego rozsądku w ocenie współczesnego świata. Panie Profesorze życzę 200 lat życia:)

 • india2010

  Oceniono 12 razy 6

  Dobrze powiedziane.

 • j4s4

  Oceniono 5 razy 3

  ... proponuję prześledzić jak wyczyn pewnego zakompleksiałego Norwega wpłynął na ton wypowiedzi Fetyszysty Umundurowanej młodzieży szkolnej i nie tylko! W telewizorku sam słyszałem jak Pan Mecenas publicznie "zaklinał" się iż nigdy nie był...rasistą/antysemita!

 • leticom

  Oceniono 11 razy 1

  ...dużo zdrowia Panie Profesorze...pozdr

 • alfalfa

  Oceniono 7 razy 1

  Czy wynika z tego, że podobnie jest jeśli ktoś "przyczynił się do szerzenia i krzewienia nastrojów i poglądów" komunistycznych?
  A.

 • leslaw28

  Oceniono 6 razy 0

  Zyd Bartoszewski lubi pouczac, taka meska Sroda,ale najlepiej niech zacznie od siebie, juz zapomnial kipiacych od nienawisci belkotliwych przemowien,a jak tam z "profesura",bo dostal ja za szmacenie sie na korzysc Niemcow i Zydow, przeciwko Polakom.

 • orab2012

  Oceniono 4 razy 0

  Zgadzam się całkowicie z prof. Bartoszewskim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX