BBC o Polsce: Drakońskie kary dla pijanych rowerzystów

Brytyjska stacja krytykuje Polskę, za karanie więzieniem nietrzeźwych rowerzystów. Stacja przywołuje statystyki, według których za ten czyn wyroki odsiaduje 4 tys. osób.
W lipcu w portalu Gazeta.pl pisaliśmy o zaskakujących statystykach dotyczących karania pijanych rowerzystów. Dotarliśmy do danych, według których w ubiegłym roku za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwym skazano 51 tys. osób. Ponad 4,5 tys. z nich wylądowało i wciąż siedzi w więzieniach. Publikowaliśmy też historie nadesłane przez czytelników, rozmawialiśmy z policją i służbą więzienną. A teraz sprawą zainteresowała się brytyjska telewizja.

"Drakońskie kary"

Stacja BBC wyemitowała materiał, w którym reporter opowiada o "drakońskich karach" dla nietrzeźwych rowerzystów w Polsce.

Telewizja nakręciła materiał w Żyrardowie. Reporter BBC towarzyszył patrolowi policji, który kontrolował trzeźwość rowerzystów. - Ten mężczyzna po wypiciu mógłby zostać skazany na rok więzienia - opowiada dziennikarz, wskazując na kontrolowanego przez funkcjonariuszy cyklistę.

Dalej reporter odwiedza jedno z polskich więzień. Rozmawia z mężczyzną, który nie chciał pokazać swojej twarzy, by nie zostać uznanym za kryminalistę. - Mam 9-letniego syna. Żona jest w tej chwili bez pracy. (...) Do końca kary zostało mi jeszcze 38 dni - opowiada osadzony, który skarży się, że nie może być teraz z bliskimi.

"To generuje duże koszty"

Telewizja rozmawia też z Pawłem Moczydłowskim, były szefem więziennictwa. Jego zdaniem polskie więzienia są przeludnione. - Pijani rowerzyści generują duże koszty - stwierdza Moczydłowski. [Wywiad z Moczydłowskim dla Gazeta.pl >> ]

Na koniec materiału reporter mówi o planowanej w Polsce zmianie prawa, która ma zliberalizować ustawę sprzed 12 lat.

Jak pisaliśmy wcześniej w Gazeta.pl, o zmianie prawa myśli m.in. prokurator generalny Andrzej Seremet. Twierdzi, że mimo restrykcyjnego prawa, liczba pijanych rowerzystów wcale nie maleje. - Zapełniają się tylko więzienia, a miesięczny koszt utrzymania osadzonego to 2,5 tys. zł. Już choćby z tego powodu należałoby się zastanowić, czy idziemy we właściwym kierunku - czytamy w piśmie przygotowanym przez prokuratora.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (10)
BBC o Polsce: Drakońskie kary dla pijanych rowerzystów
Zaloguj się
 • costa3500

  Oceniono 25 razy 25

  Nasi prokuratorzy potrafią tylko sporządzić akt oskarżenia dla rowerzystów lub babci co wniosła kostkę masła z TESCO,przestępcy finansowi z PSL za miliony dostają zawiasy.

 • zbigniew.0

  Oceniono 10 razy 10

  Policjant winien wykręcić wentyle z kół i puścić wolno.

 • milorex10

  Oceniono 8 razy 8

  Prawo i tzw "sprawiedliwość" jest w Polsce czasami wręcz niedorzeczna i głupawa. A przecież to nie jest kabaret, ale nasze życie. Mówi się, że Polacy nie szanują prawa. Jak można szanować coś, co jest głupie.

 • rastatata

  Oceniono 7 razy 7

  System (podatkowy, drogowy, jaki tam chcecie) jest skonstruwoany tak , że każdy z nas jest przestępcą

  to tylko kwestai woli urzędasów ( policja i sądy to tez urzędasy) czy akurat obywatelowi A odpuścić, czy może go jednak zgnoić

 • kola04

  Oceniono 5 razy 5

  CZARNE TOGI I NIEBIESCY prawdopodobnie mają ewolucyjny defekt mózgu,racjonalne myślenie omija ich wielkim łukiem. NIEBIESCY rozważają nowy rewolucyjny pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach, będą czaić się i wyłapywać, uwaga NIEBEZPIECZNYCH CYKLISTÓW ZE SŁUCHAWKAMI NA USZACH, no i trzeba jeszcze dodać wyłapywanie nawalonych PŁYWAKÓW NA PONTONACH, POMPOWANYCH KÓŁKACH. Brawo CZARNI I NIEBIESCY, wasze wybitne osiągnięcia na polu bezpieczeństwa są tak oczywiste jak te dwa wybuchy wg. pierwszego psa gończego MACIARA i zasługujecie na co najmniej tak duży pomnik jak chcą inteligenci z pisku.Szkoda trochę tych CZARNYCH TÓG I NIEBIESKICH, omineła ich wielka fascynująca przygoda, PRZYGODA Z ROZUMEM.

 • ok_23

  Oceniono 5 razy 5

  Jeżeli wiadomym jest, że prawo działa wadliwie (od 12 lat), to należy je szybko naprawić - dla dobra obywateli.

 • kalinowski42

  Oceniono 7 razy 5

  Wszystkich do kicia bez wyjątku. Może to rozwiąże nasze problemy.

 • sundragonnet

  0

  Znam osobiście co najmniej pięciu rowerzystów na prowincji pomiędzy Warszawą a Łodzią,którzy dzień w dzień przyjeżdżają rowerami do sklepów,piją pod sklepami i odjeżdżają nieraz dobrze podpici w drogę do domów.Tak jest od lat i w tym zakresie nic się nie zmienia.

 • srololot

  0

  bandziory na wolności bo brak miejsc w pierdlu , zajętym przez rowerzystów smakoszy piwka i innych wynalazków , bez prawie - zasiedziałe komunistyczne struktury , skorumpowane do cna ........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX