Wyrok ws. "Pruszkowa" to kolejna porażka prokuratury - Gowin zapowiada duże zmiany

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin nie ma wątpliwości, że wyrok w sprawie gangu pruszkowskiego to kolejna spektakularna porażka prokuratury. - Nie ma naszej zgody na to, żeby prokuratura była tak bezradna w działaniach przeciwko światowi przestępczemu - mówił i zapowiedział nową ustawę o prokuraturze.
Zdaniem ministra Gowina decyzja sądu w sprawie "Pruszkowa" to kolejna - po sprawie Amber Gold - porażka prokuratury.

Jeden z dawnych szefów gangu pruszkowskiego Janusz P., ps. "Parasol", usłyszał wyrok 1,5 roku więzienia, od części zarzutów został uniewinniony. Dwaj pozostali mafijni bossowie - Zygmunt R. ps. "Bolo" i Andrzej Z. ps. "Słowik" - zostali uniewinnieni od wszystkich zarzutów.- Ten wyrok jest dowodem na to, że nie wystarczą nawet te działania senacyjne, które planowałem w ostatnich miesiącach. Dlatego na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów na mój wniosek podjęto decyzję o przygotowaniu nowej ustawy o prokuraturze. Bo nie ma naszej zgody na to, żeby prokuratura była tak bezradna w działaniach przeciwko światowi przestępczemu - mówił dziś w TOK FM Gowin.

Koniec pewnej epoki

Także według Bogdana Wróblewskiego z "Gazety Wyborczej" to prokuratura ponosi winę, za to, co wydarzyło się wczoraj w warszawskim sądzie.

- W żadnych z gangsterskich procesów takiego odsetka uniewinnień nie było (licząc po zarzutach, to nawet 40 proc.), a prokurator żądał nawet 15 lat więzienia. Niewiarygodna okazała się część zeznań świadków koronnych. Słabość prokuratury i powolność sądów to pierwszy z symbolicznych wymiarów tej sprawy - ocenia Bogdan Wróblewski w "Gazecie Wyborczej".

Dla publicysty środowy wyrok to także koniec pewnej epoki. Dziś już przestępcy działają w zupełnie innym stylu.

- Dziś zorganizowana przestępczość to konglomerat mniejszych grup; CBŚ zidentyfikowało ich w 2011 r. blisko 600. Liczbę członków szacuje się na 10 tys. (o tych policja wie, ale jest też ciemna liczba). 35 proc. aktywności gangów to przestępstwa gospodarcze (wzrost w ciągu dekady o 50 proc.). Chodzi o przemyt papierosów (10 proc. rynku) i podróbek światowych marek - wylicza dziennikarz "Gazety".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (18)
Wyrok ws. "Pruszkowa" to kolejna porażka prokuratury - Gowin zapowiada duże zmiany
Zaloguj się
 • buraczyk

  Oceniono 10 razy 8

  Pogadał pan minister i wszystko po staremu a ukarzą dziennikarza za to pokazał jaki sędzia dowodzi w gdańskim sądzie. Ciekawe jak by wcześniej zadzwonił dziennikarz do sądu podając się za pana Gowina i kazał uniewinnić pana Słowika. Zresztą może ta było.

 • mercurossaurus

  Oceniono 7 razy 7

  Panie Ministrze! Orz Pan to towarzystwo!

 • borsuk07

  Oceniono 7 razy 5

  grożą mu 3 lata więzienia ponieważ - wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12480160,Krakow__Dal_kochance_numer_do_kliniki_aborcyjnej_.html?lokale=wroclaw

 • rbik53

  Oceniono 4 razy 4

  ....Panie ministrze Gowin ! ! !. Są ważniejsze, niż jacyś gangsterzy, sprawy w Polsce! Mordercy zarodków, bakteriobójcy, krzyżacy i propagandyści pederastii pod płaszczykiem walki z przemocą wobec kobiet ! ! ! Że nie wspomnę już o antykoncepcji i antyklerykizacji....

 • starzec63

  Oceniono 4 razy 4

  Do tdabc właśnie rządzi prokuraturą człowiek mianowany przez PiS. Te wyniki to jego zasługa.

 • vidi12

  Oceniono 4 razy 4

  "Pruszków" to mały pikuś... "Gdańsk" - to dopiero mafia !!!

 • pytaniepomocnicze

  Oceniono 10 razy 4

  Trzeba rozdać ludziom broń, to rozwiąże większość problemów....a i w gałę będzie można częściej haratnąć.

 • surf-rider

  Oceniono 3 razy 3

  To p.Gowin jeszcze jest ministrem? Czyżby W.I.Lenin miał jednak rację z tą kucharką?

 • bibelotx77

  Oceniono 3 razy 3

  Kto lepiej ukryje przekrety? Wszystkie polskie partie polityczne maja nieczyste sumienie wobec nas Polakow-podatnikow. To sie nigdy nie skonczy, dopoki nie wyrosnie samoedukacyjna mlodziez, bez wplywow starych zakapiorow, manipulujacych mozgami mlodych ludzi. Trzeba sie oderwac od propagandy i zaczac myslec samodzielnie i racjonalnie. Wybory rzadowe olac, by nie popierac ''sugerowanych dobroczyncow'', z apanaze nie majace nic wspolnego z kompetencja posla. Posly-Osly w obecnym parlamencie swoimi wypowiedziami dorownuja plotom z magla. Zyja bezkarnie ponad stan. To samo mozna powiedziec o zlodziejskiej dzialalnosci KK z Rydzykiem na czele.;

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX