Pieronek o związkach partnerskich: ''Fakty dokonane nie mogą być wyznacznikiem moralności''

Odcinanie się od wartości chrześcijańskich i zastępowanie ich "nowym porządkiem etycznym" stało się obiektem krytyki biskupa Tadeusza Pieronka. "Nowy porządek" ma być oparty na interpretacji wolności, która uprawnia "każdego do tego, na co ma ochotę". Przykładem jest dążenie do zalegalizowania związków partnerskich. "Czy fakty dokonane mogą być wyznacznikiem reguł moralnych? NIE!" - pisze w komentarzu dla "Polski The Times".
Biskup Pieronek jest przekonany, że obecny kryzys w Europie nie wynika ze złych kalkulacji ekonomicznych, ale z zapatrzenia w dążenie do bogactwa: "Napór na postrzeganie Europy wyłącznie w kategoriach ekonomicznych poniósł klęskę. Ale Europa w pewnych sferach decyzyjnych posuwa się do tego, że oskarża chrześcijaństwo, jakoby to ono prowadziło Europejczyków przez wieki złą drogą. Dziś ma obowiązywać nowy porządek etyczny (...)" - pisze biskup Tadeusz Pieronek w komentarzu dla "Forum" (dodatek do "Polski The Times").

Nowy porządek - według ludzkich pomysłów

Ten nowy porządek etyczny, tworzony na nowo przez człowieka współczesnego, "dotyczy przede wszystkim takiej interpretacji wolności i równości, która powinna by uprawniać każdego człowieka do tego, na co ma ochotę, i do prawnego usankcjonowania tego, co robi. Politycy odwołują się np. do tego, że dziś obok małżeństwa istnieją związki partnerskie, związki między osobami tej samej płci, i żądają, aby te sprawy zostały prawnie uznane".

Dlaczego związki partnerskie są dla prawicy takim zagrożeniem? [BLOG JACKA WASILEWSKIEGO]

"Jest to kampania zmierzająca do tego, by każde wydarzenie, każde ludzkie postępowanie, nawet sprzeczne z powszechnym odczuciem moralności, usankcjonować i chronić. Czy fakty dokonane mogą być wyznacznikiem reguł moralnych? NIE!" - pisze dobitnie biskup.

Umrzyj, a związków partnerskich nie doczekasz! >>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (18)
Pieronek o związkach partnerskich: ''Fakty dokonane nie mogą być wyznacznikiem moralności''
Zaloguj się
 • maura4

  Oceniono 18 razy 18

  Absolutnie nie jest tak, że każdemu wszystko wolno.Póki co mamy spisane przestępstw i wykroczenia, za które grożą kary. W tym również moralne np.niemoralna jest pedofilia i jest karana.To jest to, czego nam nie wolno.Istnieje również dobry obyczaj i właściwe, stosowne zachowanie. Państwo moralnością zajmuje się tylko wtedy, kiedy jej łamanie zagraża życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu drugiego człowieka. Jeżeli więc biskup zamiast z ambony zwracać się do swoich wiernych, mówi to w prasie, to o co mu chodzi ? Żeby państwo stało na straży moralności swoich obywateli, aby karało ich za niewłaściwe w/g religii katolickiej moralne zachowania ? No, bo chyba biskup nie rości sobie prawa do moralności wszystkich Polaków ?

 • klara551

  Oceniono 18 razy 18

  Punkt widzenia jak zwykle zależy od punktu siedzenia. Z katolickiego punktu siedzenia moralnym było zajęcie połowy świata,wyrżnięcie milionów niewiernych,Z puntu widzenia drugiej strony z moralnością nie miało nic wspólnego.Szanowny panie uogólnienia typu wszystko ,wszyscy nic nie znaczą,bo pan może wybrać swoją moralność i wybrał. Pan wybrał życie w celibacie i to pańska sprawa.Ktoś inny żyje samotnie i to jego sprawa. Inni zmieniają partnerów jak rękawiczki,a jeszcze inni są monogamistami. Co ma do tego moralność? I jaka? Fakty dokonane niestety były i są wyznacznikiem moralności. Zazwyczaj zwycięzcy narzucają swoją.

 • demolka666

  Oceniono 18 razy 18

  mogę szanować pieronka jako człowieka, gdyby wypowiadał sie jako człowiek, ale wypowiada się jako urzędnik organizacji, która odpowiedzialna jest za ukrywanie pedofilii - więc niech mnie nie umoralniają urzędnicy tej organizacji, niech zaczną od siebie :)

 • sqro

  Oceniono 22 razy 18

  Czy mniemanologia rady starców zwanej episkopatem może być wyznacznikiem moralności?

  Nie sądzę

 • ciemnyludd

  Oceniono 18 razy 18

  .....chyba MORALNOŚCI "OKOŁOŁÓŻKOWEJ" , którą Kościół zajmuje się uparcie, zamiast zajmować się Ewangelią która również mówi NIE KRADNIJ.... Zwłaszcza cudzej ziemi i pieniędzy emerytów...

 • pandada

  Oceniono 19 razy 17

  Ciekawe co Jezus myślał o homoseksualizmie, bo wg wszystkich ewangelii wisiało mu to kalafiorem. Podobnie nie zająknął się o aborcji ani antykoncepcji. Przy czym wszystkie trzy tematy były znane w jego czasach.
  Co ma zatem wspólnego moralność katolicka, skupiona wokół genitaliów, z Jezusem?
  Rzekomo nowa etyka europejska oparta jest o uniwersalną zasadę, że to, co nie krzywdzi, jest moralnie dopuszczalne. To takie podstawowe ramy, a różne grupy mogą przjmować dowolne definicje dobra - byle tylko nie krzywdzić.

 • pogadaniec

  Oceniono 17 razy 17

  Ot jakze ci osobnicy wrazliwi sa na moralnosc. Ale Marcielowi Degollado pozwalali przez 50 lat gwalcic i plodzic dzieci nazywajac go wzorem dla mlodziezy. Bo byl ponoc zasluzony dla kosciola w zalatwianiu kasy i tzw. powolan. Takich struzow moralnosci mamy w d....

 • hazibula

  Oceniono 17 razy 15

  biskup Pieronek na zwykle racje co do moralnosci: "gwalc, klecho, gwalc, klam, molestuj, kradnij" . "bogac sie bez umiaru, rob ludziom wode z mozgu, wyciagaj kase od kazdego ile sie da, a najwiecej od tych biednych, zaslepionych, wystraszonych, wyleknionych. nie cofaj sie przed wojna dla osiagniecia korzysci, pal, grab, buduj ziemska potege, napuszczaj jednych na drugich". kaz zonom cierpiec meki przy mezu-pijaku i brutalu, bos zawarla swiety nierozerwalny zwiazek malzenski. placz, padaj plackiem w kosciele, i plac klechom za cyniczne bo falszywe pociechy.

  Oto slowo Kosciola.

  Mezczyzna urodzil sie w ciele kobiety? Kobieta urodzila sie w ciele mezczyzny? "Jestescie przekleci, chorzy, odrzuceni przez Boga i ludzi. zejdzcie nam z oczu, gnijcie i czeznijcie za zycia".

  "Palcie na stosie uczonych, palcie chorych psychicznie, majacych inne zdanie niz Kosciol Swiety".

  "Odbierajcie wiare i tozdamosc dzikusom i robcie z nich katolikow. Kto nie bedzie chcial, tego zarznijcie albo spalcie".

  Oto moralnosc Kosciola, stosowana przez stulecia. Biskup Pieronek ma racje. Mowi o sobie i swojej firmie.

 • wikonwi

  Oceniono 16 razy 14

  Dobre sobie,przez stulecia KK prowadził Europę w dobrym kierunku.Tak można mówić ludziom w przedszkolu a nie Polakom powyżej tego wykształcenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX